עוד חמישה סיכומים לשבת כמוך 6 | אירועים ומפגשים

דוד ס': הייתי בגן עדן! * איציק: בשבת כמוך הבנתי שאין דבר כזה להיות לבד * דודו: הייתה שבת נפלאה וקסומה * נועם: שבת מעולה, שוברת שגרה ובעיקר מרעננת ומיוחדת * בני: אני ממש מקווה לעוד שבת בקרוב. היא חסרה לי ממש *חמישה סיכומים אישיים, ומתוכם ארבעה שהגיעו בפעם הראשונה לשבת כמוך

(לקריאת עוד עשרה סיכומים לשבת – לחצו כאן)

תצלום: חיים
תצלום: חיים

הסיכום של דוד ס'

הייתה שבת כמוך מקסימה, חמה ומהממת. ממש נהניתי. חוויה בלתי נשכחת! היה ממש כמו בגן עדן ואני מייחל לעוד שבתות שכאלו!

זו השבת הראשונה שלי בכמוך, ובכלל מחוץ למסגרת המשפחתית שלה הייתי רגיל. נורא פחדתי להצטרף לשבת כמוך, והיססתי להירשם מאותם הסיבות בדיוק של המפגש הראשון בו השתתפתי רק לפני כחודש.

לשמחתי, הייתה שבת כמוך מקסימה, חמה ומהממת. ממש נהניתי. חוויה בלתי נשכחת!!!!

ביום שלאחר השבת, ביום ראשון, כשנכנסתי לבית הכנסת שבו אני נוהג להתפלל מדי יום ביומו, שאלו אותי היכן הייתי בשבת. תשובתי אליהם הייתה כדלקמן ואני מצטט "הייתי בגן עדן!"

הם חשבו שאני שתוי. סיפרתי להם ששהינו אני וחמישים חברים דתיים בצפון והייתה שבת שבה נהניתי נורא, והייתה חֶברה ייחודית שהייתה לי חלק בלתי נפרד מהמצב שבו אני נמצא. ממש נהניתי מהשיעורים המשותפים, מהתפילות ביחד, מהקריאה בתורה בשחרית ומנחה, איזה כיף היה לי.

אני חייב לציין שאני אמנם מספר על כל זה ואני עדיין עם הטעם המתוק הזה שלא עוזב אותי כבר שבוע!!!

תודה לאחראים המקסימים על הפעילויות שחיממו לנו את האווירה ועל האתיקה שאותה הם מנחילים לנו בנחת!!!

היה ממש כמו בגן עדן ואני מייחל לעוד שבתות שכאלו!!!

דוד ס'

m12

הסיכום של נועם

שמחתי מאוד להכיר אנשים חדשים, ואף לשמוע ולהיחשף (חלק יותר וחלק פחות) לסיפורי חיים שונים ומרתקים

בראש ובראשונה, אני מוכרח לציין שכששמעתי על שבת כמוך, שעליה המליץ לי בחום ד' מצלג, התלבטתי מעט אם להגיע או לא. לא ידעתי אם זה יהיה נכון לי או לא. לפני כן לא הייתי במפגש של כמוך או בשבת.

לבסוף, השתכנעתי והגעתי, ואכן לא התאכזבתי לרגע.

בתור אדם שמאוד אוהב ומחובר למוזיקה וחזנות, נהניתי מאוד מקבלת השבת נוסח קרליבך, שהחזירה אותי לשבתות בישיבה, וכמו כן נהניתי מהחזנים השונים שהנעימו לנו את התפילות (והקריאות בתורה) בקולם הערב ועשו טוב בלב.

במהלך הארוחות, הפעילויות והסיורים שהתקיימו לאורך השבת, שמחתי מאוד להכיר אנשים חדשים, ואף לשמוע ולהיחשף (חלק יותר וחלק פחות) לסיפורי חיים שונים ומרתקים.

