הרב, כדאי לי לצאת מהארון? | שאל את הרב

הרב יואל קטן התחנן שלא נצא מהארון, ואילו הרב שרלו אמר שעדיף לצאת. ומה סבור הרב הראל?

(עוד בעניין: האם הומו בגדר "אונס רחמנא פטריה"?)

הרב הראל

הרב הראל

השאלה:

האם הרב סבור שיש לצאת מהארון? תמיד לא? תלוי במצב? תמיד כן?

ראיתי באתר כמוך שהרב יואל קטן ממש מתחנן שלא נצא מהארון:

"רק דבר אחד אני מציע, מתחנן, מבקש בכל לשון של בקשה: אל תצאו מן הארון! אל תעשו פרסום למצבכם האישי ואל תבקשו לו לגיטימציה פומבית, כי כל הטעמים שיש לכם לכך, המוצדקים יותר והמוצדקים פחות, אינם עומדים מול החשש הכבד שצעירים שיש להם נטייה הפוכה ברמה נמוכה ו'נסבלת', ועתידם ה'סטרייטי' לפניהם, יסובבו בגללכם את ההגה שמאלה-חזק ויצטרפו לקהילה הגאה בעידודכם, ובכך יכרתו את הענף שעליו בנויים חייהם",.

ואילו במקום אחר פורסם שהרב שרלו אמר שעדיף לצאת:

"אם האדם מסוגל לצאת מהארון יהיה לו יותר טוב, כי הוא יחיה חיים של אמת" – כך קובע הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, ביחס להומוסקסואלים הדתיים. במפגש נדיר עם קבוצת הומואים ולסביות שבו השתתף הרב בסוף השבוע בירושלים, הוא הסביר: "נטייתי הטבעית באופן כללי היא שהטוב ביותר הוא לחיות כאיש אמת. אמירת האמת מסירה עול מהכתפיים, בכל הקשר". עם זאת הדגיש כי כמי שלא היה במצב זה ואינו יודע אילו קשיים כרוכים בכך, הוא אינו חש ראוי להמליץ על יציאה מהארון.

(אם כי גם פורסם בשם הרב שרלו ש"בתשובה לשאלה אם צריך לעודד יציאה מהארון – ענה הרב שרלו שזה תלוי בבן אדם ובסיטואציה, ושהוא לא רוצה לקחת אחריות על דבר כזה").

מה דעת הרב בעניין? לצאת? לא לצאת תמיד? תלוי? אחר?

התשובה:

לשואל היקר שלום רב!

אכן, מדובר בשאלה מורכבת ומאד אישית.

ההדרכה צריכה להיות מותאמת לכל מקרה לגופו, אך אתייחס כאן בקווים כללים מהנראה לענ"ד.

ישנו יתרון ביציאה מן הארון, שכן היא מקילה על האדם החש לכוד בתוך עצמו, חי בהסתרה מן העולם וכד'. מצד שני, יציאה מן הארון לעתים מקבעת דברים, מביישת את הסובבים אותך ועוד.

על כן, נראה לענ"ד שדרך המלך בזה היא לבצע יציאה חלקית. כלומר, לשתף את הקרובים אליך – הורים, אחים, חברים טובים מאוד, רב, מטפל ועוד כאלה. ליצור איזה מעגל בן 5–10 אנשים נאמנים שיודעים עליך, אך לא לרוץ ולספר לכל העולם.

מניסיוני עם הרבה מאד חבר'ה, הם ראו בזה ברכה והדבר שיפר את חייהם.

כמובן, הכי חשוב לא לפגוע באף אחד ולכן צריך לבדוק היטב למי לספר, האם נכון לשתף את ההורים שבדרך כלל חווים חוויה קשה ועוד. הכתובת הראשונית לענ"ד היא איש חינוך שקרוב לליבך ומספיק פתוח לנושא. ממנו תתגלגל הלאה.

בהצלחה,

ארלה

(רוצים גם אתם לשאול את הרב הראל שאלה?
רוצים לקרוא שאלות אחרות ששאלו את הרב?
לחצו כאן)

6 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הם דיסקרטיים.. להפך, הם עוזרים לבנות מעגל של חברים קרובים שתומך. בדיוק סוג האנשים שאתה מצפה שיותר יבינו אותך – גם הומואים וגם דתיים.

  2. כן הייתי בטיול היום.
    אם אתה מתכוון לזה שמישהו ידע עליך כי אתה בא למפגשים – אז זה לא יקרה. אם אתה מתכוון לזה שבגלל זה תוותר על להתחתן עם אישה – לא חושב שזה חשש סביר. יש כאן פתיחות וגם הערכה למי שבוחר להתחתן מתוך מודעות הוגנות ויושרה..

  3. אם יש סוג מפגש שכדאי להגיע אליו יותר משאר המפגשים זה מפגש של שבת שלימה, שאז יש באמת זמן משמעותי לדבר עם אנשים על כל נושא שקשור לזה. ותהיה בטוח שגם הזמן הזה לא יספיק בכלל 🙂