הרב אבינר חוזר בו מדבריו ש"כל אחד יכול להשתנות" | בלעדי / פרסום ראשון

בפעם הראשונה, הרב אבינר אינו טוען שיש "100% הצלחה" בשינוי נטייה מינית, אלא "יש לדון כל מקרה לגופו" * סקירה מיוחדת בדעת הרב אבינר. מיוחד לכמוך!

הרב אבינר
הרב אבינר

(עוד בעניין: בעקבות החשיפה – הרב אבינר חוזר בו: בוודאי לספר)

במשך שנים היה הרב אבינר השופר של עצת נפש וטען בכל ריאיון אפשרי ובכל שו"ת מסרונים אפשרי כי כל אחד יכול להשתנות את נטייתו המינית באמצעות טיפול המרה ושיטת 12 הצעדים, לו רק ירצה בכך, וטען השכם והערב כי יש 100 אחוזי הצלחה למי שפונה לטיפול, ובדגש על טיפול בעצת נפש.

לפני כמה שנים שינה הרב אבינר את הטון והחל לדבר על שיטת טיפול שונה (הרחבה בהמשך למטה), וכעת מגיע השלב הבא: הרב כבר אינו מבטיח הצלחה בטוחה אלא טוען שכל אדם הוא מקרה נפרד ויש "לדון כל מקרה לגופו".

וכך פורסם בשבת האחרונה בעולם קטן (גיליון 432, פרשת יתרו, ט"ז בשבט תשע"ד):

ש: מי שיש לו נטיות הפוכות והולך לעצת נפש האם מובטח לו שיפתרו בעייתו?

ת: לפעמים יש בעיה אחרת מצטרפת, ויש לדון כל מקרה לגופו. אך כמובן, עזרה נפשית אינה מתמטיקה. אך ישאל שם ישירות: עצת נפש 026541899. ימי ב ד ה 20:00 עד 23:00. וראה באתר.

01

וכן פורסם בדף הפייסבוק של הרב אבינר.

דעה זו שונה מהשעה שהשמיע בעבר הרב אבינר, ולהלן נציג אותה בכמה בהיקרויות (ההדגשות אינן במקור).

מי שטוען שלא תמיד אפשר – גורם נזק עצום

זו טענה אווילית שאי אפשר להשתנות. אם תרצה, תשתנה. בילדותי למדתי  בבית ספר  גרמנית  בספר שנקרא WER WILL DER KANN כלומר מי שרוצה –  יכול. מי שלא הצליח  לצאת,  זה מי שלא  רצה להצליח, מפני שפשוט לא היה מעוניין להצליח. הוא לא רצה. אכן זה לא תמיד קל, אבל זה אפשרי. מי  שטוען  שאי  אפשר  או  שלא  תמיד  אפשר,  או  שלפעמים  אי אפשר, גורם נזק עצום.

(ספריית חווה, כ"א בתמוז תשע"ב, 13 ביולי 2012; פורסם במקור במעייני הישועה, גיליון 450, ט"ז בניסן תש"ע)

כולם בלי יוצאים מן הכלל יכולים להתרפא

כולם בלי יוצאים מן הכלל יכולים להתרפא תוך זמן לא ארוך. על פי רוב נטייה זו היא רק סימפטום של סיבה עמוקה יותר כגון צימאון לחום ולאהבה. כמובן יש צורך באסטרטגיה מתאימה: יעוץ, פסיכולוג, סדנא וכדומה. הנצרך לעזרה יוכל לפנות בעילום שם ל"עצת נפש".

(פורסם בעלון 'מעייני הישועה", מתוך nrg, כ"ט בכסלו תשס"ה, 12 בדצמבר 2004)

מי שלא הצליח לצאת, זה מי שלא רצה להצליח

זו טענה אווילית שאי אפשר להשתנות. אם תרצה, תשתנה. מי שרוצה – יכול. מי שלא הצליח לצאת, זה מי שלא רצה להצליח, מפני שפשוט לא היה מעוניין להצליח. הוא לא רצה. אכן זה לא תמיד קל, אבל זה אפשרי.

(פורסם במעייני הישועה, גיליון 450, פרשת בהעלותך, ט"ז בסיוון תש"ע)

מי שרוצה – יכול לצאת מזה

ש: אפשר לשנות את כולם?

ת: כן. מי שרוצה יכול לצאת מזה.

(מקור ראשון, מוסף דיוקן, י"ז בטבת תשע"א, 24 בדמצבר 2010)

ויש עוד דוגמות חדות יותר או פחות.

ניצנים לשינוי בדעתו של הרב אפשר למצוא כאן:

ש: יש לי נטיות הפוכות, אני מיואש ומדוכא, הזהירו אותי לא לפנות לטיפול כי זה יגרום לי נזקים. מה לעשות?

ת: אם הולכים למי שאין לו התמחות בזה, זה יכול לגרום נזקים. אך ארגון עצת נפש קיבל במשך השנים נסיון רב וידע רב, ואפשר למצוא שם אוזן קשת וסיוע. לא מכריחים אף אחד, אך מי שפונה לטיפול מתאים יכול למצוא ברכה ואושר.

(סרוגים, א' בתמוז תשע"ג, 9 ביוני 2013)

שימו לב: כבר לא "בטוח ימצא ברכה ואושר" אלא "יכול למצוא".

