ספר ילדים חדש: אבא ואבא | תרבות

ספר שעוסק במשפחה שיש לה שני אבות. לפי ההודעה לעיתונות: "הספר נועד להבין את היתרונות במשפחה שיש בה שני אבות". מה דעתכם?

(עוד שבוע וקצת: מפגש אב של כמוך: מפגש מיוחד הקשור לתשעה באב ולחורבן הבית ובניינו, בהשתתפות הרב ארלה הראל)

1

לפניכם ההודעה לעיתונות (נציין מראש שלא קראנו את הספר, ולא הבנו באילו יתרונות מדובר, אם בכלל יש כאלו):

"לזהר ואור יש אבא ואבא. לאור וזהר יש שני אבאים". 'אבא ואבא' מאת רועי ראובני-הורוביץ, בהוצאת הספרים "אוריון" נועד לתאר עבור ילדים רבים מאד כיום שחיים במשפחות חד מיניות, את היתרון בהוריהם, ולהבין את היתרונות במשפחה שיש בה שני אבות. הסיפור והספר מגיע  מנקודת מבטו של המחבר שחש צורך לכתוב עבור משפחות אלה את הסיפור. זהו ספר ייחודי שנועד לילדים ולאבותיהם, יאפשר להם להבין את היתרונות שיש במשפחה שיש בה שתי אבות, ומלווה אותם בחיי היום יום, הבלתי שגרתיים.

רועי ראובני-הורוביץ (42) מעצב, איש פרסום ובעיקר יזם ויועץ לפיתוח עסקי. רועי מספר, כי "הפרויקט החשוב ביותר שלי, אשר בא לגמרי מהלב, היה הרחבת המשפחה שלנו, בדרך שלנו. לצורך כך, אני ובן זוגי עודד, עברנו שנים רבות בניסיונות אימוץ בחו"ל ובארץ, טיפול בילדים דרך 'אומנה' ועוד. לפני כ-5 שנים גייסנו את כל משאבינו הכלכליים ופנינו לתהליך של פונדקאות בארה"ב. עברנו חוויה עם הרבה אנשים מקסימים שהיו מסביבנו באחד האזורים השמרניים והדתיים ביותר בארה"ב ויחד עם זאת, קיבלנו הרבה חום ואהבה. לפני 4 שנים נולדו לנו תאומות מדהימות. עשינו 'מסע' חזרה לארץ כשבתוכו עברנו חוויות נעימות ולא נעימות של חיטוט ובדיקה של התא המשפחתי הפרטי שלנו בגלל השוני של הבאת הילדות לעולם, דבר שלא קורה במשפחה של גבר ואישה".

2 3

4

רועי מסביר שכאשר נולדו הבנות, "הרגשתי אחריות גדולה להתוות להן את דרכן כילדות של משפחה שונה, אשר נעשו מתוך אהבה גדולה, רצון רב בהם, ומאמצים קשים. מתוך תחושה זו כתבתי את הספר הזה, אשר נועד לתאר עבור ילדים רבים שחיים במשפחות חד מיניות את היתרון בהוריהם".

"בקיצור, ילדים, כשזוהר ואור נתקלות בבעיה, הן רק צריכות לקרוא: ״אבא!״ ואבא אחד תמיד יבוא לעזרה…" (מתוך הספר)

"לטעמי", מספר רועי ראובני-הורוביץ, "רוב הספרות שנכתבה עד כה לילדים, פונה בעצם להורים ולחברה ומנסה לקבל את אישורם לעצב כיום תא משפחתי חדש ולכן, מתארת את מקומם בתוך החברה. אני רציתי לתאר את עולמם של הילדים עצמם, אשר גדלים בתוך מציאות חדשה ומסתכלים לצדדים ומנסים להבין מי הם בתוך הסביבה הקרובה, ולתת להם ביטחון עצמי והעצמה נפשית גדולים יותר, שבאים מתוך ה"יש" ולא מתוך ה"אין". 'אבא ואבא' הוא רק הספר הראשון בפרויקט. בקרוב יצא גם 'אמא ואימא', שכבר כתוב ומוכן וכמובן תרגומים באנגלית של הספרים".

