ד"ר צבי כרמלי – פסיכולוג קליני; ראש החוג לחינוך במכללת הרצוג | רבנים שתומכים בכמוך

"אני רוצה לברך את תנועת כמוך"

צלמית איקון צל

ד"ר צבי כרמלי – פסיכולוג קליני; ראש החוג לחינוך במכללת הרצוג

לכבוד תנועת "כמוך", לרגל שנתיים להיווסדה.

אדם דתי בעל נטיות הומוסקסואליות מתמודד עם מציאות פנימית וחיצונית מורכבת וכואבת. אדם כזה זקוק למרחב בו יוכל להכיר את עצמו ולברר לעצמו את זהותו ואת ההכרעות המתאימות לו והתואמות את זהותו על מכלול היבטיה.

אך מציאתו או יצירתו של מרחב כזה הנה משימה קשה, שכן אותו אדם נוטה לחוש חרדות שמשתקות את עצם אפשרות קיומו של תהליך הבירור. מקורן של חלק מן החרדות מצוי בזהותו הדתית: אדם זה נוטה לחוש לא פעם כי אסור שיתברר לו כי נטיותיו המיניות הנן שונות כל כך מן האידיאל הנורמטיבי של הקולקטיב הדתי אליו הוא משתייך. כתוצאה מכך הוא נוטה לעתים לשכנע את עצמו להאמין באפשרות העלמת ומחיקת אותן נטיות.

מקורן של חרדות אחרות מצוי דווקא בצדדים המודרניים של זהותו. בהקשר זה עשוי הוא לחוש כי הנאמנות לאמת הפנימית של נטייתו המינית מחייבת אך ורק אורח חיים ששונה מזה שאליו הוא שואף כאדם דתי.

חרדות משתקות אלה לא נוצרות בחלל ריק. מקורן הנו פנימי אך גם חיצוני.

לתרבות הסובבת יש השפעה רבה וקולות מחייבים ואוסרים נשמעים משני הכיוונים ונוטים לשתק את תהליך הבירור ולהרוס את המרחב שבו הוא עשוי להתקיים. מן הכיוון האחד נשמעים קולות המבטלים את משמעותה של זהותו המינית של ההומוסקסואל הדתי ונוטעים בלבו את האמונה כי ניתן לבטלה, ומן הכיוון השני נשמעים קולות המבטלים את משמעותה של זהותו הדתית ורואים בכל ניסיון שלו לשמר אותה ולתת לה מקום של ממש בחייו אך ורק השתקה וסירוס של כוחות החיים המיניים שקיימים בו.

לאור זאת ברורה חשיבותו של כל גוף שמעודד את יצירתו של מרחב המאפשר את קיומו של תהליך בירור אמיתי, גוף שמאמין כי תהליך כזה הנו אפשרי רק אם הוא מתקיים באופן חופשי, ללא הכתבה וללא קביעה מראש של התוצאה ההכרחית כביכול אליה הוא אמור להוליך.

אני רוצה לברך את תנועת "כמוך" החוגגת את יום הולדתה השני ולאחל לה כי תצליח לאפשר ולעודד את קיומם של מרחבים חופשיים מעין אלה. היציאה האמיצה של התנועה אל המרחב הפומבי מהווה בעצמה מעשה יצירה של מרחב חשיבה ובירור, מעשה שמאפשר לנו להאמין כי מרחבים דומים, המבוססים על ענווה, הכלה וקבלה יתאפשרו גם עבור אותם רבים אחרים שכה זקוקים להם.

צבי כרמלי

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.