חשוב לציין כי אע"פ שדבר זה לא פורסם רשמית, תלמיד של הרב אבינר העיד בפניי כי שמע מפי הרב אבינר כי אמירתו שכל אחד יכול להשתנות ו-100% הצלחה היא אמירה ערכית ולא אמירה אמפירית-עובדתית. דהיינו הרב אבינר מתבטא כך בפומבי לא משום שהוא באמת מאמין בכך אלא כי לו לא יתבטא כך בפומבי הוא עלול לרפות את ידיהם של אנשים שיכלו "לצאת מזה" אבל בגלל האמירה שלא כל אחד יכול להשתנות הם לא טרחו לנסות ולכן לא "יצאו מזה". נראה שגם בכך שינה הרב אבינר את דעתו ולכן התחיל להתבטא בצורה שונה גם בפומבי.

* * *

כאמור, לא רק בעניין הצלחה ודאית של הטיפול מיתן הרב אבינר את דעתו, אלא גם בנושא שיטת הטיפול. בעבר המליץ הרב על שיטת הטיפול 12 הצעדים, ואולם לאחר כ-10 שנים חזר בו, כמו שתוכלו לראות כאן.

ההמלצה על שיטת 12 הצעדים

תוכל לקבל עזרה וסיוע ולצאת מזה. אם יש לך נטיות הפוכות, פנה לקו ייעוץ "עצת נפש" (02-6541899) ואם אתה כבר שקוע עמוק, רחמנא לצלן, פנה ל-S.A. סקסוהוליסטים אנונימיים, קבוצת תמיכה לעזרה עצמית שבה כולם כמוך פחות או יותר ועוזרים זה לזה בשיטת שנים-עשר הצעדים (02-6769583)

(פורסם ב"באהבה ובאמונה", עלון 347, פרשת ויקרא, ג´ בניסן התשס"ב)

החזרה מההמלצה על שיטת 12 הצעדים

ש: אם יש לי נטיות הפוכות, האם שיטת 12 צעדים יכולה לעזור?

ת: זו שיטה מצוינת העוזרת רבות, אך לא במקרה הזה. א. הבעיה שורשית ולא התנהגותית. ב. 12 צעדים נותנת רק מענה חלקי, יש שיטות הנותנות מענה. פנה למרכז סיוע עצת נפש.

(סרוגים, א' בתמוז תשע"ג, 9 ביוני 2013)

והרב החל להמליץ על שיטת טיפול אחרת – השיטה הרפראטיבית:

ש: שמעתי שטיפולי המרה בבעלי נטיות הפוכות גורמים להם נזקים, לכן אני מתלבט.

ת: צודק. טיפולי המרה אינם מספיק יעילים ויכולים להזיק, אך אפשר לשנות את הנטיה המינית בעזרת שיטות טיפול אחרות, כגון בגישה הרפראטיבית, שאינה עוסקת בהמרה אלא בשרשי המשיכה, והוכיחה את יעילותה. פנה למרכז סיוע עצת נפש.

(סרוגים, א' בתמוז תשע"ג, 9 ביוני 2013)

יצוין כי בעבר אמר הרב אבינר כי אינו מתחייב לשיטת טיפול מסוימת, וכי "כאשר תקום  שיטה מדעית שתפעל טוב יותר, ניפרד ממנה":

יש  כידוע  שיטות  רבות  בפסיכולוגיה.  כולן יכולות לעזור. במיוחד התמחתה בזה השיטה הרפרטיבית.  אומנם  היא  שנויה  במחלוקת על ידי פסיכולוגים, אומנם היא לא מדעית – ואיני אוהב מה שאינו מדעי – אך היא פועלת כפי  שמוכיח  הניסיון.  כאשר  תקום  שיטה מדעית שתפעל טוב יותר, ניפרד ממנה. אכן יש להיות מדעי, אך עדיף להיות בריא באופן לא מדעי מאשר חולה באופן מדעי. בכלל, כל הפסיכולוגיה אינה לגמרי מדעית. זו חולשתה וזו מעלתה – כלומר היחס האישי.

(ספריית חווה, כ"א בתמוז תשע"ב,  13 ביולי 2012; פורסם במקור במעייני הישועה, גיליון 450, ט"ז בניסן תש"ע)

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אז אנחנו אמורים לצהול שהרב אבינר התחיל לחוש חוש של אחריות כרב? רוב מי שקצת התעסק בתחום של הומואים דתיים יודע שאין להתחשב בדעת הרב אבינר בכל הקשור לרמה המקצועית-פסיכולוגית

  2. תכל'ס, הרב צודק. אני מכור למין עם נטיות הפוכות מגיל מאוד צעיר. גדלתי במשפחה חרדית מאוד בבני ברק.
    היום אני כבר במשך כמה שנים נמצא בתוכנית SA של 12 הצעדיפ וזה עוזר גם להיגמל מזה וגם לחיות בדרך חיים טובה ומאושרת.
    צריך להתאבד על התוכנית והצעדים, לאחר קופה האובססיות יורדות. וממשיכים בדרך.
    הקו החם של SA: 0527640209\
    אם אתה חושב שיש לך בעיה עם מין ואתה רוצה להפסיק ולא מצליח, פה זה המקום. הכל בחינם. ללא התחייבות לכלום. תעזוב מתי שתרצה.