אני חושב שהייתה שבת מעולה, שוברת שגרה ובעיקר מרעננת ומיוחדת. יישר כוח לכל המארגנים והעוסקים במלאכה!

נועם

m0
תצלום: משה

הסיכום של ד' מצלג

משבת לשבת וממפגש למפגש מרגישים כולנו כאחים של ממש בעולם שבו מצאנו את עצמנו בספינה שבה כולנו יחד מפליגים כדי למצוא מרגוע לנפשנו והגעגועים זה לזה מרחיבים את הלב

לאחר שבוע של אקלים סוער, גשמים ושיטפונות, ברקים ורעמים וקור עז, החשש שבשבת כמוך 6 נסתגר בחדרים היה כמעט ודאי. אלא שלאחר נסיעה ארוכה מהדרום – הגענו אל הצפון שטוף שמש וחום בלב.

הציפייה ל-50 חברים, שיא משתתפים בשבתות כמוך, ובהם לא מעט פנים חדשות הייתה דרוכה. צוות כמוך עמל רבות כדי למצוא מקום אירוח ברמה נאותה והצליח ובגדול בבחירתו.

הגענו לאכסניה מפוארת עם חדרים מרווחים ומקום קסום.

תפילות השבת שלוו בשירה ובפיוט כמיטב המסורת בנוסחים השונים הפכו לשם ולתהילה בשבתות כמוך, תוך התעלות רוחנית ותחושה נפלאה בספיגת הקדושה שאפפה את כולנו.

הצטרפותם של החברים החדשים הוסיפה נופך מיוחד, גם המחיצות הוסרו באחת עת בקעו שירי השבת מקירות הלב, סביב השולחן בסעודות השבת אניני הטעם שהזכירו ללא מעט מהחברים את ימי הישיבה העליזים.

הפעילות הענֵפה חשפה את חיי התרבות של החברים, הסירה את המסכים ותרמה להיכרות ולקרוב הלבבות, מה שהעמיק את הגיבוש החברתי של הקבוצה, שללא ספק משבת לשבת וממפגש למפגש מרגישים כולנו כאחים של ממש בעולם שבו מצאנו את עצמנו בספינה שבה כולנו יחד מפליגים כדי למצוא מרגוע לנפשנו והגעגועים זה לזה מרחיבים את הלב.

החוויות המרגשות והמעצימות, ובעיקר השיחות והצחוקים אל תוך ליל השבת לאחר הלימוד בחברותא בבית המדרש, תרמו אף הם לאווירה הנינוחה, החמימה והנעימה. כ"אבא" של כמוך (כך הוכתרתי לא מכבר ע"י אחד החברים השמחים והמקסימים) – להיות בחברת צעירים נמרצים ונלהבים, זה ממש עונג שבת לעילא ולעילא.

בצהרי שבת יצאו החברים לרחובה של העיר ולסיור באתרי תיירות מעניינים בעיר הצפונית. אין ספק שבחירת המקום המארח הוכתרה בהצלחה רבתי.

זכיתי והשתתפתי בעוד שתי שבתות כמוך קודמות (4 ו-5) אבל שבת זו תיחרט בזיכרוני כשבת ייחודית ומיוחדת שבה רבו הפתעות נעימות וחוויות מרנינות ובעיקר התרוממות הרוח והמרגוע לנפש.

ואז כמו שאומרים: לכל שבת יש מוצאי שבת, מגיעה גם שבת זו לסיומה, מתארגנים לקראת הנסיעה הביתה אל חיק המשפחה הביולוגית, תוך כדי מילות פרידה, חיבוקים והחלפת מספרים לשמירה על קשר בכל דרך אפשרית עם החברים מהמשפחה החמה התומכת והאוהבת, משפחת 'כמוך'.

