איסור ללחוץ יד של גבר – מעיקר הדין או הקצנה? | הלכה

הרב הראל נשאל בעניין הידיעה ולפיה חסידות גור אסרה על לחיצת יד בין גברים – האם זו הקצנה דתית מיותרת או שמא חשיבה מחודשת והכרחית?

(רוצים גם אתם לשאול את הרב הראל שאלה? לחצו כאן)

הרב הראל
הרב הראל

השאלה:

שלום,

לפני כמה ימים פורסם כי "בפגישה שהתקיימה לאחרונה, הנחה ראש מחלקת החינוך של מוסדות גור הרב אברהם בנימין זילברברג, לאנשי החינוך של החסידות לאסור לחיצת ידיים בין שני גברים מחשש ל"הרהור עבירה". זילברברג הודיע ל"משגיחים" ולמחנכים על פסק ההלכה החדש בפגישה מיוחדת, והורה להם להתחיל בחינוך ילדי גור לפיו".

מה דעת ההלכה בעניין?

האם זוהי הקצנה דתית והחמרה "מטופשת" או שיש לכך עיגון הלכתי והדבר ראוי ונכון בדור היום?

תשובה:

לשואל היקר שלום רב!

ראשית, אציין כי יש להתייחס לידיעה הזו בערבון מוגבל כל עוד לא בורר היטב ממקורה כי אכן ניתנה, שכן דרכם של עיתונאים לנפח עכברים למימדי פילים ולהוציא דברים מהקשרם.

ולעצם העניין – – ודאי שעל פי ההלכה, אין איסור לחיצת יד או כל מגע גופני בין גברים, בתנאי שאין בו בכדי לגרום הרהור עבירה. מי שחש שמגע כזה או אחר בינו לבין גברים אחרים אכן גורם לו הרהור עבירה, וק"ו אם גם הגבר השני חש כך, ודאי שעליו להימנע ממגע זה. על כן, כהוראה גורפת אין מקום להדרכה כזו, ולענ"ד, להפך, היא תגרום ליצירת מתח מיני מיותר בין גברים שאינו קיים סתם ככה אצל רובם ככולם.

כידוע, חסידות גור מצטיינת בהחמרות יתירות בעניייני צניעות, וכבר מזמן קיים שם איסור חיבוק בין גברים, אותו חוויתי על בשרי בשעה שרציתי לחבק את בעלה של בת דודתי היקרה לאחר שנפקדו בבת (אחרי 16 שנות נישואים!), אך נדחיתי על ידו בתקיפות. ממילא, גם הנחיה זו, אם אכן ניתנה, ממשיכה קו זה, שלצערי הרב אינו מצמיח תוצאות טובות אלא תורם לתסיסה מינית בקרב צעירי החסידות המוכרת לי מקרוב בעקבות שיחות רבות עמם. לא זו דרכה של תורה כפי שקיבלתי מרבותי, ולא זו הנהנגתם של רוב ככל גדולי ישראל.

על כן, יש להמשיך ולנהוג כרגיל בעניין, ורק מי שחש על עצמו שהדבר קשה לו, ימצא את הדרך, בליווי ת"ח, כיצד לנהוג באופן פרטי.

כל טוב,

ארלה

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.