אני הומו, אבל נגד מצעד הגאווה | כל-מיני

"בעיניי, המסרים המרכזיים שהמצעד מנסה להעביר אינם נכונים, גם בלי קשר להשקפתי הדתית" * טל, הומו דתי, מסביר מדוע הוא לא יצעד במצעד הגאווה

(עוד בעניין: למה כמוך אינה חלק מהמצעד)

מטרייה גאווה קשת

רבות נאמר על למה לא לצעוד במצעד הגאווה, אך רוב הטענות הן תירוצים בעיניי – מקצתם אינם נכונים ומקצתם אינם מהותיים מספיק. כאן אדגים את מקצת הטענות נגד המצעד ומדוע הן אינן נכונות לטעמי, ובהמשך אכתוב את הטענה העיקרית והמהותית שבגללה אני מתנגד למצעד ואיני צועד בו.

המצעד מיני או אינו צנוע, ובנוסף הוא מנציח סטיגמה של אידאל בני נעורים ורזון –  הדברים נכונים לגבי המצעד בתל אביב בעיקר, אבל לא לגבי המצעד בירושלים ובעוד ערים.

יש בעיה בשם "גאווה" – גם אילו היו משנים את שם המצעד עדיין לא הייתי צועד בו.

למה הומואים צריכים מצעד? הרי אין מצעד לסטרייטים – ברור שאין לסטרייטים כי הם אינם זקוקים להעלאת המודעות לנושא. המצעד מביא את קולם של קבוצות שונות שמרגישות שקולן צריך להישמע, כמו הומואים, לסביות, טרנס ועוד.

המצעד אינו תורם דבר – לא נכון. המצעדים הראשונים העלו את המודעוּת לנושא, וגם היום יש הומופוביה ואלימות כלפי הומואים.

אין צורך להכריז על הנטייה המינית בריש גלי – אין זה משנה אם מכריזים או לא כי ההומואים קיימים, והמצעד אינו תוקף את הסטרייטים ואינו מבקש לגייס סטרייטים שיהיו הומואים.

המצעד פוגע  במוסד המשפחה – אני מסכים חלקית עם הטענה הזו, אך אין היא משנה את המציאות שבה יש אנשים שאינם יכולים להתחתן עם אישה ומה הפתרון המוצע להם? להתחתן בכל זאת ובהמשך אולי לפגוע באישה ובילדים כי לא יוכלו להיות נאמנים.

בעיית המסר של המצעד

אז מדוע בכל זאת לא אצעד במצעד? כי בעיניי המסרים המרכזיים שהמצעד מנסה להעביר אינם נכונים, גם בלי קשר להשקפתי הדתית.

המצעד קורא לשוויון בכל תחום לכל גורם אנושי או לא אנושי. ואולם איני מקבל מסר זה כי אני מאמין בהתייחסות שווה לבעלי פרמטרים שווים. כלומר מבחינה עקרונית איני מאמין בשוויון מהותי ביחס שבין "משפחה סטרייטית" ל"משפחה חד-מיניות" כי במשפחה חד-מינית בעל ובעל אינם יכולים להביא ילד לעולם באופן טבעי ופשוט, ושום דבר לא ישנה הבדל מהותי זה ואת העובדה שילד לאבא ואבא תמיד יהיה מיעוט בחברה. אבל מבחינה טכנית או כלכלית אין לי בעיה שמשפחה חד-מינית תוכר זכאית להטבות הקשורות לזוגות, כגון ירושה והטבות מס.

עוד סיבה שאני נגד המצעד הוא שהמצעד משדר אי-לגיטימציה לבירור הגמישות בנטייה המינית ואמירה נגד כל נושא הטיפולים הפסיכולוגים שנועדו לבדוק אם בעל משיכה לגברים יכול להימשך גם לנשים. כלומר אחד מהמסרים של המצעד הוא שאנו הומואים ועלינו לקבל את עצמנו וכך גם החברה צריכה לקבל אותנו. ואולם יש אנשים שרוצים לברר אם הם אכן אינם יכולים להימשך לאישה והם מעוניינים בטיפול פסיכולוגי לברר את הנקודה הזו, ומדוע לשלול מהם את האפשרות הבסיסית הזו? אישית, זכיתי להכיר כמה וכמה אנשים שהיו בטיפול כזה או אחר ובסוף פחתה המשיכה לגברים והתעוררה אצלם משיכה ואהבה לנשים.

אז אם לא מצעד – מה כן? יש פעולות אחרות שמסייעות להעלות את המודעות למניעת הומופוביה ולחזק את המסרים שאני מאמין בהם. חלק כבר קורים בשטח, כמו שיחות סגורות עם אנשי חינוך במוסדות חינוך, הנִראוּת של עמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים, שיחות עם רבנים, מפגשים עם אנשי מפתח בציבור הדתי והכללי, וכדומה.

הכותב חבר ועד בעמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.