זה המקום להודות לצוות 'כמוך' המוכשר ובראשם לחיים, שהופתע לקבל כמחווה וכהוקרה על פועלו שי צנוע וברכה מתנת כמוך והחברים, לעמית שעושה ימים כלילות להצלחת הפעילות המגוונת, למשה רב המלצרים ואחראי המטבח והאיש שמאחורי הסדר והארון למופת של הסעודות והכיבוד, לאורי על התכנייה המעוצבת והיצירתית וההשקעה הגרפית היפה, לי' הנהג המסור והזהיר שמסיע את הדרומיים למפגשים, לטיולים ולשבתות כמוך וכמובן לכל אלה שנטלו חלק בהצלחת השבת הנפלאה והקסומה הזו. כבר מצפים לשבת כמוך 7 שאמורה להתקיים בעז"ה בחודש אייר, ובתווך המפגשים החודשים במסגרת הארצית ואי"ה נעשה לחידוש המפגשים האזוריים.

תודה מקרב לב ויישר כוח לכל העוסקים במלאכת הקודש.

עד כאן הסיכום הארוך מעט, כי מאוד רציתי להמחיש את השבת הקסומה הזו ולהודות לכולם.

נשתמע ונתראה בעז"ה במפגש הבא.

ד' מצלג

m5
תצלום: משה

הסיכום של בני

דיברתי בחופשיות גבוהה מאד מהרגיל. יכולתי לעבור בן רגע משיחה קלילה לשיחה מעניינת וכבדה. היה לי כיף ממש. כיף לבכות, כיף לצחוק וכיף לברבר. כיף להכיר אנשים טובים מאוד

הייתי בשבת כמוך בפעם הראשונה. זאת כחלק מהפגישה המתמשכת והארוכה שלי עם עצמי אחר מקום בנפש שיניח לי לנפשי. השתדלתי לבוא מראש ברוח ידידותית ומזמינה. אבל מן הסתם כמו כל אחד אחר בסיטואציה שכזו באתי מעט דרוך ואצור. העובדה שהכרתי מראש כמה אנשים טובים שאני מעריך סייעה לי מאוד להרגיש בנוח.

הגעתי ונכנסתי למתחם החדרים, והשתדלתי לנסות ולהיפגש בכמה שיותר אנשים. הלכנו לתפילה בלב שמח. ביום-יום אני לא מתפלל כל הזמן, אך השתדלתי להשתתף בעיקר התפילות. יצאנו מהתפילה ופגשתי עוד קצת אנשים.

ישבנו לסעודה. דיברנו, על מה שכואב, על מה שעצוב ועל מה שמצחיק עד מוות. דיברתי בחופשיות גבוהה מאד מהרגיל. יכולתי לעבור בן רגע משיחה קלילה לשיחה מעניינת וכבדה. מצאתי את עצמי חושף מעט ממני כשנדרשנו, כל אחד ואחד, לדבר בפני אחרים.

למען האמת קשה לי להתרגל לדבר על עצמי. אני חושש להספיק להבהיר רק חלק. לא אגזים כלל וכלל כשאומר שזו מן הפעמים המשמעותיות שהיה לי קל לחלוק עם אחרים מעצמי. פשוט כי לא הייתי צריך להישאר דרוך על פתח פי מה כדאי לומר ומה לא. ידעתי שכולנו שם סוחבים על גבנו חבילות חבילות של סיפורים. כל אחד והעולם שממנו בא, שממנו יצא.

היה לי כיף ממש. כיף לבכות, כיף לצחוק וכיף לברבר. כיף להכיר אנשים טובים מאוד.

אני ממש מקווה לעוד שבת בקרוב. היא חסרה לי ממש. תודה רבה.

בני

m9

הסיכום של איציק

במהרה הבנתי שבכמוך אין להיות לבד. כולם בשביל אחד מזמינים אותך לשבת יחדיו ולהקשיב לסיפור שלך. כל אחד הוא עולם ומלואו

זו פעם ראשונה שהגעתי לשבת כמוך, ובכלל למפגש של כמוך. ההחלטה להצטרף לשבת כמוך העלתה בלבי המון חששות – האם אני אוכל למצוא את עצמי מול פנים חדשות של בחורים בני גילי בעלי נטייה מינית זהה לשלי ואהבה בלתי מוגבלת לבורא עולם? מי אני? ומה אני?

