שישה חודשי עבודות שירות נגזרו על הרב אלון | כל-מיני

לאחר שהורשע בביצוע מעשים מגונים בכוח בקטין, גזר בית משפט השלום בירושלים על הרב אלון 6 חודשי מאסר בפועל – שיומרו בעבודות שירות, 15 חודשי מאסר על תנאי ותשלום פיצוי בסך עשרת אלפים שקלים למתלונן. "המעשים נמצאים ברף הנמוך של החומרה מבין עבירות המין", קבעה השופטת

(עוד בעניין: פרשת הרב מוטי אלון – כל הידיעות)

הרב אלון
הרב אלון

בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (ד') שישה חודשי מאסר בפועל – שיומרו לעבודות שירות – על הרב מוטי אלון, שהורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח ומעשה מגונה בקטין. בנוסף, גזר בית המשפט על הרב, אחד האנשים המשפיעים ביותר בציבור הדתי-לאומי, 15 חודשי מאסר על תנאי וקבע כי יפצה את המתלונן בסכום של עשרת אלפים שקלים. "מדובר בעלילה, המהלך כולו היה פגום", אמר הרב בתגובה לגזר הדין.
בהחלטתה קבעה השופטת חגית מאק קלמנוביץ' כי "אין ספק שעצם התנהלות ההליכים והרשעתו של הנאשם, מהווה פגיעה חמורה ומביאה את הנאשם מאיגרא רמה לבירא עמיקתא. לנאשם זכויות רבות על פועלו בנושאים שונים". השופטת ציינה כי לכך שהרב כבר אינו מועסק במשרות שבהן הועסק בעבר ואינו מחזיק בתפקידים ציבוריים היה שיקול בהחלטתה.

"המעשים שביצע הנאשם נמצאים ברף הנמוך של החומרה מבין עבירות המין", הבהירה השופטת. "השימוש בכוח באישום הראשון היה מינימלי וגם באישום השני, אין מדובר במקרה קיצוני של הפעלת כוח".

אל בית המשפט הגיע הרב אלון כשהוא מלווה בבני משפחתו ובמקורביו ונראה מחויך ורגוע. עוד לפני הדיון אמר לעיתונאים "חושבים טוב, יהיה טוב". כשהתקבלה ההחלטה, נשאר אלון בפנים חתומות, למרות הבשורות שלא יישלח לכלא. "מדובר בנחמה, אך לא גדולה", אמר פרקליטו, עו"ד אשר אוחיון.

הרב הגיב בציניות לעונש וטען כי הוא מרצה עבודות שירות לטובת הציבור כל חייו. "אני בעבודות שירות כבר בערך 40 שנה ואשמח לעשות עבודות שירות עד גיל 120", אמר הרב אלון. "ההרשעה נובעת מטעות ביסודה, העלילה היא עלילה שקרית, המהלך כולו הוא מהלך פגום. לי טוב, ולמשפחתי טוב, אני רק התחשלתי וגדלתי מזה".

ההחלטה אמנם מהווה מכה לפרקליטות, אך במחוז ירושלים לא הביעו אכזבה לנוכח גזר הדין, שלדבריהם מהווה מסר מרתיע. "חשבנו וטענו שעונש הולם כולל רכיב של מאסר בפועל. יחד עם זאת, איננו מקלים ראש בעבודות שירות בנסיבות העניין", אמר שגיא אופיר, פרקליט מחוז ירושלים. "אנחנו חושבים שמדובר במסר מרתיע וגם מחזק עבור נפגעים פוטנציאלים אחרים".

הפרשה שהסעירה את הציבור הדתי-לאומי

הפרשה החלה בפברואר 2010, כשפורום "תקנה" המורכב מרבנים של הציונות הדתית, פרסם כי הרב אלון הטריד מינית נערים שהגיעו לקבל ממנו עצה. הפרקליטות פתחה בחקירה והחליטה כי יש אמת בטענות שפורסמו. למרות שפורום תקנה טען כי יש נגד הרב עדויות רבות על התנהגות בלתי הולמת, בסופו של דבר הוגש נגד הרב אלון כתב אישום על מעשים מגונים שביצע לכאורה בשניים מתלמידיו. אחד משני האישומים נגד הרב נמחק בתחילת השנה, בעקבות סירובו של אחד המתלוננים להעיד נגדו.

ב-7 באוגוסט השנה הורשע הרב אלון בביצוע המעשים. בכתב האישום תוארו מספר מקרים בהם נגע לכאורה הרב אלון בצעירים שהיו במצוקה באותה עת. במקרה הראשון מתואר כיצד א', בן 23, פנה אל הרב – שהניח עליו את ידיו, הושיב אותו על ברכיו ונשק לו. במקרה אחר, כך לפי הפרקליטות, פגש א' את הרב במקרה. אלון הכניס את א' לחדר, נגע בגופו וחיכך בו את איבר מינו, לשון כתב האישום.

אל המתלונן השני, ב' בן 26, הגיע אלון לאחר שאדם שהיה קרוב ל-ב' נהרג בתאונת דרכים. אלון, לפי כתב האישום, חיבק אותו ממושכות ונישק אותו בצווארו ובעורפו. באירוע אחר הגיע ב' לחדרו של הרב כדי להתלונן על מצוקה חברתית, ואז שוב נישק אותו אלון בצווארו ועורפו.

בהרשעתו קבע השופטת כי התנהגותו של אלון בהזדמנויות שונות "אינה התנהגות לגיטימית, גם לפי עמדתו של הנאשם, והסבריו אינם מחזיקים מים". אלון הודה בעדותו כי נהג במקרים מסוימים לחבק חניכים ולהושיבם על ברכיו, "כל זאת בזמן שהם מבוסמים אך הרב עצמו אינו שיכור ומצוי בשליטה".

אחד מהעדים בפרשה: "מקווה שהמעגל ייסגר"

אמש שוחח עם חדשות 2 Online אחד העדים בפרשה שלא הוזכר בכתב האישום, והביע את אמונו במערכת המשפט. "אני סומך על בית המשפט שכפי שנתן בי אמון מלא בפסק הדין – שיידע לעשות את השיקולים הנכונים במתן העונש", אמר התלמיד. "אני משתדל לשים את זה מאחוריי. עדיין קשה לי כשאני נזכר במקרה, אבל אני מקווה שהמעגל ייסגר מחר".

"העונש שהוא יקבל לא משנה", המשיך התלמיד. "צריך רק שהוא יפיק מזה תועלת ושהדבר יהווה תמרור אזהרה שימנע מקרים דומים בעתיד". למרות הדברים, סיכם העד את דבריו בכך שאמר ש"כל עונש שלא יושת עליו לא יוכל להחזיר את הגלגל לאחור ולבטל את מה שהיה".

(חדשות 2, ט"ז טבת תשע"ד, 18/12/2013)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.