מועצת הפסיכולוגים מאמצת את נייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל בנושא "טיפולי המרה" | מחקר

בעקבות המהלך פרסם משרד הבריאות אזהרה לציבור "מפני טיפולי המרה לשינוי נטייה מינית". עמותת כמוך בתגובה: "המסקנה של משרד הבריאות אינה מדויקת, בלשון המעטה"

תצלום: ויקיפדיה
תצלום: ויקיפדיה

ב-ה' בתמוז תשע"ד, 3 יולי 2014 שלחה פרופ' רחל לוי-שיף, יו"ר מועצת הפסיכולוגים בישראל, מכתב לשרת הבריאות יעל גרמן, ובו מציינת פרופ' לוי-שיף כי "מועצת הפסיכולוגים מאמצת את נייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל שיצא בנובמבר 2014".

הנה המכתב המלא לפניכם:

2014-10-05_144738

בעקבות כך פרסם היום (יום א') משרד הבריאות הודעה לעיתונות בזה הלשון:

משרד הבריאות מזהיר את הציבור מפני טיפולי המרה לשינוי נטייה מינית

טיפולי המרה הם טיפולים הנערכים במטרה לשנות נטייה מינית הומוסקסואלית להטרוסקסואלית. המטפלים בשיטה זו מייצרים מצג שווא של הכרה מדעית בשיטה, למרות שבפועל אין עדויות מחקריות להצלחת שיטה כלשהי לגבי האפשרות להמרה ויש אף עדויות לנזק אפשרי.

נייר העמדה של מועצת הפסיכולוגים והסתדרות הפסיכולוגים מציין כי יש להזהיר את הציבור מפני הסכנות הצפויות לציבור מצד "מטפלים" כאלה ומדגישים שמדובר בטיפולים שאינם ראויים אתית ומקצועית.

בהמשך לפנייתה של שרת הבריאות ומשרד הבריאות, מועצת הפסיכולוגים אימצה את עמדת הסתדרות הפסיכולוגים כנגד קיום טיפולי המרה.

שרת הבריאות, יעל גרמן ברכה על החלטת מועצת הפסיכולוגים לאמץ את נייר העמדה ומסרה כי "הדבר מהווה עוד הוכחה כי נטייה מינית מטבעה, איננה דבר שניתן או שצריך לשנות אותו. נטייה מינית היא חלק מזהותו של אדם ואינה נדרשת ל'טיפול' או ל'המרה'".

יצוין כי ההודעה לעיתונות ודברי השרה גרמן אינם מדויקים, בלשון המעטה. כל מי שקורא את מסקנות נייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל מבין שאין כאן מסקנות ברורות אלא קריאת כיוון בלבד. מצד אחד נכתב בנייר העמדה "הבסיס המקצועי והעדויות האמפיריות להצלחתם של טיפולי המרה הוא קלוש למדי", ומצד אחר "סיבות של 'תקינות פוליטית' מקשות על האפשרויות למימון ופרסום של מחקרים בדבר יעילותם האפשרית של טיפולי המרה". במילים אחרות: המחקר האמפירי עדיין לוט בערפל בנושא, ובוודאי שאין לצאת בהכרזות שבהן יצאה השרה ולפיהן נטייה מינית "איננה דבר שניתן או שצריך לשנות אותו" ו"המטפלים בשיטה זו מייצרים מצג שווא של הכרה מדעית בשיטה".

אנו, בעמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים מכירים בזכותם של המעוניינים בטיפול פסיכולוגי בנושא נטייתם המינית לממש אפשרות טיפול זו, תוך הכרה בכך שאין מדובר בערובה בטוחה לשינוי וכי מדובר בתהליך שתוצאותיו ומידת הצלחתו לא הוכחו דיים.

זו המסקנה המדויקת מנייר העמדה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, נייר עמדה שעליו נשענת השרה גרמן בדבריה. ניסוח זה חופף את ההיכרות שלנו עם אנשים שהיו בטיפול שלא צלח, ומנגד עם אנשים שהטיפול עזר להם והם הצליחו לנתב את תשוקתם לנשים. זאת הסיבה שפתחנו קרן סבסוד טיפולים פסיכולוגיים למעוניינים לבדוק ולברר אם אכן הם יכולים לנתב את משיכתם לנשים או שאינם יכולים לכך. למותר לציין שהקרן אינה מפנה לפסיכולוגים שמשוכנעים שהטיפול עוזר תמיד כי ראייתם הצרה הזו היא שיכולה לפגוע ולהזיק למטופל. הקרן מפנה לפסיכולוגים מקצועיים שמבינים את מורכבות הנושא ומזדהים עם תפיסת עמותת כמוך.

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. תשובה מתחמקת של ״כמוך״ ביחס לנושא הנטייה המינית. אילוף ההומו הדתי איננו שינוי נטייתו המינית ובהטעיה זו בדיוק מנסה השרה לטפל. כל השאר על פוליטיקה של המדע אינו מדויק (נעשו מחקרים המתיימרים להציג שינוי נטייה והופרכו), ובעקבות כך אינו רלוונטי לגוף העוסק בבריאות הציבור. מי שהשקפה דתית מותירה אותם עם דיסוננס עז ביחס לעולם המודרני לא צריכים להציע שינוי, ובמשתמע שינוי נטייה, אלא דברים אחרים, וטוב עשה המשרד שפוגג את העמימות בנושא שנוי במחלוקת.

  2. שלם אנישם אני סטרייט לשעבר שעבר הטרדה מינית קשה ובאמת שהמניות שלי השתנתה אני גם בונסף שדברתי עם אנשים שעברו טיפול מוצלח אתם צרכים להבין שיש הרבה אנשים שעברו שינוי והסכנה נמצת שמדובר בטיפולי שטות שהם בסגנון שלך להחריך אותך לשכב עם נשים לכחת כדורים כמו ויגרה ןעוד שטויות כאלה ואחרות ויש גם פשוט באמת לנסות ולבדוק מי אתה לא מובטח שינוי וכשיש הוא לא תמיד שלם אבל באמת שזה לא כזה נורא כשמדובר במשהו אותנטי והסבה שהמון אנשים לא נחספים לציבור היא בגלל יוצאים נגדם