חשבתם מה זה יכול לעשות לילדים? | גאות ושפל

"להביא ילדים למסגרת כזו כשמראש ברור שאין אבא או אין אימא – חשבתם מה זה יכול לעשות להם?" – השאלה ידועה, אבל מה באשר לתשובה? * הבלוג של זאביק חוזר, ובו הוא סוקר את המחקרים שנעשו בתחום, תוך השוואה לזוגות סטרייטים, למשפחות חד-הוריות, לזוג לסביות ולזוג הומואים

זאב שביידל

תגידו מה שתגידו – נושא של הורות גאה עדיין נושא לא קל. באמת שלא. כבר קרה לי כמה פעמים שחברים, שהם באמת-על-אמת-באמת לא הומופובים אמרו לי: " תשמע, אנחנו מבינים שאתם כאלה, ואתם אוהבים אחד את השני ושיהיה לכם רק בטוב. אבל … אתה יודע… להביא ילדים למסגרת כזו… כשמראש ברור שאין אבא או אין אימא…חשבתם מה זה יכול לעשות להם?" אחת השערוריות בכוס מים האחרונות בקהילה הגאה בישראל- פיטורין של פרופ' ירוחם לויט מאונ' באר שבע – היו בדיוק סביב הנושא הזה. "מה זה יעשה לילדים"?

ובאמת – מה זה יעשה?

התשובה הנפוצה לשאלה הזו תתחיל לצטט חוות דעת של ארגונים מקצועיים רבים התומכים בהורות גאה. הבעיה של כל חוות הדעת האלו- שכבודן במקומן מונח- הוא שהן מבוססות על בסיס נתונים קטן ולא מייצג. נכון להיום, ניתן לומר שעל הורות לסבית יש לנו מידע מסוים שמספיק לקצת מסקנות- ועל הורות הומוסקסואלית עדיין אין מספיק ידע.

אבל ניתן לשאול את השאלה מזווית לגמרי אחרת. את זאת עשו שני חוקרים – טימוטי ביבלרץ וג'ודית סטייסי- בגיליון של כתב העת הנחשב ביותר בתחום של חקר המשפחה- Journal of Marriage and Family. הזוג הזה כבר עורר סערה ב- 2001 כשפרסם סקירה שהתייצבה כנגד אחת הטענות המקודשות ביותר בחקר ההורות הגאה דאז- שהורות חד מינית אינה משפיעה על ילדים כלל. ביבלרץ וסטייסי טענו הפוך- שכן קיימת השפעה מסוימת של הורות חד מינית על הילדים, שזו השפעה דווקא חיובית ושדווקא הניסיון להגיד "הילדים שלנו הם בדיוק כמו ילדים של סטרייטים" הוא זה שמעיד על הצורך שלנו "להתיישר" על פי הנורמה המקובלת. המאמר עורר הרבה תגובות ודיונים.

כעת המחברים בחרו יעד שאפתני לא פחות – לנסות להשיב לשאלה מה המגדר של ההורה בכלל עושה לילד. ראשית, מתברר שהנושא נחקר מעט מאד. למשל, המחברים לא מצאו אף מחקר שמשווה הורות חד הורית של גברים ונשים ! אף לא מחקר אחד לרפואה ! מה שאומר, למשל, שכשאומרים לנו: "אתם לא יודעים מה זה עלול לעשות לילד" התשובה הפשוטה היא: "גם אתם לא יודעים". ברם, ביבלרץ וסטייסי בכל זאת החליטו לעשות את העבודה הטובה ככל שניתן ולהגיע לכל החומר המחקרי הקיים שיעזור לנו להבין את השפעת מגדר ההורה על הילד. להלן- מבחר נתונים מהמאגר שלהם.

נתחיל משתי אימהות. מסתבר שאימהות מכל סוג- סטרייטיות ולסביות, ביולוגיות או לא- תמיד מבלות יותר זמן עם הילדים מאשר אבות מגל סוג. נשים- אימהות מכל סוג נוטות יותר לחלוקת עבודה שוויונית בבית וזוגות נשים מצליחות בזה כנראה יותר מכולם. לכן הסיפוק מההורות אצל הלסביות הוא הגדול ביותר. נשים תמיד טובות יותר מגברים ביכולות הורות. הן גם פתוחות יותר עם הילדים- לסביות שעושות הפריה מלאכותית משתפות בזה את ילדיהן יותר מנשים סטרייטיות שעושות הפריה. זוג אימהות משחק יותר עם הילדים ומעניש אותם פחות מזוג סטרייטים. יתרה מזאת, זוג לסביות שרק אחת מהן אימו הביולוגית של הילד עדיין מראה יכולות הורות טובות יותר מזוג סטרייטים ממוצע כאשר שני ההורים הם ביולוגיים. מי אמר שהמגדר לא חשוב? המגדר, מסתבר, לוקח בגדול, אפילו מול הזיקה הביולוגית. אימא יש רק אחת… ועוד אחת. ברם, מסתבר שלא הכול מושלם גם בזוג נשים. כך, נראה כי הורות לסבית משחררת יותר את הרוך הנשי, אך גם מצריכה יותר התערבות "גברית" בעניין של הצבת גבולות. לסביות יותר מציבות גבולות לילדים מאשר נשים סטרייטיות, שבונות על זה ש"אבא יעשה את העבודה" ולכן גם מסתכסכות עם הילדים יותר. עם ובלי אבא זה בכל זאת לא אותו דבר. בנוסף, המצב שבו רק אימא אחת היא ביולוגית כנראה מוביל גם לקונפליקטים בתוך הזוגיות וגם לסיכוי גדול יותר לפירוק שלה. מה גם שרוב המדינות עדיין לא מכירות עד הסוף במשפחה חד מינית.

