מחקר: התמודדות דתית ובריאות נפשית בקרב הומואים יהודים דתיים בישראל | העולם האקדמי

מהי מידת ההומופוביה המופנמת של הומואים דתיים? האם קבלת הנטייה המינית של הומואים דתיים רבה יותר בקרב המשפחה או החברים? האם הקשרים החברתיים ההומוסקסואלים של הומואים דתיים רבה יותר דרך האינטרנט או דרך קבוצות חברתיות? * עבודת תזה שהוגשה באונ' תל אביב. פרסום פומבי ראשון!

(עוד בעניין: צפו: סיכום מפגש אלול תשע"ב – הבדלים בין זוגיות של הומוסקסואלים להטרוסקסואלים)

מחקר אקדמי אקדמיה

לפניכם עבודת התזה של יפעת יוסף -"התמודדות דתית ובריאות נפשית בקרב הומואים יהודים דתיים בישראל", אונ' תל אביב, הוגשה באוקטובר 2013, העבודה הוכנה בהדרכת פרופ' ריקי סויה וד"ר גיא שילה. אתר כמוך נותן לעבודה פרסום פומבי ראשון.

ייחודיות המחקר:

זהו המחקר הכמותי הראשון בארץ ובעולם בו נבחנה התמודדות עם הקונפליקט בין דת ונטייה מינית בקרב הומואים יהודים דתיים. מספר המחקרים אודות מצבם הנפשי והמתמקדים בהשפעת ממד הדתיות על חייהם מועטים ורובם ככולם מחקרים איכותניים.

כמו כן, זהו המחקר הראשון שבו נבדק הקשר בין אסטרטגיות התמודדות דתית לבין בריאות נפשית בקרב הומואים, המגדירים עצמם ברמת דתיות גבוהה בכלל ויהודים בפרט. יתרה מכך, לראשונה נבדקו באופן כמותי הממדים של הומופוביה מופנמת, קשרים חברתיים הומוסקסואלים וקבלה חברתית של הנטייה המינית בחייהם של הומואים יהודים דתיים ישראלים תוך כדי גילוי רגישות תרבותית למאפיינים הייחודיים של אוכלוסייה זו על ידי בנייה ו/ או שינוי רוב השאלונים בהתאם. כך שמחקר זה מציע גם כלים חדשים, שיכולים לסייע בהמשך בשדה מחקר זה.

ממצאים עיקריים:

* מידת הקבלה של הנטייה המינית של המשתתפים מצד חבריהם גבוהה מזו של משפחתם

*  מידת הקשרים החברתיים ההומוסקסואלים של המשתתפים דרך האינטרנט גבוהה מזו שדרך קבוצות חברתיות

* מידת ההומופוביה המופנמת של המשתתפים במחקר הנוכחי בינונית

* הממצאים מלמדים כי בהשוואה ללה"ב שאינם דתיים, מידת קבלת נטייתם המינית של הומואים דתיים מצד משפחתם וחבריהם נמוכה יותר, הם בעלי רמה גבוהה יותר של הומופוביה מופנמת ומידת קשריהם החברתיים ההומוסקסואלים נמוכה יותר. כמו כן, בדומה ללה"ב אחרים מידת קשריהם החברתיים ההומוסקסואלים דרך האינטרנט גבוהה מזו שדרך קבוצות חברתיות ומידת קבלת נטייתם המינית מצד חבריהם גבוהה מזו של משפחתם

לקריאת המחקר המלא לחצו כאן

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.