האו"ם חוזר בו: הומוסקסואליות סיבה לא מוצדקת לעונש מוות | הומופוביה

לאחר שאישר האו"ם את הוצאת סעיף ה"נטייה המינית" ממאגר הסיבות הבלתי מוצדקות להוצאה להורג, כעת האו"ם חוזר בו. אבל עדיין לא תם הקרב: כעת מתנהלת מערכה בינ"ל נרחבת כנגד הניסיונות לחוקק עונש מוות להומואים ולסביות באוגנדה

לאחר שבחודש שעבר האו"ם קיבל החלטה להוציא התייחסות להומוסקסואליות מרשימת העילות הבלתי מוצדקות לעונש מוות, ביוזמתן של מדינות ערביות, הארגון שב והצביע לפני מספר שעות על הנושא, והחזיר את הנוסח הקובע כי זוהי עילה בלתי מוצדקת להריגה.

ההצעה לתיקון הסעיף נעשתה ביוזמת ארה"ב, וזכתה ברוב של 93 בעד ו- 55 נגד. האו"ם הצביע בעד ההחלטה כולה ברוב של 122 בעד, ללא מתנגדים ו-59 נמנעים.

בחודש שעבר החליט פנל של האומות המאוחדות להסיר את ההתייחסות להומוסקסואליות כסיבה לא מוצדקת להוצאה להורג. מהלך זה נעשה ביוזמתן של מרוקו ושל מאלי, כשמרבית המדינות שתמכו בו היו אפריקאיות או ערביות. חלק גדול ממדינות אלו מגדירות הומוסקסואליות כעבירה, כשחמש מתוכן אף מתייחסות לכך כאל פשע שדינו מוות. התיקון קרא לשינוי צמד המילים "נטייה מינית" בביטוי "אפליה על בסיס כללי". ההחלטה החדשה כן מתייחסת במפורש למספר גדול של קבוצות אחרות, ובתוכן פעילים למען זכויות אדם, מיעוטים אתניים ודתיים וילדי רחוב.

רצח הומואים על ידי משטרים הומופוביים

פעיל זכויות הלהט"ב הוותיק פיטר ת'אצ'ל אמר בעקבות אותה החלטה כי זהו "יום מביש בתולדות האומות המאוחדות" וכי ההחלטה תיתן אור ירוק "דה-פקטו" לרצח מתמשך של להט"בים על ידי משטרים הומופוביים, חוליות מוות ופורעים". הוא הוסיף: "ההצבעה באו"ם מהווה התרסה ישירה כלפי ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם, אשר מבטיחה יחס שווה, אי אפליה ואת הזכות לחיים".

עונש מוות להומואים ולסביות קיים כיום בחמש מדינות, כולן מוסלמיות. כמו כן מתנהלת מערכה בינ"ל נרחבת כנגד הניסיונות לחוקק עונש מוות להומואים ולסביות באוגנדה, מדינה נוצרית.

(אתר הבנ"ה, ט"ו בטבת תשע"א, 22 בדצמבר 2010)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.