סיכום מפגש תמוז תשע"ג: הקרנת שני סרטים שעוסקים בהומואים דתיים ושיחה עם יוצריהם | אירועים ומפגשים

ארי, בחור חרדי, הגיע למפגש ושמח לראות לא מעט כיפות שחורות ובחורי ישיבות. הסרטים נגעו ללבו, הוא נהנה מהשאלות שהופנו לאורחים ובעיקר מהתשובות * "דת, קולנוע, נטייה מינית ומה שביניהם נידונו בעניין רב", הוא מסכם את המפגש, ולא שוכח לציין ש"האווירה הייתה מאוד נעימה וזורמת והחששות והמתח שבהגעה למפגש כזה התפוגגו להם", וגם שהוא כבר מחכה למפגש הבא * צפו בווידאו ובתמונות

מימין לשמאל: חיים שגב, יעקב בן עלי, נדב משעלי
מימין לשמאל: חיים שגב, יעקב בן עלי, נדב משעלי
04
מתוך: לאהוב בקושי
06
מתוך: כיבוי אורות

זאת הייתה הפעם השנייה שהגעתי ל"מפגש כמוך", אבל פעם ראשונה שבאמת הייתי שם.

בפעם הקודמת הייתי ביום ההולדת שנתיים לכמוך. שמעתי את רב-השיח המרתק, אך מיד בסיומו יצאתי.

הפעם נשארתי יותר, הכרתי והתרשמתי.

כחובב קולנוע מושבע היה לי מאוד חשוב להגיע למפגש הזה, ואכן היה לי מאוד מעניין לראות את נקודות המבט של הבימאים השונים על דמות ההומו הדתי ועל דרכי התמודדויותיו.

הסרטים היו קצרים (סרטי סטודנטים) אך נוגעים ללב. ולפי האווירה היה נדמה לי שהקהל הזדהה מאוד עם הסיטואציות שהוצגו בפניו.

השאלות שהופנו לבימאים (נדב משעלי ויעקב בן עלי) ולשחקן ששיחק את הדמות הראשית בשני הסרטים (חיים שגב), היו מעניינות, ובעיקר התשובות ששיקפו התמודדויות של הומו דתי. דת, קולנוע, נטייה מינית ומה שביניהם נידונו בעניין רב.

היה גם מעניין לשמוע על נושאים קולנועיים באופן כללי, החזון הקולנועי, דרכי ההבעה וכו', וכל אלה שפכו מעט אור על דרכיו של קולנוען בראשית דרכו. ההתמודדות שלהם כבמאים בכל הקשור לנושא הדת והנטייה רק הוסיפו עוד עניין ואפילו הזדהות. גם מתברר ששני הבמאים היו בעברם דתיים, והיום דתל"שים הומואים.

נהניתי מאוד כששמעתי את תשובתו של השחקן חיים שגב כשנשאל אם הוא לא מפחד מטייפ-קאסט לאור ריבוי התפקידים שלו בדמות הומו דתי (הוא שיחק בשני הסרטים, וגם בסדרה "בית האשליות" של חיים בוזגלו). אני לא זוכר את הניסוח המדויק שלו, אבל הוא ענה שזה לא מפריע לו. הוא רואה אידאל בכך שהוא גורם לאנשים להכיר ולהזדהות עם הומו דתי כשהוא יכול לעשות את התפקיד הזה בצורה אותנטית מאוד. והביצוע שלו אכן היה אותנטי מאוד. הערכתי את האופן שבו הוא לקח על עצמו ברצינות את התפקיד ושהוא אינו חושש מִדָבָר שיש אנשים שרואים בו קללה, אלא אדרבה הוא רואה בזה ברכה להביע את המורכבות של הנושא באמצעות האומנות השביעית.

אחר כך, כשהקהל זרם החוצה בקבוצות אגב פטפוטים ערניים, יצא לי לשוחח ולהכיר עוד אנשים נחמדים ומעניינים. האווירה הייתה מאוד נעימה וזורמת והחששות והמתח שבהגעה למפגש כזה התפוגגו להם.