אבא ואבא מאת רועי ראובני-הורוביץ, הוצאת הספרים אוריון, איורים ססגוניים: סיגל משל, עמודים לא ממוספרים

6 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. לפניכם ההודעה לעיתונות (נציין מראש שלא קראנו את הספר, ולא הבנו באילו יתרונות מדובר, אם בכלל יש כאלו):

  אני מקווה שזו לא הודעת מערכת כמוך, יש במשפט זה יותר מידי ציניות.

  לכל ספר שדומה לזה יש יתרון. הבולט ביותר הוא הצגתו. עצם החשיפה לדבר חדש שלא היו רגילים אליו עד ליום זה פותח הרבה דלתות ומשכיח דעות קדומות וצריך לתת לו במה. אני אישית מחזיק באופן תדיר על המדף בחנות ספר אחר שגם עוסק באבהות גאה. חוץ מזה ניתן למצוא גם ספרים שעוסקים במיניות הומוסקסואלית.

  מקווה שזו לא תגובת המערכת. צריך להיות שמחים שיש כזה ספר

 2. לא חשוב כמה יפה יהיה הספר, כמה מסוגנן וכתוב כהלכה. ההתחפשות למשפחה אמתית עם שני ילדים וכלב, עם משחקים בגן השעשועים וחיוכים גדולים לא תשנה את העובדה שזה לא הדבר האמתי ולעולם לא יהיה. גם אלה המנסים לשוות לזה מראה אמתי ומתנסחים באופן נוגע ללב על זוגיות כזו ועל מחקרים שמראים עד כמה ילדים שגדלים בבתים כאלה גדלים באופן בריא ויציב, אולי אף יותר מבבית "רגיל"- לא יוכלו להתכחש לרוח התורה וחכמיה המכוונים אותנו לבניית משפחה הכוללת אמא, אבא וילדים, אם הם מחויבים לרבש"ע לתורה וחכמיה כמובן.

 3. היהדות מתפצלת לכמה וכמה זרמים. וישנה יהדות מודרנית שמי שמוכן לקבלה ואינה נכפית על אדם שלא מרצונו. אם כך זו דעתך כך יהי.

  יש כאלה שאין להם היכולת להינשא לאישה והם מקבלים את עצמם במלוא מובן המילה ולא מצטערים על כך. ( מישהו כמוני למשל…) ולהם הספר הוא דבר חיובי בהחלט. זה שאני עם גבר לא אומר שלא יהיה תורה. ואל יבוא ויאמר לי אדם שמשפחה עם זוג גברים אינה בריאה וכו'. ( לא אמרתי שאמרת… דווקא כתבת אחרת..) כל אחד יחיה את חייו כטוב בעיניו ועל מה שבין כותלי בתים אחרים לא יניח דעתו.

 4. כמעט כל דבר שנאמר בתחום הזה קורה בין כותלי הבית ואם נאמר שאל לנו "להניח דעתנו" על מה שקורה בין כותלי בתים אחרים הרי שמטנו באחת את הקרקע תחת כל דיון שעשוי להתפתח. אנו מדברים כמובן על העקרונות ולא מתיימרים חלילה וחס לחדור לפרטיות או לכפות משהו על מישהו.

 5. אפשר לכתוב ספר אוהד על המשפחה האלימה, על האבא המתוק שמכבה סיגריות על הילדים, על משפחת סוחרי הסמים המקסימים והאנושיים.
  לכל אחד מן המוזכרים יהיה הסבר שהוא פשוט "כזה" וזו הנטיה שלו.
  אם משהו הוא תועבה, לא מוסרי ומעשה רע, הוא נשאר כזה גם אם נורא בא לך עליו.

 6. היו מוציאים ספר שנקרא "סמים ואלכוהול" לילדים להראות להם כמה סמים זה כיף סמים זה טוב לקבל סטלה………

  מה עוד ימציאו "1000 דרכים להתאבד" וידגישו שזה ספר ילדים ויכתבו למטה בכריכה "כל הדרכים כשרות" איזה טמבל יקרא ת'שטות הזאת "אבא ואבא" חחחחחחחח………