תביעה נגד "המקבילה" האמריקאית לעצת נפש | עצת נפש ואחרים - דיון

טיפולים קבוצתיים ללא בגדים, התגפפות עם רבנים, אוננות לפני "יועץ" ושלל "טיפולים" לגמילה מהומוסקסואליות. כך, ע"פ כתב תביעה ראשון מסוגו שהוגש לבית המשפט בניו ג'רזי, ביקשו רבנים ב"מרכז המציע אלטרנטיבות חדשות לריפוי מהומוסקסואליות" לרפא הומואים מנטייתם המינית

רשת CNN דיווחה, כי תביעה ראשונה מסוגה בארה"ב הוגשה על ידי ארבעה צעירים אמריקנים והוריהם נגד JONAH – מרכז "טיפול" יהודי, המציע "אלטרנטיבות חדשות לריפוי מהומוסקסואליות". בתביעה, שהוגשה על ידי מרכז סאות'רן פוברטי בשלישי האחרון, נטען כי הארגון הונה את הצעירים וגרם להם להאמין כי הומוסקסואליות היא הפרעה נפשית שניתן לתקן.

לפי כתב התביעה, הארבעה טוענים כי בעקבות לחצים מתוך הארגון, קיבלו ייעוץ לא מקצועי, זדוני ויקר. עוד נטען, כי בעקבות ה"טיפולים", הצעירים סבלו מדיכאון, חרדה ומהרס עצמי.

תובעים מפרטים חלק מהפרקטיקות ושיטות ה"טיפול". כך, מצוין כי כחלק מה"טיפולים", שעלותם השנתית עשויה להגיע לכדי 10,000$, נאלצו הצעירים להסיר את בגדיהם בטיפולים אישיים וקבוצתיים. במקרה אחר, נאלץ אחד הצעירים לאחוז באיבר המין במהלך ה"טיפול" ולאונן.  בנוסף, נאמר לצעירים להתחבק ולגעת בגברים אחרים – גם בין יועצים מבוגרים וצעירים.

בנוסף, הומלץ לבחורים ללכת לעתים קרובות לחדר כושר ולסאונות של גברים, וזאת על מנת להיות עירומים על ידי מספר רב של "דמויות אב".

"כל אחד יכול להשתנות"

לפי האתר של JONAH, מטרת הארגון היא לחנך את הקהילה היהודית על הסיבות החברתיות, תרבותיות ורגשיות שמובילות למשיכה חד מינית. "הארגון עובד ישירות עם אלה המתמודדים עם משיכה בלתי רצויה לבני מינם ועם משפחותיהם. הרבנים שלנו מסבירים כי לכל בני האדם רצון חופשי, ולכן כל אחד יכול להשתנות. באמצעות ייעוץ פסיכולוגי ורוחני, תמיכה קבוצתית והעצמה אישית, JONAH מבקש לאחד משפחות, לאחות את הפצעים הסובבים הומוסקסואליות, ולתת תקווה".

ארתור גולדברג, אחד ממנהלי הארגון, טען בשיחה עם רשת ABC, כי במהלך 14 שנותיו "ריפא" הארגון מאות "מטופלים". יחד עם זאת, הודה כי אינו יכול לדבר על אופן הטיפול וכי אין לו כל רקע בייעוץ.

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה, כי סאם וולף, עורך הדין מטעם התביעה, מסר במסיבת עיתונאים כי ה"טיפולים" מנוגדים לחוקה האמריקנית. זאת לאחר שאיגוד הפסיכולוגים האמריקני הביע בעבר את התנגדותו ל"טיפולים" מסוג זה, שזכו לכינוי המפוקפק: "Pray the Gay Away".

בספטמבר האחרון הייתה קליפורניה למדינה הראשונה בארה"ב שאסרה בחוק על "טיפולים" מסוג זה.

(מאקו, י"ד בכסלו תשע"ג, 28 בנובמבר 2012)

בתגובה לדברים הגיב ארגון jonah כך:

"כפי שעולה מהפרסום סביב האירוע, התביעה נועדה ליצור אפקט מצנן על אנשים וארגונים שדולגים בעמדה שהשינוי הוא אפשרי, עמדה שאינה סותרת את הצהרותיו האחרונות של ה-APA. הארגון JONAH עובד אך ורק עם אנשים שמביעים אי-שביעות רצון עם מחשבות הומוסקסואליות, מסייע להם להעריך ולהתגבר על בעיות עמוקות, ואינו מבקש לכפות על אף אחד לשנות את הנטייה המינית שלו. JONAH תומך בזכות ההגדרה העצמית של המטופל, ולא "בהגדרת ה-SPLC" (הגוף המסייע בתביעה) של מה שלטובת המטופל.

כוונתה של תביעה זו היא לשלול לחלוטין מאנשים את החופש לבקש עזרה עבור המשיכות הלא-רצויות שלהם כלפי בני מינם. העדפה זו סותרת את גיוון הדעות,

אמונות ותחושות בתוך האוכלוסייה הלהט"ב. ללא התחשב במה מטרות ה-SPLC, תביעה צרת האופקים זו פועלת ישירות בניגוד לתמיכה אמיתית לגיוון וסובלנות".

– – –

לחצו כאן כדי לקרוא את עמדת כמוך בנושא טיפולים

2 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מסתבר שוב שאינסטלטור לא חשמלאי ומכונאי לא רוקח!
  אם יש לכם איזושהיא שיטה שלדעתכם מועילה למה לא אימצו את זה בעולם? וחוץ מזה הומוסקסואליות זו לא בחירה ולא בעיה נפשית וכבר כתבתי על זה כשהיה בלוג של הרב אמנון שאמר שזה חרטא.
  אני מאמין שכל אחד מכם לא כזה בגלל שחושב שבנות זה דבר מוזר אני לא חושב שאחד מכם החליט "מהיום אני…" הרי למעשה זה סוג של בריחה מהחברה הרגילה שכולם מתחתנים או שיש חברות ומנהלים חיים רגילים ככולם.
  אצלינו זה שונה יש פה משהוא אחר משהוא פנימי שמגיב עכומרגיש זה לא משהוא שאמרו לנו לבצע או לנסות
  או להבדיל סיגריה כי כל "החברה" מעשנים זה משהוא שהגיע איתנו ובתוכנו

 2. אם יש שיטה בדוקה ואמיתית שמי שסובר שהיא האמיתית ולא מזיקה אז אפשר לדבר אבל אם אין לזה שום בסיס שאומר בדקנו ראינו והיו תוצאות טובות זה אחרת
  זה מאוד מוזר לי הטיפול הזה מי נגד מי פה? לגעת באיבר זו לא גמילה ולא שיפור-זה כלום זו שטות!
  מדובר כאן בבני אדם על גמילה מעישון אפשר לנסות ולהצליח ומקסימום לחזור לעשן שזה גרוע אבל לא במקרה שלנו! דוקטור שאומר שזריקה לא כואבת אני יאמין לו אבל לא על ניתוח!
  אחלה יום 😉