סיכום מפגש חנוכה-טבת תשע"ה: מכונת האמת של השפה | אירועים ומפגשים

חבקוק: זו הפעם הראשונה שהגעתי למפגש של כמוך. האווירה הייתה נעימה וידידותית * א"ג: ההרצאה הייתה איכותית * יאיר: המפגש היה מעניין * סיכומים אישיים להרצאה שעסקה בנושא איתור שקר באמצעות הלשון והשפה – איך יודעים אם הדובר שלפנינו דובר אמת או שקר, מבלי להזדקק למכונת אמת? * כאן גם תמצאו סרטון המתמצת את ההרצאה ואת הכללים

04הסיכום של חבקוק – "ההרצאה הייתה מרתקת"

המפגש של חנוכה היה סכנה לסופרי הקלוריות (בגלל הסופגניות ריבת תות/חלב/נוגט) מעניין שהרוב חיפשו את המסורתיות עם ריבת התות), אבל בעיקר לפינוקיו. פינוקיו לא אוהב כשחושפים טריקים לעלות על שקריו, והמרצה של הערב עשתה זאת בכישרון רב.

ההרצאה הייתה מרתקת, אבל היא היתה רק תירוץ להגיע למפגש. לפחות מבחינתי. לי היה חשוב לראות חבר'ה כמוני, וזו הפעם הראשונה שהגעתי למפגש של כמוך.

בהשפעת החינוך והסביבה, אפילו לי לפעמים צפות סטיגמות על גברים שכמותנו, וזו הייתה חוויה מכוננת בעבורי לגלות שאחרים ובפרט אני נורמלים ורגילים לחלוטין. צמאים לחום אהבה ויחס מאלוקים ומבני אדם כמו כולם. ושזה בסדר. בהחלט בסדר.

האווירה היתה נעימה וידידותית. לא אכתוב ש"מאוד" כי:

א. מילת ריבוי עלולה להעיד על שקר, כמו שנאמר בהרצאה 😉

ב. החברה באמת היו אחלה ולבביים אבל כיוון שזו הייתה פעם ראשונה שלי בכמוך הרגשתי תחושה קלה של ניתוק, כי  טבעי שארגיש קצת בחוץ בפני חברָה שכבר מגובשת.

05בסוף ההרצאה הלכנו לבית קפה כלשהו, לא זוכר את שמו, והוא היה במתחם יפהפה לא רחוק. כמו אצל משה ואהרון כשהם הלכו לפרעה ואט אט המלווים שלהם נשרו בדרך, כך גם ככל שהתקרבנו לבית הקפה הקבוצה הלכה וקטנה. לא אוכל לתאר את פרצופו המאוכזב של המלצר כשגם אני הצטרפתי לאומרים ש"תודה אבל אני לא מזמין". ובשלב כלשהו גם אני פרשתי, עם טעם של עוד.

אחת האמירות ששמעתי בחצי אוזן ושיקפה הרבה, הייתה כששמעתי מישהו אומר לשני את התירוץ שהוא הנפיץ להוריו לאן הוא הולך הערב (נכון. הוא לא אמר את האמת. וטוב שהוריו לא השתתפו בהרצאה על אמצעים לגילוי שקר). כנראה הסוד הוא אחת ההתמודדויות הגדולות. ההתכחשות לאמת ולעצמי, או אולי בעצם חיפוש העצמי.

המפגש ארך זמן מה אך כשחוזרים הביתה ולחיים האמיתיים, מתמודדים לבד יום-יום עם מה שאני ועם מה שאני רוצה להיות. ויש כמה אפשרויות, וזו החלטה כבדת משקל.

הלוואי שאמצא את האני שלי ואת האושר. מאחל זאת גם לכולנו, והיה נעים להכיר. עוד ניפגש.

חבקוק

תצלום: ט'
תצלום: ט'

הסיכום של יאיר – "אני כבר מחכה למפגש הבא"

למפגשים של כמוך אני מגיע כבר כשנתיים. הפעם ציפיתי למפגש מאוד מעניין ולא רק בזכות החברים אלא גם בזכות ההרצאה שהייתה.

אני מאוד מחובר לנושא של השפה העברית והמפגש הזה היה קשור לנושא הנ"ל. המפגש היה באמת מעניין כמו שציפיתי, ויחד עם החברים הטובים שלי מכמוך זה הפך לכיף באמת.