אלו שאלות שאני נתקל בהם מילדות.

"עונג הזיהוי", הסבירו לי בלימודי קולנוע, הוא היכולת לזהות מה האומן רצה להגיד ביצירה שלו. מה הקדוש ברוך רצה להגיד כשיצר אותי. כשהייתי קטן הראו לי תמונות של חיות והצביעו עליהן – מחיאות הכפיים הגיעו כשצדקתי זו פרה, וזה האו האו. וכשמצביעים עליי ברחוב מה אומרים? הייתי רוצה שיגידו זה איציק בחור "מיוחד במינו".

כשהצטרפתי אל הטרמפ הנוסע מירושלים למקום שהו הייתה השבת, הייתי שותף לשיחות ברכב. על איסורים ומצוות, חוויות מהחיים, שאלות וניסיונות שמעמיד אותנו בורא עולם. אולי גם זה ניסיון שאלתי את עצמי, וחייכתי אל מראת הנהג להראות שאני בהקשבה מלאה.

עם רדת השמש החלו בחורים יפים ומהודרים יוצאים מחדריהם אל כיוון בית הכנסת בריח מבושם ומברכים אותי לשבת שלום. איזה כיף חשבתי לעצמי. התיישבתי לבד כמו ילד חדש בכיתה. במהרה הבנתי שבכמוך אין להיות לבד. כולם בשביל אחד מזמינים אותך לשבת יחדיו ולהקשיב לסיפור שלך. כל אחד הוא עולם ומלואו.

בארוחת הערב כבר הבנתי שזו תהיה שבת מיוחדת. מיוחדת מלשון י-ח-ד – כולנו יחד וכל הוא אחד יחידה בפני עצמה שונה וזהה. בפעילות התרבות הצלחתי להכיר טיפה מכל  אחד, אך החלק המרגש ביותר היה הלמידה המשותפת בחברותות. למדתי "מוסר". כחוזר בתשובה נמשכתי יותר לרוח ופחות לחוקים, אבל היה משהו בקול של חברי לשיעור שגרם לי להבין מהו מוסר. השם נמצא בכל מקום. עלינו לכבד אותו בצניעות וענווה, להראות לו שאנחנו הולכים בדרכי ישרים.

רציתי לחבק את חברי. לרגע החיבוק קיבל משמעות אחרת. חיבוק הוא דרך להראות אהבה, אך במסגרת השבת אשר מנהגיה חדשים לי, לרגע חשבתי שאולי אני מאיים על חברי דרך מגע ידיי. פתאום ליטוף הפך מיני יותר מלהיות עירום מתחת לשמיכה בחורף.

בצאת השבת מיהרתי לגלגל סיגריה. הייתי טעון ורציתי לצעוק מלא דברים לאוויר. איך אנשים יפים בנפשם מדברים על ריפוי ומוגבלות? כולם בריאים, כולם נבונים, כולם קדושים. אני אוהב את כולם. אין מקום לרגשות אחרים כאן – פיזית אין מקום, כי האהבה היא גדולה ורחבה ומנועה מלהכניס רגשות אחרים.

בדרך חזור הביתה שמענו שירים וייחלנו ואיחלנו לאהבה טהורה, למצווה החשובה בתורה – ואהבת. כשירדתי בתחנה המרכזית חזרתי רשמית לעולם. המוני אנשים חיכינו לרכבת הקלה שתיקח אותם ליעדם. ומה היעד שלי? שאלתי את עצמי. השלט הורה על חמש דקות להגעתה. ניצלתי את הזמן הזה כדי לחייך חיוך דבילי ולהיזכר בכל אחד ואחד מבאי השבת – על כמה יפה הוא מבפנים ומבחוץ.

איציק

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.