זוג שהתחתן במיזם "אנחנו" צריך לספר לילדים? | שאל את הרב

האם להסתיר מהילדים את העובדה שההורים שלהם הומו ולסבית יכולה לפגוע בילדים, ואולי דווקא לספר יכול לפגוע בילדים? * הרב הראל ופרופ' פרי עונים

(עוד בעניין: "אנחנו" – מיזם שידוכים בין הומואים ללסביות שב לפעילות)

הרב ארלה הראל טוביה פרי

השאלה:

האם להסתיר מהילדים את העובדה שההורים שלהם הומו ולסבית יכולה לפגוע בילדים? האם לספר יכול לפגוע בילדים? שיקולים לשני הצדדים:

1. יש מחקרים שאומרים שיש השפעה לגנטיקה על נטייה מינית, אז לכאורה גדולים הסיכויים שהילד יהיה הומו/לסבית. במידה וההורים יספרו לו על עצמם, זה יעזור לו להתמודד עם עצמו.

2. במידה והילד הוא סטרייט, אולי זה יגרום לו לבלבול כלשהו ורצון "לבדוק את עצמו" (להתנסות).

3. אם ייוודע למישהו נוסף על כך, אולי זה יכול לפגוע בזוג או בילד.

4. אולי יש משהו לא מוסרי בהסתרת פרט חשוב כזה מהילד? בדומה למשל להסתרה מילד שהוא מאומץ, נולד בפונדקאות ועבר גיור, או דברים אחרים.

5. כמובן, הילד עלול לגלות את זה בעצמו ביום מן הימים אם חס ושלום הזוג ייפרד, הבעל יבגוד, או דברים אחרים פחות חמורים שיקרו. אולי עדיף שההורים יספרו את זה מאשר שהילד יגלה לבד?

אולי יש עוד שיקולים… אשמח לתשובה!

תודה.

התשובה של הרב ארלה הראל:

לשואל היקר שלום רב!

אכן, השאלה שאתה מעלה, מטרידה את כל הפונים למיזם אנחנו. התשובה הינה כנראה מורכבת מאוד, ונתונה במחלוקת בין הגורמים המלווים את המיזם: רבנים, מטפלים, ועוד אנשי מקצוע רבים.

מאחר וכל הזוגות הפונים למיזם מקיימים איתנו קשר לאורך כל הדרך, אני מעדיף לערוך את הדיון בנושא זה איתם באופן פרטי וקבוצתי, אך לא בפורום נכבד זה, העוסק בבעיות המטרידות את כלל ההומואים הדתיים. כידוע, מיזם אנחנו מתאים רק לאחוז קטן מן המת"מניקים, ואין טעם לפתוח כאן דיון על שאלה צדדית הקשורה אליו.

רק אעיר באחת הנקודות אותה העלית – אינני מדען, לא חוקר ולא סטטיסטיקאי, אך למיטב ידיעתי, רוב המחקרים אשר ניסו להוכיח שיש מתאם סטטיסטי בין נטיה מינית לתורשה לא הצליחו לעשות זאת. ניסיוני הדל, של היכרות עם למעלה מ-400 הומואים דתיים, הראה שכנראה אין קשר כזה, ותאוריית הגנטיקה במקרה הזה איננה עומדת במבחן המציאות. אולי, אצל חלק מן ההומואים, ישנה נטיה מסוימת לפתח אוריינטציה מינית הומוסקסואלית יותר מאחרים, אך אין הדברים מהווה משום מובהקות גנטית טוטאלית.

כל טוב,

ארלה הראל

התשובה של פרופ' טוביה פרי:

מבלי להאריך יותר מדי, לא נראה לי שילדים צריכים להיות שותפים לעניינים שבינו לבינה של הורים בצורה כל כך אינטימית.

אולי בגיל מבוגר יותר אפשר לשוחח עם ילדים גם על נושאים אלה.

ידיעה מדעית לגבי העדיפות במקרה כזה אין בידי.

(רוצים גם אתם לשאול את הרב הראל או את פרופ' פרי שאלה או את אחד הרבנים? רוצים לקרוא שאלות אחרות ששאלו?
לחצו כאן למדור "שאל את הרב")

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.