מה חושב נשיא האו"ם על הומואים? | הומופוביה

שר החוץ של אוגנדה, סם קוטסה, שהואשם בשוחד ובשחיתות וחוקק חוקים מפלים על רקע נטייה מינית – הוא הנשיא הבא של האו"ם

(עוד בעניין: צפו: ריאיון עם יוזם עונש המוות באוגנדה)

גנרל סם קוטסה תצלום: ויקיפדיה
גנרל סם קוטסה תצלום: ויקיפדיה

קופת השרצים של נשיא האו"ם החדש: נשיא העצרת הכללית של האומות המאוחדות הבא שעשוי להיכנס לתפקידו בעוד כשבוע הוא שונא הומוסקסואלים ויד ימינו של נשיא אוגנדה יוורי מוסבני. נשיא האו"ם הבא הוא שר החוץ של אוגנדה, גנרל סם קוטסה, שאמר כי "ההומוסקסואליות היא מזימה מערבית" והואשם בגניבה מקופת מדינתו במשך 20 שנה שבהן מכהן בתפקיד.

בשנים האחרונות סובבות סביב קוטסה פרשיות של שחיתות ושערוריות שונות. שר החוץ אף התפטר מתפקידו לאחר שהואשם בקבלת שוחד מחברה בריטית והשתמש בכספי ציבור על מנת לשפץ מלון שבבעלותו. זמן קצר לאחר שהואשם -הוחזר לתפקידו. דוגמה נוספת להתנהלות ציבורית לא תקינה של נשיא האו"ם הבא היא מעורבותו בשערורייה במדינתו בשנת 2007 כשהואשם בגניבה של 150 מיליון דולרים מקופת המדינה. התביעה נגדו נדחתה בשל בעיות טכניות והוא המשיך בתפקידו. בשנת 2009 כונה על ידי דיפלומטים כאחד ממעגל השרים המושחתים ביותר של אוגנדה שהסיבה כי אינו משלם את המחיר על מעשיו היא קרבתו לשליט הצבאי של אוגנדה מוסבני.

ויש גם את תפיסתו של קוטסה לגבי הקהילה הגאה. הוא נחשב לתומך הנלהב של אוגנדה החדשה נגד הומוסקסואליות ויזם חוק נגד הומוסקסואלים במדינתו. דבריו נגד הקהילה הגאה הובילו לגידול של פי עשרה באלימות נגד הלהט"ב, כך עלה ממחקר חדש שבדק את הנושא. כשר חוץ, הוא הגן פעמים רבות על התפיסה נגד הקהילה הגאה והתבטא רבות על כך בתקשורת המערבית. לטענתו, "קיום יחסי מין בין בגירים בהסכמה צריך להוביל לכניסתם למאסר עולם וכי רוב האפריקאים מתעבים את ההתנהגות הזאת".

שני סנטורים אמריקאים ששמו לב לקורות החיים המפוקפקים של קוטסה אמרו לסוכנויות הידיעות כי "זה יהיה מטריד לראות אדם כזה בעל עבר מפוקפק ובעל תפיסה מפלה על בסיס נטייה מינית בראש העצרת הכללית של האו"ם".

תפקידו של נשיא האו"ם הינו ייצוגי בלבד וכולל ישיבה בראש עצרת האו"ם ובעיקר לחיצות ידיים למנהיגים שפוקדים את מוסד הארגון. מדובר בתפקיד לשנה בלבד שמוחלף ברוטציה בעולם וללא בחירה וכעת תורה של אפריקה.

תפיסתו של השר האוגנדי רווחת בקרב השלטון במדינתו. רק לפני כשבועיים אמר השר האוגנדי לאתיקה ויושרה, סימון לוקודו, בראיון לאתר "אלאפריקה" כי "הלבנים אחראים להפצת פורנוגרפיה והומוסקסואליות".
ללוקודו, הנחשב כוכב עולה בפוליטיקה האוגנדית, לא חסרים מבקרים. הוא נחשב לכוח משמעותי במפלגה השמרנית המקומית, וממשיך להופיע בכותרות המרכזיות בתקשורת הבינלאומית – והוא לא מתנצל על כך.

כך, כאשר נשאל מדוע הוא מאמין שתופעות כמו פורנוגרפיה ויחסים בין אנשים מאותו מינים באוגנדה מצויות בעלייה, השיב לוקודו כי זה "מכיוון שהלבנים הביאו איתם את התרבות הזו. אנשים שאלו 'אם הם יכולים לעשות את זה, למה גם אנחנו לא?'" לדבריו, זו בעיה שקיימת בעיקר במרכזים העירוניים במדינה: "זה קורה בעיקר באזורים אלו. במרכזים הכפריים אפילו לא מדברים על כך, מכיוון שמי שיעשה זאת ייחשב כמי שירד מהפסים".

לוקודו הוא כומר לשעבר, אשר נבחר לפרלמנט בשנת 2006 ומונה למשרתו ב-2011 בעקבות חילופי גברי בממשלה. הוא היה אחד מהתומכים הבולטים בחוק שהתקבל במדינה נגד הומוסקסואליות בפברואר האחרון, אשר הגדיל את הענישה על יחסים בין אנשים מאותו המין למאסר עולם במקרה של "הומוסקסואליות מוגזמת", כגון במקרה של יחסים עם קטין או כאשר אחד מבני הזוג הינו נשא איידס. בזמן שההצעה התקבלה כחוק הצהיר לוקודו שככלל אוגנדה הינה סובלנית לאנשים גאים, וזאת משום ש"היא אינה טובחת בהם".

הוא גם עמד בראש החקיקה שכוונה נגד פורנוגרפיה במדינה, אשר הוציאה מחוץ לחוק חומרים או מוצרים הנחשבים מיניים.

כך למשל, החוק נודע לשמצה בעולם משום שאסר על חצאיות מיני, כמו גם "לבוש מגונה באופן המגרה מינית". אחד המעשים שמיוחסים ללוקודו הוא המאבק נגד סדנת העבודה של להט"בים בקמפלה, וזאת, לטענתו, "משום שהוא גם לא יאפשר לפעילי טרור להתאסף ביחד". לדבריו, הבעיה במדינה נעוצה בחוקה, שמתירה חירויות יתר. "למרבה הצער, כל החירויות האלה הוגברו. הן נותנות לאנשים את החופש לעשות את דבר המוטעה. וזה המקום שבו אנו אומרים 'לא'".

אחד הנושאים האחרים שהתייחס אליהם השר לענייני אתיקה בדבריו היה החרם של חברות מערביות על ארצו בעקבות החוק נגד הומוסקסואלים. לדבריו, "אנו סבורים ש(אנשים לבנים) אשר משכו את כספם בגלל שהצענו את החוק נתפסים ילדותיים". הוא הוסיף לסיכום: "עזבו אותנו בשקט, או הניחו לנו – אבל אל תנסו לממש קולוניזציה שלנו שוב עם תרבותכם הלא מקובלת".

(nrg, ז' בסיוון תשע"ד, 5 ביוני 2014)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.