ומה קורה אצל שני אבות? מתוך מעט מאד ולא מספיק חומר שיש לנו, נראה כי קיים כאן פרדוקס מעניין. בעוד שזוג נשים, כפי שראינו, מביא לזוגיות "מנה כפולה" של נשיות, זוג גברים לא מביא "מנה כפולה" של גבריות. ברמת ההורות ה"נשית"- הרכה והמכילה אך גם שוויונית- זוגות גברים נמצאים באמצע בין זוגות סטרייטים לזוגות נשים. יוצא מן הכלל אחד הוא ענישה פיזית של ילדים- זוגות גברים עושים זאת הכי פחות מכולם, גם פחות מזוגות נשים ! בסגנון הורות, מסתבר שגברים גייז קרובים ביותר ל… נשים סטרייטיות, כולל העדר היסוס לקרוא לעצמם "אימהות". יש עוד דבר שמאפיין הורים גאים- בעוד שלסביות מגלות העדפה ברורה לבנות, גייז מגלים העדפה מסוימת- יותר מלסביות אך פחות מסטרייטים- לילדים בנים והם עובדים יותר ומרוויחים יותר מאימהות לסביות – אך פחות מאבות סטרייטים. בקיצור – גבר הומוסקסואל שהחליט להיות הורה מאתגר את מושגי הגבריות והאבהות המקובלים על כל צעד ושעל, יותר מאימא לסבית!

ומה קורה עם הילדים? כפי שכבר למדנו, לרוב אין הבדל בין ילדים של זוג נשים לילדים של זוג סטרייטים וכשיש- לרוב הם לטובת הראשונים. לגבי המגדר- התברר שבנים שגדלו ללא אב ( זוג נשים או אם חד הורית ) נמצאים במדד זהה לגבי גבריות מול חבריהם שגדלו אצל זוגות סטרייטים, אך במדד נשיות גבוה יותר מהם! בנים שגדלו אצל זוגות נשים היו יותר סובלניים כלפי גילוים חריגים של מגדר, אך לא היו נשיים יותר. לעומת זאת, בנות שגדלו אצל זוג נשים היו נשיות יותר ופחות התעניינו בתחומי עיסוק גבריים. השפעה של הורות חד מינית על נטייה מינית לא ברורה- כרגע לא רואים הבדל משמעותי, אך צריך יותר נתונים כדי להגיד משהו מבוסס יותר.

סטרייטים חד הוריים. מובן שאימהות חד הוריות מבלות יותר זמן עם הילדים מהאבות החד הוריים ( לא כולל עיסוק בספורט ) ונענות יותר לצרכים שלהם. גם לא רואים שלאב יש יותר תפקיד בהטלת משמעת – ילדים עם אב חד הורי לא גדלים להיות ממושמעים יותר. אב חד הורי נוטה להיות, בכל אופן, יותר זמן עם הילדים מאשר אב נשוי- שהוא האלוף בהיעדרות מהקשר עם הילדים. מה שקורה, באופן פרדוקסאלי, זה שלעיתים קרובות דווקא בגלל הגירושין וחוסר היכולת להתראות בצורה סדירה עם הילדים, אבות חד הוריים מגלים רצון רב יותר בקשר ומבלים עם הילדים יותר זמן.

אז מה כל זה נותן לנו ביחס לשאלה איזה סוג משפחה טוב יותר לילד? לעת עתה ניתן להתנסח ככה: "לאור מיטב הידע המחקרי הקיים היום, המשפחות שיש בהן לפחות שני הורים מחויבים ומתקשרים הן הטובות ביותר עבור הילדים".
כשההורה מהמין השני לא באופק – על הראשון להשקיע יותר ולשחק תפקיד גם של השני. לכן לשאלה "מה המין של ההורה עושה לילד" התשובה הנכונה היא: "זה תלוי בהורה ובילד, ולא במין של ההורה". פרופ' ירוחם לויט – לתשומת לבך.

4 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. יום טוב ! הודעה זו לא יכלה להיכתב יותר טובה ! קריאת הודעה זו מזכירה לי את השותפים לחדר הישן והטוב שלי! הוא תמיד המשיך לפטפט על זה. אני נעביר את זה לכתוב למעלה אליו. די בטוח שיהיה לוטוב לקרוא. תודה רבות על שיתופובwww.kamoha.org.il !