הרב שטרן: "אני מתייחס להומו כשם שאני מתייחס למחלל שבת" | הלכה

"אנחנו מקבלים מחללי שבת לבית הכנסת שלנו. אנחנו שמחים שהם באים, כי טוב יותר שיבואו מאשר שלא יבואו. כך גם הומואים" * הרב אריה שטרן, מועמד הציונות הדתית לרבנות ירושלים, מדבר על הומואים ועל איסור משכב זכר

 

הרב שטרן. תצלום: ויקיפדיה
הרב שטרן. תצלום: ויקיפדיה

בעוד שנה ייכנס הרב אריה שטרן לשנתו השבעים – אירוע משמח בדרך כלל, אך עבור הרב שטרן הוא יסמל את סגירת חלון ההזדמנויות שנפתח לו בחמש השנים האחרונות: האפשרות לכהן כרבה הראשי של ירושלים. החוק אוסר על רבנים מעל גיל שבעים להציע את מועמדותם לתפקיד, והרב שטרן ייאלץ לוותר על חלום חייו, על המטרה שלמענה הוא נלחם כבר שנים רבות – מטרה העומדת מבחינתו הרבה מעל לדמותו הספציפית: רבנות ציונית דתית.

קשה להניח את הרב אריה שטרן במשבצת אחת. הוא בוגר ישיבת "מרכז הרב", ראש מכון הלכה ברורה ורב קהילה ותיקה בשכונת קטמון בירושלים; איש גמרא והלכה, שהיה גם ממייסדי בית הספר לקולנוע "מעלה" ואף לימד במשך שנים בישיבת ההסדר פתח תקווה; תומך נלהב במגורים בשכונות של דתיים וחילונים, אך זהיר בכל הקשור למהפכות בהלכה; לראשו כיפה שחורה, אך הוא שירת בצבא והיה לתלמידו המובהק של הרב צבי יהודה קוק.

בירושלים הוא מתגורר קרוב לחמישים שנה – דמות מוכרת ברחובות קטמון הישנה ובשטיבלך הציוני־דתי בשכונה. הוא לא אוהב להסתגר במגדל השן הרבני: הוא מתרפק על המגע החי עם אנשים, עם קהילה.

[…]

מה תגיד לזוג הומוסקסואלים דתיים שרוצים להתפלל בבית הכנסת שלך?
להיות חזנים, לעשות קידוש לקהילה?

"אני מתייחס להומוסקסואלים כמו שאני מתייחס למחללי שבת. אנחנו מקבלים מחללי שבת לבית הכנסת שלנו. אנחנו שמחים שהם באים, כי טוב יותר שיבואו מאשר שלא יבואו. אין הבדל בעיניי – אלה בעלי עברה ואלה בעלי עברה. אני לא אנדה אותם. אשתדל שהם לא יהיו שליחי ציבור, אבל בוודאי שלא אסלק אותם ולא אגרש אותם. משכב זכור הוא חטא חמור, אבל אי אפשר גם לומר שהוא יותר חמור מכל עברה אחרת".

(מוסף שבת, מקור ראשון, כ"א במרחשוון תשע"ד, 25 באוקטובר 2013)

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אין לי מושג מי האדם הזה כי אני ממש לא בקטע של רבנים. אבל מרחם על האנשים שהולכים אחרי המנהיג שסך טובח בהם משפטים.

    עצוב לראות אנשים מדברים כך ומשווים הומואים למחללי שבת ונחמד לדעת שאותו אדם חושב שכל הומו עושה מאסרים אסורים.

    זוטות כמו שאומר הכתוב, שיהיה לו לבריאות. בשבילי אותו רב ימשיך להיות אנונימי

    1. "מדובר על בחור צדיק אשר מתגבר על יצרו ואין שום סיבה לפסלו ואדרבה צריך לעודדו ולחזקו." (http://www.kipa.co.il/ask/show/212201)

      כמובן שמי שנכשל באיסורים דאורייתא, אף רב לא יכול לתת לזה "תעודת כשרות" וזה לא שונה מחילול שבת