איך מודדים הצלחה? | שאל את הרב

הרב הראל אמר שרוב ההומואים מצליחים בטיפולים, והוא נשאל אם מדובר בהצלחות שהוכחו לאורך שנים ואיפה ניתן לקבל נתונים אמינים על סיכויי ההצלחה

(עוד בעניין: האם הומו בגדר "אונס רחמנא פטריה"?)

הרב הראל
השאלה:

הרב התבטא באחת מן התשובות כאן כי להערכתו לפחות 50% מן ההומואים מצליחים בטיפולי המרה.

האם מדובר בהצלחות שהוכחו לאורך שנים רבות? איפה ניתן לקבל נתונים אמינים על סיכויי ההצלחה בכלל? כי ארגוני הפסיכולוגים בארץ ובעולם מאוד מפקפקים בסיכויי ההצלחה.

בנוסף, עלו טענות רבות כי בעצת נפש (או שמא מדובר במטפלים אחרים?) מטפלים שאינם מוסמכים מטפלים בבחורים, ושאינם פתוחים לביקורת חיצונית מקצועית, או מכירים בכך שיש כאלו אשר אינם מצליחים בטיפולים. האם יש בטענות האלה אמת? האם אין זה מגדיל את הסיכון לנזק מהטיפולים?

התשובה:

לשואל היקר, שלום רב!

שאלה גדולה שאלת, אשר עולה רבות.

אני אינני פסיכולוג ולא חוקר, בוודאי לא ערכתי מחקר מסודר. אני יכול לספר לך מה אני חווה במפגש היום-יומי שלי. בעשור האחרון עברו דרכי כשלוש מאות מתמודדים עם משיכה תוך מגדרית, בכל הגילאים, השלבים והמצבים. כחצי מתוכם פנו לטיפול שינוי (אני אינני אוהב את הביטוי 'המרה' או 'הסבה').

מתוך קבוצה זו, למעלה מחצי זכו לתוצאות טובות מאד מן הטיפול, היינו – או שינוי מלא של הנטייה או מעבר ממצב של משיכה לבני מינם בלבד למצב של משיכה דו-מינית, שהוא בהחלט מצב סביר המאפשר חיים טובים על פי ההלכה.

גם אלו שלא זכו להגיע לכך, נמצאו נשכרים מן הטיפול, בשל שורה ארוכה של דברים אשר הטיפול קידם בחייהם – מערכת היחסים שלהם עם עצמם ועם אלוקיהם, עם הוריהם ועם סביבתם, קניית שליטה עצמית סבירה בפעילות המינית ועוד.

נכון הוא שישנם גם מטפלים חסרי אחריות ולא מקצועיים, כמו בכל תחום (אינני מתייחס ספציפית לשאלתך על ארגון 'עצת נפש' שאינני מוסמך לבחון אותו). לכן ההפניה צריכה להיעשות בשום שכל, בהתאמה אישית, מתוך סינון של מטפלים בעייתיים וכו', וזה מה שאנו מנסים לעשות במסגרת מערך ההכוון של ארגון 'בקדושה' בראשות ידידי הפסיכולוג אליהו אקרמן. אנו בונים מאגר של מטפלים אשר הוכיחו את מקצועיותם וזהירותם, ומפנים כל מטופל אל מטפל מתאים לו, בעדינות ובזהירות.

אנו תקווה שהקב"ה יעזרנו לעשות מלאכתנו קודש נאמנה,

כל טוב,

ארלה

(רוצים גם אתם לשאול את הרב הראל או רבנים אחרים?
רוצים לקרוא שאלות אחרות שנשאלו?
לחצו כאן)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.