סיכום מפגש תמוז תשע"ד: הקרנת הסרט "ז'אן דארק אהובתי" ושיחה עם היוצרת-במאית | אירועים ומפגשים

חיים: "הערב היה חוויה מעניינת שהשאירה בי לא מעט הרהורים והבזקי מחשבה שנייה" * הראל: "הקרינו סרט מעניין ויפה" * שני סיכומים של הקרנת הסרט "ז'אן דארק אהובתי" ושיחה עם שושה גרינפלד, היוצרת-במאית

(עוד בעניין: לקריאת סיכום האירועים והמפגשים שהיו בכמוך – לחצו כאן;
למידע ופרטים על כל האירועים והמפגשים שיהיו בכמוך – לחצו כאן)

ka  ka3

הסיכום של חיים

הסרט היה טעון בגישושים ובחיפושים

לא ידעתי למה לצפות מהסרט שנקרא "ז'אן דארק" שהרי ז'אן דארק שחיה במאה ה-15 הייתה בת למשפחת איכרים שטענה לשמיעה של קולות קדושים נוצריים המדברים אליה ואשר ברחה מביתה ו"התגייסה" לצבא על מנת לא להתחתן. ניצחון צבאי אחד על האנגלים הפך אותה לדמות מיסטית אצל הצרפתים. סופה הטרגי היה שריפה על המוקד דווקא ע"י הכנסייה. כן, זו שהפכה אותה 500 שנים לאחר מותה ל"קדושה". לעומת כל המידע הזה, לפי הקדימון של הסרט הוא אמור לעסוק בנושא לסבי.

החלה ההקרנה. בתחילה לא הבנתי לאן הסרט חותר בדברו על אהבה, אך ככל שהקרנתו נמשכה הבנתי ששושה גרינפלד, יוצרת הסרט, בעצם מדברת כאן על מלחמה כפולה פנימית וחיצונית.

פנימית – להשלים עם ההכרה על היותה לסבית ועל רצונה להיות בזוגית עם אישה, בניגוד למצופה מבת למשפחה דתית; וחיצונית – לנתץ את התדמית השלילית של בני משפחתה (הורים וסבתא) כנגד ההומוסקסואליות והלסביוּת ולהביא אותם להשלמה עם חיפושיה אחר האהבה שלה.

הסרט היה טעון בגישושים ובחיפושים גם אחרי המקום בלֵב שבו קרוביה – שלא הסכימו עם דרכה ובחירותיה – ישלימו עם היותה לסבית וגם אחרי בת זוג לזוגיות ממושכת.

ברקע ההקרנה יכולתי לשמוע כל העת את פרצי הצחוק והחיוכים של הצופים בכל עת שבה שושה העוותה פניה בפרצופים שונים או במקומות בהם האמירה היתה צינית ומצחיקה.

שאלות הצופים ("קבוצת ההומואים הכי גדולה שפגשתי בה", כדברי שושה) הפתיעו אותי. גם כי לא סברתי שההתעמקות של חברי לצפייה תהיה כה גבוהה וגם כי מרבית השאלות לא עסקו בסרט עצמו אלא במסרים ובתכנים שלו בהשלכה איש איש אל עצמו.

הערב היה חוויה מעניינת שהשאירה בי לא מעט הרהורים והבזקי מחשבה שנייה.

ובהתאם למסורת, המשכנו לסעוד בצוותא את קיבתנו בפיצרייה סמוכה ולהמשיך בקשר החברי ובאחדות הגורל המשותפת לכולנו.

חיים

ka2

שודי שושה גרינפלד

הסיכום של הראל

כמוך מתפתחת בצורה נפלאה ועולה מעלה מעלה

המפגש השביעי שלי בכמוך היה חזק ומעניין מקודמיו.

במפגש הקרינו סרט מעניין ויפה על אודות שושה – בחורה למשפחת מתנחלים שהבינה שהיא נמשכת לבנות מינה. שושה החליטה לאת מהארון בפני משפחתה, האתגר הקשה ביותר היא מול אביה וסבתה שעל זה מבוסס הסרט.

אהבתי את הדרך בה נקטה לצאת מהארון מולם ואיך שעשתה זאת בצורה קלילה ובתהליך כזה שגם להם לא לקחת את זה קשה מידי ולהיות מוכנים לזה נפשית. האבא כבר הבין זאת לבד ושסיפרה לו סופית אמר "ידעתי".

הסבתא קצת הייתה המומה עדיין, ביקשה ממנה קצת להיות לבד. אבל בכל זאת לבסוף דברה איתה והשלימה עם זה.

לאחר הסרט ושיחה עם היוצרת, הלכנו כהרגלנו לשבת בבית קפה ולגבש את החברים. שמחתי לפגוש שוב את כולם ולהכיר עוד חדשים.

כמוך מתפתחת בצורה נפלאה ועולה מעלה מעלה,  הלוואי וזה ימשיך כך ונהיה תמיד שמחים וחזקים 🙂

תודה כמובן לעמית היקר ולמסייעיו על כל מפגש ומפגש שדואגים ואף מצליחים לעשות אותם על הצד הטוב ביותר.

נתראה בשמחות. אמן.

הראל

ז'אן דארק אהובתי

"במשפחה שלנו יש מסורת של רמאויות בנוגע לאהבה." אומרת הבמאית שושה גרינפלד. "אני קרויה על שם סבתא רבה שלי, שושנה רייזל, שהייתה מבוגרת מבעלה בעשר שנים, אבל הוא לא ידע זאת עד יום מותו. הבן של סבתא שושנה, יעקב, היה גדול מאשתו, סבתא ציפורה, בעשרים שנה, אבל הוא לא גילה לה זאת עד אחרי החתונה. האם גם אני שומרת על המסורת המשפחתית של סודות ורמאויות? האם יש גבול לאהבה?"

שושי, בחורה דתייה, תושבת שכונת נחלאות בירושלים, יוצאת למסע אמיץ, שאין ממנו דרך חזרה, לחשיפת הסוד הגדול של חייה.

צילום ובימוי: שושה גרינפלד (ישראל, 2012)

אורך: 85 דקות

לפניכם קדימון הסרט:

המפגש היה בתאריך ה' בתמוז תשע"ד, 3 ביולי 2014, יום חמישי, בתל אביב, בשעה 20:30.

למפגש הגיעה שושי גרינפלד, היוצרת והבמאית הדתייה של הסרט הדוקומנטרי "ז'אן דארק אהובתי", להקרנת סרטהּ, והשיבה לשאלות מהקהל. הסרט מביא את סיפורה האישי על סודות משפחתיים בחברה הדתית ומה קורה כשהם מתגלים, ובעיקר כשהם מגלים שהיא נמשכת לנשים.

רוצים לקבל מידע מדויק על המפגשים הבאים שלנו? הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו: kamoha.or@gmail.com

שימו לב: למען שמירה על צביון הקבוצה ולמען הנוהל התקין, אין להביא חבר חדש מבלי לעדכן אותנו מראש. ובמילים אחרות: הבאה של חבר חדש למפגש – רק באישור מפורש שלנו.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.