סקר: 46% חושבים שהומואים סוטים | כל-מיני

אתמול פרסמנו סקר שהראה ממצאים מעודדים ביחס להומואים ולסביות בחברה הכללית. להלן סקר פחות אופטימי, אבל עדיין מדובר בשיפור מסוים לעומת משאלים קודמים. על פי הסקר, 71% מהחרדים חושבים שהומוסקסואליות היא סטייה, 67% מהדתיים, 64% מהערבים, 57% מהעולים מחבר העמים ו-24% מהחילונים

(לחצו כאן לקריאת הסקר של ערוץ 2 באינטרנט)

46% מהציבור בישראל סבור שהומוסקסואליות היא סטייה – כך עולה מסקר שנערך בעבור "הארץ". לפי הסקר שבוצע על ידי מכון "דיאלוג" בפיקוח הפרופ' קמיל פוקס, 46% השיבו בחיוב על השאלה "האם הומוסקסואליות היא בעיניך סטייה?". 42% השיבו שלא מדובר בסטייה. יתר הנשאלים השיבו שאינם יודעים.

מהסקר עולה גם כי 71% מהחרדים חושבים שהומוסקסואליות היא סטייה, וכמותם גם 67% מהדתיים, 64% מהערבים, 57% מהעולים מחבר העמים, 44% מהמסורתיים ו-24% מהחילונים. בסקר השתתפו 498 משתתפים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה.

לדברי הפרופ' פוקס, ניכר שיפור מסוים לעומת משאלים שנערכו בעבר לגבי היחס להומוסקסואלים. סקר בינלאומי שנערך ב-2007 הצביע על כך שהעמדות בישראל לגבי ההומוסקסואליות ליברליות פחות מאשר במדינות אחרות במערב, אך ליברליות יותר מאשר ברוסיה, אוקראינה ודרום קוריאה. רמת ההומופוביה בישראל קרובה לזו של בולגריה.

לדברי פוקס, יש לקחת בחשבון שהסקר נערך בשבוע שבו ספגה הקהילה ההומו-לסבית התקפה רצחנית. "יכול להיות שיש כאן תגובה לטראומה, וגם אנשים שיש בהם שנאה חושבים שזה לא הרגע היאה להביע אותה", אומר פוקס.

פוקס מציין גם שמהסקר עולה שהחילונים הם קבוצה ליברלית מאוד ביחסה להומוסקסואלים, גם בהשוואה למדינות אחרות במערב. "במדינות אחרות ישנם חילונים מאוד שמרנים. לעומת זאת, בישראל מי שמגדיר את עצמו חילוני ולא דתי או מסורתי מחזיק בעמדות מאוד ליברליות".

יו"ר ארגון הנוער הגאה, יניב ויצמן, אמר כי "לצערי זה לא מפתיע אותי שכמעט חצי מהציבור חושב שאני חולה נפש וצריך לאסור אותי, לטפל בי, או חלילה להרוג אותי. יחד עם זאת, אני מתרשם שעשינו דרך מסוימת. אם 26% מהדתיים ו-27% מהערבים אומרים שאנחנו לא סוטים – אפשר לומר שהשגנו משהו".

(וואלה, ט"ז באב תשס"ט, 6.8.09)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.