ר"מים בישיבות הסדר נגד הרב פירון: "נותן לגיטימציה לתועבה" | הלכה

מכתב מחאה חריף הופנה לרב פירון, בדירשה לבטל את תמיכתו בזכויות להומואים: "נפנה לרבנות הראשית כדי שיתנערו מתעודת הרבנות שהעניקו לך". הרב פירון: אגיב בדרך הראויה לבני התורה ולא בדרך הפחדנית

(עוד בעניין: הרב פירון: בעד זכויות לקהילה ההומו-לסבית; הומואים נגד יאיר לפיד והרב שי פירון)

הרב פירון. תצלום: פייסבוק

הרב שי פירון, המועמד מספר 2 במפלגת 'יש עתיד', שלאחרונה הביע תמיכה בנישואים אזרחיים ונתן לגיטימיות למיסוד משפחות חד מיניות עוררו זעם רב בקרב זרמים בציונות הדתית. לאחרונה, פנו מספר ר"מים מישיבות הסדר לרבנים בכירים בציונות הדתית בדרישה להתנער מדבריו של הרב פירון. כמו כן, נשלח לרב פירון מכתב מחאה הדורש ממנו לחזור בו מדבריו.

כזכור, המתמודד ב'יש עתיד' הצהיר לאחרונה כי אי אפשר למנוע מזוגות להתחתן בנישואים אזרחיים ודבריו פורסמו באתר 'כיפה'. "אם שליש מאזרחי מדינת ישראל התחתנו השנה בנישואין אזרחיים, זה אומר משהו", הוא ציין. "אני תומך בסטטוס קוו חדש, שייצור מפגש בין הערכים היהודיים לערכים הליברליים. אלה דברים שחברה צריכה לנהל עליהם שיח".

במכתב אנונימי שנשלח לרב פירון והופץ גם לרבני הציונות הדתית נקרא הרב פירון לחזור בו לאלתר מהדברים. "קראנו בצער רב כי הינך נותן לגיטימציה לתופעות תועבה כ'נטיות הפוכות' ומבקש לדאוג למעמדם המשפטי. האם רב בישראל יכול להתבטא כלפי מעשים אלו באמפתיות ואף לדאוג 'להסדיר' את מעמדם החוקי?" נאמר במכתב. "חלילה שמילים כמו 'ברית' או 'מסגרת משפחתית', הנושאות בחובן את כל הקדוש והיקר לעמינו לאורך כל הדורות, יאמרו על ידי שלומי אמוני ישראל ביחס לחיי סדום כאלו. אין לשער את גודל הנזק של התבטאויות אומללות מעין אלו לחינוך הנוער ולקדושת המשפחה בישראל".

ברקע הדברים עומדת גם התכתבות בין "כוכב" הפרשה, הרב פירון לבין הרב אריאל בראלי, דיין בבית הדין לענייני ממונות בשדרות, כאשר האחרון טוען שקיימת "חובת הוכחה" לדברי חברו. "לא ראוי שרב בישראל יאמר את הדברים הללו", אמר הרב בראלי ל-nrg יהדות, "ולעניות דעתי חובה על רבנים בישראל למחות עליהם".

יוזמי המכתב הוסיפו כי הם מוחים על דבריו של הרב פירון, והם אף איימו כי אם לא יחזור בו מהדברים הם יפנו לרבנות הראשית ולארגון 'צהר' בשביל שיתנערו מתעודת הרבנות שלו. "אנו מוחים על דברים אלו שנאמרו על ידיך וקוראים לך לחזור מדבריך. במידה והינך שלם עם הדברים אנו קוראים לכל תלמיד חכם ולכל מי שתורת ישראל יקרה ללבו להוקיע את הדברים בכל תוקף. אנו נפנה הן לארגון 'צהר' והן לרבנות הראשית לישראל כדי שיתנערו מתעודת הרבנות שהעניקו לך". הדברים הופצו בין עשרות רבנים מהציונות הדתית שחלקם הביע בו תמיכה.

בין תומכי המכתב נמצאים הרב דרור אריה, המלמד בישיבת ההסדר בשדרות, והרב משה שחור מארגון 'עין יהודית'. הרב אריה אמר ל-nrg יהדות כי בכירי רבני הציונות הדתית מתנגדים לדבריו של הרב פירון. "דיברנו עם כמה רבנים גדולים מאוד, וכולם דוחים בשאט נפש את ההתבטאויות האחרונות שלו. זה מאוד מצער שאדם כמוהו, שאולי יש לו כוונות טובות, משתמש במילים כמו 'ברית' ו'זוגיות' ו'משפחה' – מושגים שעם ישראל במשך כל הדורות נלחם כדי לשמור אותם על פי התורה.
לבוא ולתת לגיטימציה לדבר שנוגד את התורה מתוך לחץ של ההווה וכמיהה לכל מיני תרבויות קיקיוניות שעולות ויורדות ולומר זאת בשם התורה? – זה דבר שפוגע בעולם התורה".

