הומוסקסואליות – עוברת בתורשה? | מחקר

סמנים שאחראים על ויסות הגנים נוצרים בשלב מוקדם של התפתחות העובר ומשפיעים על מאפיינים כמו זהות מינית והעדפות מיניות לעתים סמנים אלו עוברים מהאם לבן או מהאב לבת במקרים כאלו לבן יהיו מאפיינים מיניים נשיים מסוימים או לבת מאפיינים גבריים

הגורמים המשחקים תפקיד בהתפתחות ההומוסקסואליות עדיין נתונים למחלוקת ועדיין לא ברורים לגמרי, אך ייתכן שהתשובה קרובה יותר ממה שאנו מנחשים. על-פי מחקר חדש שנעשה לאחרונה, ישנו הסבר ביולוגי להתפתחות ההומוסקסואליות: אפיגנטיקה.

למרות שלא כולם מקבלים זאת, הסברה היא שהעדפות מיניות קשורות לגנטיקה, משום שמחקרים שנעשו בעבר הראו כי הומוסקסואליות עוברת בתורשה.

סמן-אפי (Epi-marks), המרכיב העיקרי באפיגנטיקה, מווסת את ביטויי הגנים, כולל היכן ומה מידת השפעתו של גן מסוים במהלך ההתפתחות. ישנם סמנים אפים הנוצרים בשלב מוקדם של התפתחות העובר, ואלו משפיעים על מאפיינים כמו זהות מינית והעדפות מיניות.

מנגנון אבולוציוני

בדרך כלל, בכל דור נוצרים סמנים אפים חדשים, אך לעתים סמנים אלו עוברים מהאם לבן או מהאב לבת. במקרים כאלו לבן יהיו מאפיינים מיניים נשיים מסוימים או לבת מאפיינים גבריים.

כדי להבין לעומק את הקשר בין סמנים אפיים אלו להתפתחות ההומוסקסואליות, יצרו החוקרים מודל ביולוגי ומתמטי בעזרת תיאוריה אבולוציונית, הידע המתקדם על ויסות מולקולרי של ביטויי הגנים, והתפתחות מינית תלוית אנדרוגן (הורמון מין זכרי).

המודל הראה כי סמנים אפיים ספציפיים למין עוברים מהורה לצאצא מהמין השני, וכך גורמים למעשה להומוסקסואליות. המודל הראה גם כי ההומוסקסואליות נפוצה בקרב בני אדם משום שהקודים לגן מועברים בקלות רבה.

"העברה של סמנים אפיים מיניים מנוגדים בין הדורות היא מנגנון אבולוציוני מתקבל על הדעת בהקשר של תופעת ההומוסקסואליות בבני אדם", כתבו החוקרים, מהמוסד הלאומי לסינתזה מתמטית וביולוגית בארה"ב.

ממצאי המחקר פורסמו ב-The Quarterly Review of Biology.

(news1, ג' בטבת תשע"ג, 16 בדצמבר 2012)

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. די ברור מהמחקרים שינה השפעה גנטית וישנה השפעה סביבתית.
  ישנם ארועים שיכולים להשפיע על הנטייה המינית.
  היא גם לא קבועה במהלך החיים.

 2. קוראים יקרים, מדובר בקשקוש.
  גם לאחר כל הרעש הגדול שעשה המחקר של LEVAY שחשב שמצא איזה קשר בין גן מסויים QX28 לבין נטיה הומוסקסואלית של זכרים. אותו מחקר גרם לתקשורת ולאנשים שלא מבינים בביולוגיה לדקלם "זה גנטי". אחר כך המחקר נמצא שגוי על ידי כמה קבוצות מחקר. את זה כבר לא פרסמו בתקשורת. אחרי שמיצו את כל האפשרויות הגנטיות עברו לאפשרויות אפי-גנטיות. כלומר לא גנים שקובעית תכונות אלא גנים שקובעים באיזה עוצמה תכונות תגענה לידי ביטוי. אבל— אם לא יודעים מה גורם ל"נשיות" מה יעזור לדעת איזה עוצמה ? . כל קבוצת מחקר של הנושא ההומוס' חזרה והסיקה שתמיד ישנו רכיב של השפעה סביבתית- גם אלו שהיו בטוחים שמדובר בגנטיקה.

 3. לא ייאמן מה עשו מתאוריה שלי… אני בשוק.

  מאז שהוצאתי את הספר שלי 'מוצא המינים' ב-1859 אומרים כל מיני דברים שאני בכלל לא התכוונתי אליהם… קודם כל התכוונתי שאבולוציה היא חסרת משמעות ואך ורק מתארת נסיבות שבהן אורגניזמים הצליחו לשרוד/להסתגל לאורך השנים. אין באמת משמעות למה לג'ירפה יש צוואר ארוך או למה לפיל יש חדק ארוך,הם פשוט גנטית פיתחו את האיברים החיוניים אשר בזכותם הם שרדו.

  טעות בסיסית שהרבה עושים.

  הומוסקסואליות זה סביבתי – ביהביוריזם,פרדריק סקינר