"השיח הציבורי עוזר לנו להישאר דתיים" | הלכה

תגובת עמותת כמוך לדברי הרב ישראל רוזן: "אנחנו רוצים להציע בית למי שצריכים אותו"

(עוד בעניין: הרב ישראל רוזן: "לא קהילה ולא גאה")

צודק הרב רוזן בדבריו שהמונח "גאה" בעייתי. הרי היהדות אינה רואה בגאווה מידה טובה בכלל, ועל כך אין ויכוח.

צודק הרב רוזן שאינו מציע "להשתמש במילת התורה 'תועבה' המצטלצלת כפוגענית וכמרחיקה לבלי השב", כדבריו.

צודק הרב רוזן כשהוא עצמו מודה שאין לקרוא חלילה להחרמה, להשלכה ולדחייה בשתי ידיים מקרב הקהילה הדתית "את החוטאים המודעים לחטאם ומצפים לישועה, וראוי לקרבם בעבותות אהבה".

לא צודק הרב רוזן בביקורת שלו ששיח ציבורי על הומואים נותן לדבר לגיטימציה לסטרייטים להיות הומואים, ולא בביקורת שלו כלפי המונח קהילה.

שיח ציבורי על הומואים נותן להומואים דתיים לגיטימציה שלא להפוך לחילוניים. שלא להוריד את הכיפה. שלא לשלוח יד בנפשם.

שיח ציבורי על הומואים נותן להומואים את האפשרות להרגיש חלק מהקהילה. מהקהילה הדתית.

כיוון ששומעים אמירות כמו אמירותיו של הרב רוזן, אנו נאלצים להתמודד עם הומופוביה בקהילה הדתית שבה אנו חיים. לא פעם אנחנו נתקלים בדעות דומות לאלה של הרב, דעות המתבססות על חוסר הבנה וחוסר רצון לבירור אמתי. "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו", אמר הלל והוסיף "אל תפרוש מן הציבור". הציבור הוא אבן היסוד של הקהילה היהודית. הקשר לציבור הוא היכולת להשתייך למשהו גדול ממך ולתרום מכוחך ומרצך אל הכלל. אבל מה יעשו אותם שאין להם אפשרות להשתייך לקהילה הדתית, מכיוון שבקהילה שלהם שומעים מילים שבהן מבכר להשתמש הרב רוזן כמו "סטייה"?

לכן לא פלא שהומואים דתיים רבים מחפשים אוזן קשבת בקהילה אחרת. גם הם רוצים להרגיש שייכים לקהילה שמקבלת אותם עם כל המטען שהם סוחבים. והם מוצאים זאת במקומות של הומואים דתיים, כמו בעמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים. האם זו קהילה? איננו יודעים. אבל אנו כן יודעים שכמוך היא בית. בית שהם לא מוצאים בקהילה שלהם, אף על פי שהם רוצים למצוא ולהרגיש שם בבית.

אנו לא מאמינים בקהילות נפרדות להומואים, אלא בהשתלבות בקהילות הקיימות. אבל אנו מבקשים שיתנו לנו את ההרגשה שאנו רצויים בבית שלנו.

כן, הרבה מן הדיון הוא גם על ההרגשה. על ההרגשה שאנו מנחילים לבנינו ולבנותינו על כך שהם נולדו, ולא לבקשתם, בשונות חברתית ומגדרית. ושגם להם יש מקום. שלא רוצים להעלים אותם.

בשיחה שלנו עם אחד מהמשתתפים במפגשי כמוך, אמרנו לו שהוא בסדר ושהקב"ה אוהב אותו. המשתתף פרץ בבכי. "מעולם לא נתנו לי את ההרגשה הזו", הסביר. הוא הרגיש בבית. במקום שרואה אותו. לא במקום שמנסה להעלים אותו.

אנו מזמינים את הרב רוזן לבוא למפגש כמוך ולנהל עמנו דו-שיח אמתי ופתוח. מניסיוננו, דברים נראים אחרת כאשר נפגשים פנים אל פנים.

 עמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים

2 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. עלי רק להעיר, הרב רוזן לא דגל במילה "סטייה". הו ציין שכיום גם היא כבר איננה טובה מספיק, וגם היא מכילה מטענים שליליים מדי.
    הטענה שלו בקשר למילה "סטייה" היתה אחרת. מהבחינה הדקדוקית והלשונית כפי ש"סטייה" מוגדרת בשפה, ולא בהכרח כפי שהיא מדוברת כיום, המילה "סטייה" מתאימה הרבה יותר מאשר המילה "תועבה".