"אין שום הצדקה להומו להתחתן עם אישה מבלי לספר לה" | שאל את הרב

כך אומר הרב הראל ומוסיף כי "אותם המייעצים לגברים שאינם חשים כל משיכה לנשים להתחתן 'וזה יעבור לכם' אינם יודעים מה הם שׂחים, והם גורמים נזק בל יתואר לשני הצדדים שמסתיים לרוב בגירושין מכוערים ומצערים, תוך גרימת סבל לילדים ולשני בני הזוג"

(עוד בעניין: "אנחנו" – מיזם שידוכים בין הומואים ללסביות)

הרב הראל
השאלה:

בעבר קראתי כל מיני דעות שנישואים לאישה בלי לספר לה נחשב בגדר מיקח טעות.

עד כמה האמירה הזו רצינית? האם באמת אדם שהתחתן עם אישה ולא סיפר לה – האם באמת יש כאן מיקח טעות? זה אומר שהם לא באמת נשואים? זה אומר שאם היא רוצה להתגרש היא יכולה להתגרש בקלות? מה בדיוק נכלל בתוך המילים "מיקח טעות"? מה המשמעות ההלכתית של זה?

התשובה:

לשואל היקר, שלום רב!

על פי ההלכה, מעשה קידושין חייב להיעשות לרצון שני הצדדים – הגבר והאישה.

אם אחד הצדדים הוטעה, וחשב שמעמדו של הצד השני שונה מהותית ממצבו האמיתי, אזי מעשה הקידושין בטל ומבוטל מעיקרו.

הגמרא, ובעקבותיה הרמב"ם, השו"ע וכל הפוסקים, דנים בהרחבה מה נחשב לשינוי מהותי ומה לא, וישנן בזה דעות רבות.

לעניינו, מקרה בו גבר בעל משיכה תוך מגדרית איננו משתף את אשתו לפני נשואיהם בנטייתו, הינו קודם כול מעשה חמור מבחינת ההונאה שבו, וייקצר הדף מלתאר את חומרתו.

אך אתה שואל בעיקר על המעמד המשפטי של הקידושין – דבר זה תלוי במספר גורמים, כגון יכולתו לתפקד וכד'. ולכן, אין לדעתי מקום לדון בזה מעל במה זו, אלא באופן פרטי בכל מקרה לגופו, עם תלמידי חכמים מומחים ודיינים.

מה שראוי להדגיש לסיום הוא, כי כמובן שאין שום הצדקה למעשה כזה ויש להימנע ממנו מכול וכול. אותם המייעצים לגברים שאינם חשים כל משיכה לנשים להתחתן 'וזה יעבור לכם' אינם יודעים מה הם שׂחים, והם גורמים נזק בל יתואר לשני הצדדים שמסתיים לרוב בגירושין מכוערים ומצערים, תוך גרימת סבל לילדים ולשני בני הזוג.

בברכה,

ארלה

(רוצים גם אתם לשאול את הרב הראל או רבנים אחרים?
רוצים לקרוא שאלות אחרות שנשאלו?
לחצו כאן)

תגובה אחת

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.