בינתיים הרב אריה אינו מעוניין לגלות מי הרבנים העומדים מאחורי המכתב, אך הוא טוען שהיו רבים מרבני ישיבות ההסדר של הציונות הדתית שתמכו בכתיבתו. כמו כן הוא מספר שהמכתב נשלח לגדולי רבני הציונות הדתית, וביניהם הרב שמואל אליהו, הרב יעקב אריאל, הרב יהושע שפירא. עם זאת, הרב אליהו לא חתם על המכתב, ובשיחה עם nrg יהדות אמר "שקודם כול יש לדבר עם הרב פירון ולברר איתו מה הוא בדיוק אמר".

"הצעדים המעשיים שבהם נקטנו עד עכשיו", קובע מצדו הרב אריה, "הם להפגיש בין התכנים  של הרב פירון לבין גדולי הרבנים ולשמוע את תגובתם. אף אחד מהרבנים שהראנו לו את התכנים לא הסכים לאמירות הללו. ראינו תמיהה, ראינו כאב, ראינו סימן שאלה אחד גדול. כולם מסכימים שזה צריך להיפסק".

הרב שי פירון מסר בתגובה: "אגיב בדרך הראויה לבני התורה ולא בדרך הפחדנית. אף אחד לא דיבר איתי על הדוא"ל האנונימי הזה. קיבלתי העתק של המכתב, שהופץ לרשימת דואר של רבנים תחת החתימה הפחדנית של 'רבני ישראל', מכתובת מייל לא מזוהה וללא שום אמירה. אני חושב כי מי שכותב דברים כאלה לא ראוי להתייחסות עניינית, כי זה לא מתאים לבני תרבות ובוודאי שלא לבני תורה".

(nrg יהדות, י,ט בטבת תשע"ג, 1 בינואר 2013)

4 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כפי שאמרתי בעבר: אף רב בחיים לא יתן לנו אישור או הסכמה על עינינינו
  זה ברור הרי זה לא דבר שהתורה מתירה וכאן אני רוצה לעמוד על דבר חשוב!

  אם לכל הרבנים אין מה לומר אז הם בבעיה!
  אם כן יש להם מה לומר אז המצב הוא כך שהומואים לא יכללו ביהדות-כי אין ברירה. או שיקום רב ויצתרך להתיר או לא יודע כי מצב כזה הוא מעוות במיוחד שרואים קליפים של רבנים ביוטיוב בין אם זה הרב יעקב יוסף או הרב שמואל או הרב אמנון. לכולם יש מה להגיד! אבל האם זה קשור אלינו איך שהוא? האם זה מהווה פיתרון? אם נקשיב לכל מה שנאמר יוצא שאנחנו מובדלים מן היהדות ולרבנים אין חלק בנו כי לפי החוקים אנחנו כעוברי חוק או מחללי חוק.
  לסיום הייתי רוצה שאיזה רב מהשורה לא ירגיש אותנו אלא יהיה כמונו למשך שבוע… זה בהחלט מספיק בשביל להבין שלדבר ולעשות זה 2 דברים רחוקים זה מזה!

 2. אין ספק שהדבר אסור בהחלט
  כיון ששני הגברים יש להם אותה נטיה זה כמו יחוד עם אשת איש בשביל גבר סטרייט
  או אולי לא כי הגמרא אומרת שבני ישראל לא נחשדו על משכב זכור
  אם נחשדים על איזה דבר זה רק על הנטיה

  1. קבל את רחמיי, המציאות מתפוצצת לרבנים בפנים והם כמובן – לא יודעים איך לאכול את זה.
   גייז פה, היו ויהיו, פעם הצלחתם להפוך אותם לחולים תתי אדם, היום אתם מחוץ למסך – והם כן.
   כמו שאני תמיד אומר – בסוף הגלגל מסתובב.

 3. עמנואל את זה כולנו יודעים! מה הלאה?
  זהו זה אסור ופה נגמר הכל?!
  ישנם אנשים שמחכים למשהו שיאיר קצת את עיניהם!
  אנחנו פה לפחות קבוצה של אנשים שרוצים משהוא מסויים ולכולנו פה יש את אותו דבר ללא שוני אנחנו מיעוט אבל בעייתי?!
  מה עושים איתו?
  כשהרב אמנון יצחק אמר לאותו אדם שזה חרטא הבן אדם בלע את הלשון כי אין פה מה לשכנע אבל אם היו שם 20 איש בעלי נטייה, אתה יודע איזה בלאגן היה קורה שם???????? זה לא פשוט! שזה אסור אני יודע וגם אתה! מה אני אמור לעשות?
  בנות עיסיתי לא הולך מה כן?
  אתה שואל מה אני יעשה אני שואל מה יעשו איתנו?
  כולנו באותו סירה אומנם לא של הסטרייטים אבל לא קטנה גם!