היה נחמד לראות הרבה בחורים דתיים שמתמודדים בכבוד בגבורה ואפילו בשמחה עם האתגר המורכב.

כחרדי, שמחתי לראות שם לא מעט כיפות שחורות ואפילו בחורי ישיבות. היה מאוד מחמם את הלב לראות מקום שבו בחורים דתיים ואפילו חרדים יכולים להתקבל בכבוד ובהכלה.

הכיף נמשך כשחלק מהקבוצה המשיכה הלאה לארוחת ערב מאוחרת בסביבה הקרובה, והאווירה החברותית והנעימה המשיכה ללוות אותי גם אחרי שהתפזרנו איש איש לביתו.

האמת? אני מחכה כבר למפגש הבא!

ארי

03
מימין לשמאל: חיים שגב, יעקב בן עלי, נדב משעלי
02
מימין לשמאל: חיים שגב, יעקב בן עלי, נדב משעלי

הסרטים שהוקרנו במפגש כמוך הם:

לאהוב בקושי, במאי ויוצר: נדב משעלי – סטודנט לקלנוע במכללה האקדמית ספיר, סרט גמר שנה ב.

תקציר: כאשר לתנועת הנוער בני עקיבא מצטרף רכז חדש מתערער עולמו של יותם. הוא נאלץ להתעמת עם נטיותיו המיניות לצד הקשיים שמציבים בפניו הדת והמשפחה: יותם נקרע בין אהבתו לדת האוסרת זאת לאמו המנסה ל"רפא" אותו.

לאהוב בקושי
מתוך הסרט "לאהוב בקושי"

כיבוי אורות, במאי ויוצר: יעקב בן עלי – סטודנט בבית הספר לקולנוע ולטלוויזיה מעלה, סרט גמר שנה ב.

תקציר: החופש הגדול נגמר, והישיבה התיכונית מתחילה להתעורר מתרדמתה. יוני מגיע לחדר שלו לפני כולם, הוא מתיישב על המיטה ומחכה.
זהו, הוא מחליט. הפעם הוא יספר, הפעם הוא יעשה את זה. אבל אז מגיע דודי, ושוב הכל מתחיל להשתבש.

מתוך הסרט "כיבוי אורות"

לפניכם הסרט המלא של "כיבוי אורות":

המפגש כלל שיחה ושו"ת עם היוצרים ועם השחקן חיים שגב שמשתתף בשני הסרטים בתפקיד ההומו הדתי.

המפגש היה בתאריך ה' בתמוז תשע"ג, 13 ביוני 2013 למניינם, במיקום חדש (ונוח יותר) בתל אביב, בשעה 20:30.

הצטרפו אלינו כדי להתעדכן בפרטים המדויקים של המפגשים הבאים: kamoha.or@gmail.com

4 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. תודה ארי על הסיכום של המפגש, אשר נכחתי בו ונהניתי הן מהסרטים שהוקרנו והן מהשיח עם התסטריטאים נדב משעלי ויעקב בן עלי ומחיים שגב – השחקן הראשי בשני הסרטים, שעוד נכון לו, לדעתי, עתיד מזהיר בתחום המשחק והקולנוע.
    חיים העלת את קרנם של ההומואים דתיים – תודה לכולכם.

  2. היי נתנאל, אני מודה לך מאוד על שהגעת למפגש ושצפית בסרט שלי "לאהוב בקושי". תודה לכולכם על המחמאות, היה לי העונג והכבוד להגיע ל"כמוך" להקרין את הסרט ולהעלות לדיון את הנושא החשוב. בעניין ה – DVD אנחנו עובדים עכשיו על הגרסאות הסופיות. אני כמובן אעדכן דרך עמית והוא כבר ימסור לכולכם את האינפורמציה.

    בהערכה רבה,
    נדב.