כוחו של הרגל | משכני אחריך

אריה סיפר שהוא יוצא לדייטים עם בחורות. הוא רוצה בזה או שהוא עושה זאת מתוך הרגל? ומתי הרגל הוא דבר טוב ומתי פחות טוב?

(לחצו כאן לכל הרשומות בבלוג זה)

אריה

"הזמן הוא לא רופא

הוא רק מביא הקלה

הוא עושה את שלו

היא את שלה"

(ריטה)

יש בעיה קטנה, טוב אולי היא לא כל כך קטנה (ואולי זאת בדיוק הבעיה היא שאנחנו מזלזלים בה, ומתייחסים אליה כאל 'עוינת' יותר מאשר כאל בעיה).

אה, על מה אני מדבר?

אני מדבר על מה שאנו מכנים בשם "הֶרגל".

הרגל הוא משהו כזה שגורם לנו להיכנס למצבים שאין לנו שמץ של מושג איך הגענו אליהם, ויותר חשוב מזה, שאין לנו קצה חוט איך לצאת מהם.

יש הרבה רעיונות טובים, אפילו מעולים, אשר נרצחו בדם קר בלי שנשים לב בכלל, על ידי ההרגל. אני לא מדבר בכלל על מה שאנחנו עושים ללא מחשבה רק כי ככה התרגלנו, אלא על הדברים שנעשו במחשבה תחילה, ונהפכו עם הזמן למצוות אנשים מלומדה.

אולי זה לא נורא כל כך? אחרי הכול, הרגלים הם הבסיס שלנו לתחושת ביטחון בחיים, לכך שאנחנו יודעים למה לצפות ומה מצפים מאיתנו.

לא כדאי למהר לשבור ולשנות את ההרגלים ששומרים עלינו מחוסר ודאות, אבל לא יזיק לנסות לכופף אותם קצת.

הבעיה היא שאנחנו לא באמת חושבים על זה, כי אם אני חושב על זה סימן שעוד לא ממש התרגלתי לזה. אז איך בכל זאת אפשר לבדוק אם התרגלתי למשהו? ויותר חשוב, איך אפשר להיפטר מהרגל מבלי לשנות אותו?

אני פשוט צריך לשאול את עצמי מה היה קורה אילו  הייתי עושה אחרת. אם התשובה היא: לא יודע, או ככה זה צריך להיות, או איך אפשר בכלל אחרת – סימן שאני מקובע, התרגלתי.

לעומת זאת תשובות בסגנון: זה מעניין, אולי יש משהו אחר שכדאי לעשות, יכול להיות שעדיף לי לא להמשיך את מה שאני עושה באותו האופן – זה כבר סימן שאני מוכן לחשוב על זה לפחות, וגם אם אני אמשיך לעשות את אותו הדבר, זה יהיה מבחירה, ולא מתוך הרגל.

קיבלנו את כוח הבחירה מהקב"ה, ויותר קל להשתמש בו באופן חד פעמי, ואחר כך לתת לטייס האוטומטי להמשיך. אני אישית מעדיף לחשב מסלול מחדש כל כמה זמן, גם כי בא לי לפעמים ליהנות מהדרך, ולא רק להגיע ליעד, אז יותר מעניין לנסות כיוון אחר, גם אם אני עלול ללכת לאיבוד מדי פעם, זה שווה את זה.

כל הנ"ל קשור לרשומה הקודמת שלי בכך שאני התקבעתי על הקונספט של דייטים ושידוכים, ולמרות שהבנתי כבר שזה לא עובד ולא יעבוד המשכתי לנסות.

אני יכול לתרץ תירוצים ולהגיד שעשיתי את זה בשביל החברים, המשפחה או לא יודע מי. בשורה התחתונה, עשיתי את זה סתם כי התרגלתי.

יש הרגלים שאולי צריך לשבור, איש לא יכול לעשות זאת במקומי. הזמן עושה את שלו, ואני צריך לעשות את שלי.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.