יש לסטרייטית איסור ייחוד עם הומו? | הלכה

אח של חברתי חי כבר שנים עם בן-זוג ואינו נמשך לנשים. האם אני חייבת לפתוח דלת כשאני נמצאת אתו לבד בחדר? * הרב שמואל שפירא עונה

(עוד בעניין: הרב שרלו: "אין איסור ייחוד בין גברים"שו"ת: להומו יש איסור ייחוד עם אישה?)

חדר האוכל. לפני
חדר האוכל. לפני

שאלה:

ביקרתי חברה, ואחיה – שהוא הומו מוצהר, שחי כבר שנים עם בן זוג – ישב אתנו. החברה יצאה מהחדר להביא משקאות, וסגרה את הדלת. האם הייתי צריכה לפתוח את הדלת? אין ספק שהוא נמשך לגברים בלבד (נעמה, תל אביב).

תשובה:

נעמה, שלום וברכה,

איסור "ייחוד" קובע שאסור לגבר להיות במקום סגור (או במקום שאנשים אינם מגיעים אליו) עם אישה שאיננה קרובת משפחתו (עם קרובות משפחה כמו אשתו, אמו, בתו, אחותו וכדומה – אין איסור).

יסוד האיסור הוא שהמציאות שבה גבר ואישה נמצאים לבד, עלולה להביא את השניים לקירבה יתירה, ולעשיית איסורים. איסור ייחוד קיבל משנה תוקף בתקופתו של דוד המלך, לאחר האונס של תמר על ידי אמנון – אונס שנוצר בעקבות הימצאותם לבד בחדר סגור. תוקף האיסורים והגזרות של התורה ושל חכמים נקבע באופן כללי לכל עם ישראל, וגם אם יש יוצאים מן הכלל – אין זה מתיר להם את האיסור.

בגמרא מסופר כי שלמה המלך הבין את האיסור שחל על מלך להרבות בנשים, כאיסור המכוון למלך רגיל, העלול להיות מושפע מהנשים הנוכריות

שיהיו לו – אבל הוא עצמו, שלמה – החכם באדם, עליו הנשים לא ישפיעו, והעובדות ידועות (תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף כא, ב).

חכמים הביאו סיפור זה כדי ללמד שכל אדם מישראל, ללא יוצא מן הכלל, מחויב באופן שווה בכל המצוות, גם אם הוא שונה ומיוחד. מכאן, שגם מי שיש לו נטיות מיוחדות – אין דינו שונה מכל אדם אחר, ולכן, האיסור של "ייחוד" קיים גם בהימצאות של אישה עם הומו מוצהר בחדר.

בשולי השאלה אוסיף, כי כללים אלו נכונים לגבי איסור "ייחוד" – אולם במקרה שאת מתארת, שבו חברתך יצאה להביא משקאות, ועשויה להיכנס בכל רגע – אין השהייה עם אחיה כלולה באיסור "ייחוד". כל טוב

הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר

(ynet, כ"ט באייר תשע"ד, 29 במאי 2014)

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. ההתייחסות היא לדין היבש בלבד, אם נלך באותה הגישה אז יש קושי אחד מרכזי. על פי הדין היבש בדומה לכך יש איסור על מגע של חיבה, אם כן ייחוד הוא מפאת חוסר הצניעות שיש בכך, ולא רק החשש שמא. כלומר זהו איסור עצמי ולא רק סייג, ולכן אולי יש עניין לאסור על הומו להתייחד עם אישה, גם אם הוא לא נמשך אליה.

    אבל כל זה בגישה שגם הומו יכול להימשך לנשים. אני תוהה לעצמי האם ההגבלות הלאו עוזרות, או חונקות. מילא התייחדות עם אשת איש, מובן שאין מקום להתיר. אך מה עם פנויה, האם יהיה זה אותו דין. או שאפשר לסמוך על האדם שיהיה אמתי עם עצמו. ובמקרה שהוא מוצא שהוא נמשך אליה, מה טוב, ואם לא, אז אין בעיה.

  2. אם אתה מסופק שאל אותו בעצמך. לטעמי אתה צריך לקרוא את התשובה שלו שוב:
    איסור "ייחוד" קובע שאסור לגבר להיות במקום סגור (או במקום שאנשים אינם מגיעים אליו) עם אישה שאיננה קרובת משפחתו (עם קרובות משפחה כמו אשתו, אמו, בתו, אחותו וכדומה – אין איסור).

    אכן, אין איסור להתייחד עם גבר. אם גבר מרגיש שזה עושה לו דברים לא טובים – שיימנע מזה.