לאחר מכן החֶברה הלכו לאכול יחד בחוץ, הצטרפתי רק בכדי שאוכל לדבר עם החברים, לצחוק וכו' על אף שלא נשארתי לאכול מפאת קוצר הזמן, אך זה היה שווה. כבר מחכה למפגש הבא.

יאיר

07הסיכום של א"ג –  "המרצה הייתה מרתקת ומעניינת, ולא קל לרתק כ 40 הומואים לכיסא ועוד בשקט. בעיקר אותי הידוע כרעשן לא קטן"

בעבורי מפגש של כמוך הוא תמיד סיבה למסיבה. אירוע לצפות אליו, מפגש חברתי שמחכים לו.

פוגשים חברים ותיקים, מכירים אנשים חדשים, קצת מפטפטים וצוחקים בין לבין, ומתעדכנים על העניינים בסדר היום של כל אחד. ממש כמו אירוע משפחתי חגיגי.

וידוי ראשון – לא תמיד נושא המפגש מעניין אותי.

יש מפגשים שאני מגיע אליהם אע"פ שאני יודע מראש שכנראה לא אמצא עניין רב בנושא המפגש.

לא כולם מתחברים לכל הנושאים, וזה טבעי.

הפעם נושא המפגש עניין אותי באופן מיוחד.

חוץ מהיות המפגש ברוח חגיגית של חנוכה, גם הנושא של המפגש עניין אותי בצורה מיוחדת.

"מכונת האמת של השפה" –כיצד ניתן לדעת אם הדובר שלפנינו הוא דובר אמת או שקר? כיצד לאתר שקרים / שקרנים באמצעות השפה והלשון העברית?

וידוי שני – נושא המפגש עניין אותי באופן מיוחד כדי הפיק תועלת אישית.

בהיותי עובד עם אנשים, בעיקר בתחומי – בתחום הכספים, אני שומע מדי יום ביומו הרבה סיפורים.

מקצתם סיפורים קורעי לב, מקצתם מצמררים, מקצתם עצובים עד כדי שמעלים בי דמעה, מקצתם הזויים עד כדי גיחוך ומקצתם סיפורים שלא מובילים לשום מקום.

כיצד אפשר לדעת מי הם אומר אומת ומי מהם מבלף אותי במצח נחושה בשביל שאאשר לו עוד הלוואה?

המרצה, ד"ר רקפת דילמון, הרצתה בצורה מעניינת ביותר כיצד ניתן לזהות על פי השימוש בשפה העברית, אם הדובר שלפנינו דובר אמת, או שקרן שמסתבך בתוך השקרים של עצמו.

ומתברר שאפשר לגלות על ידי סימנים ברורים בשימוש בלשון ובשפה מסוימים דובר שקר.

למעשה כמו שימוש בפוליגרף, אבל מבלי לחבר לאלקטרודות ולמוניטור.

שימוש בשפה העברית נטו. כללים וסימנים מובהקים.

סימנים שניתן ליישם בחיי היום יום, בשיחות עם אנשים, במפגשים חברתיים, כלים בהחלט יישומיים לכל אחד.

וידוי שלישי ואחרון – נהניתי.

מותר לפרגן ואף רצוי.

המפגש היה מעניין, ההרצאה הייתה איכותית, בחירת נושא המפגש היה מוצלח והרבה יכולים להתחבר אליו, ולהשתמש בכליו אף ביום יום. המרצה הייתה מרתקת ומעניינת, ולא קל לרתק כ 40 הומואים לכיסא ועוד בשקט. בעיקר אותי הידוע כרעשן לא קטן.

א"ג

השפה (הלשון) יכולה לעזור לנו להבין אם האדם שמולנו דובר אמת או שקר. על כך ועוד שמענו בהרצאה מרתקת "מכונת האמת של השפה" מפי ד"ר רקפת דילמון – מלמדת במחלקה ללשון העברית באוניברסיטת בר אילן.

המפגש היה בתאריך כ"ו בכסלו תשע"ה, 18 בדצמבר 2014 למניינם, יום חמישי, בתל אביב.

לתמצית ההרצאה צפו בסרטון הזה:

פרטים מדויקים על מיקום המפגש נמסרו רק לחברי רשימת התפוצה שלנו. רוצים להצטרף למפגש הבא? צרו עמנו קשר: kamoha.or@gmail.com

שימו לב: למען שמירה על צביון הקבוצה ולמען הנוהל התקין, אין להביא חבר חדש מבלי לעדכן אותנו מראש. ובמילים אחרות: הבאה של חבר חדש למפגש – רק באישור מפורש שלנו.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.