סיכום אירוח הפסיכולוג פרופ' טוביה פרי בפייסבוק של כמוך | אירועים ומפגשים

האם ילד לזוג הטרוסקסואלי מאושר יותר מילד לזוג הומוסקסואלי? האם ילד צריך אבא ואימא דווקא ולא אבא ואבא? האם הומוסקסואליות היא גנטית או סביבתית או שילוב של השניים? האם יש קשר בין התעללות מינית ומשיכה לגברים? האם תקינות פוליטית מונעת מחקרים בתחום אפשרות השינוי? כיצד הורה צריך להגיב לילד שלו שמשתף אותו שהוא הומו? וכיצד ר"ם בישיבה צריך להגיב לתלמיד שלו? * פרופ' טוביה פרי, פסיכולוג קליני מוסמך, השיב על שאלותיכם בזמן אמת בפייסבוק שלנו

89-10156YR (2)

שמחנו לארח את פרופ' טוביה פרי – אחד הפסיכולוגים הבכירים בעולם הדתי אשר ענה על שאלותיכם בזמן אמת, במקוון, באמצעות הפייסבוק של כמוך.

האירוח המיוחד היה היום (יום ראשון, כ"ז בטבת, 18 בינואר 2015 למניינם) מהשעה 21:00 ועד 22:00.

פרופ' פרי הוא פרופ' לפסיכולוגיה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, מנהל הקליניקה לשירות הקהילה של המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן. לשעבר ראש החוג לחינוך במכללת הרצוג ופסיכולוג ראשי במחלקה לפסיכיאטריה של המבוגר בהדסה עין כרם.

לפניכם חלק משאלות שנשאל פרופ' טוביה פרי וחלק מתשובותיו (לאירוח המלא לחצו כאן):

ש: האם ילד לזוג הטרוסקסואלי מאושר יותר מילד לזוג הומוסקסואלי? מה המחקרים אומרים בנושא? נמצא שוני כל שהוא?

ת: רוב המחקרים מראים שילדים לזוגות הומוסקסואליים גדלים בריאים. זאת בכלים שיש בידינו למדוד. מבחינה מסויימת ילדים אלו משיגים נתונים אפילו גבוהים יותר מילדים לזוגות סטרייטים. אולם צריך לזכור שזוגות הומוסקסואלים עם ילדים הם לרוב אוכלוסיה שנתוניה הבסיסיים גבוהים בהרבה מהממוצע באוכלוסיה.

ש: אתה מסכים עם הטענה שילד צריך אבא ואימא ולא נכון שיהיו לו אבא ואבא או אימא ואימא?

ת: אני סבור שעדיף שלילד יהיו אב ואם. אולם העולם מלא בילדים שאין להם הורים כלל או שיש להם רק הורה אחד. מי מאיתנו יכול לשפוט האם לאסור על אישה ללדת ילד בגלל שהוא יגדל ללא אב? או בדומה לאסור על אב להביא ילד לעולם בגלל שיגדל ללא אם? אולי צערו על היעדר ילד גדול יותר. אני לא בטוח שאנחנו יכולים להחליט עבור אחרים החלטות שכאלה.

ש: האם הומוסקסואליות היא גנטית או סביבתית או שילוב של השניים?

ת: הידע המדעי שלנו כיום ביחס למקור של הומוסקסואליות מאד לא ברור. היינו אין מידע מדעי ודאי. ישנן עדויות יחסית מרובות למרכיב גנטי בהומוסקסואליות . ברור שהרקע הוא לא רק גנטי אך די ברור שיש מרכיב גנטי בתופעה. הסבירות המדעית היא שבדומה לתכונות רבות אחרות הגורמים משולבים ממרכיב גנטי ומרכיב סביבתי. השיעור של התרומה של כל אחד מן הגורמים לא ידוע

ש: 1. האם יש קשר בין התעללות מינית ומשיכה לגברים?
2. האם נכון לומר שאחוז ההומואים שעברו התעללות מינית בילדותם גבוה מאשר האחוז באוכלוסייה הסטרייטית?

ת: נתקלתי במקרים של קשר בין התפתחות מינית תחת התעללות מינית אולם במחקרים מבוקרים לא נמצא שיעור גבוה יותר של פגיעות מיניות מוקדמות בהווסקסאלים מאשר באוכלוסיה הטרוסקסואלית. לרוב ההומוסקסואלים שפגשתי כמטפל אין רקע של התעללות מינית

ש: ד"ר ניקולס קאמינגס, לשעבר נשיא ה-APA (אגודת הפסיכולוגים באמריקה) ומי שהיה מעורב בהחלטת הארגון להסיר את ההומוסקסואלית מרשימת מחלות הנפש בשנות השבעים, אמר כי "במחקר ההומוסקסואליות יש הטיה פוליטית ברורה". האם באמת תקינות פוליטית מונעת מחקרים בתחום אפשרות השינוי?

ת: בהחלט יש לחצים פוליטיים המשפיעים על המחקר והדיון בנושא.

ש: 1. יש לך טיפים או מעין עשה ואל תעשה להורים שהבן שלהם משתף אותם שהוא הומו?
2. כנ"ל לאיש חינוך (ר"ם או מורה)

ת: ראשית צריך להבין שבן או תלמיד שמשתף בכך שהוא הומו משתף בחוויה כואבת ומאיימת ביותר. לרוב השיתוף מגיע אחרי מצוקוה וסבל לאורך תקופות ארוכות.

מכיוון שהשונות בתופעה מרובה הייתי מאד מציע בצד התמיכה הרגשית וההקשבה לפעול לאפשר לאדם להגיע לטיפול נפשי הן לבירור התמונה והאפשרויות העומדות לפני האדם. לא כל ההורים מסוגלים לשיחה פתוחה עם בן הומו וגם לא כל המחנכים וכאן התפקיד של המטפל מאד חשוב.

בחור הומוסקסואל דתי נדרש להתמודדות מאד קשה וסבוכה ולהחלטות חשובות כיצד לנהל את חייב, מה האופציות העומדות בפניו וכיצד לשמור על אמונתו ואורח חייו כדי שלא לאבד גם אותם ולהתמודדות עם הסביבה והמשפחה. כל ההתמודדות והשאלות הללו דורשות עזרה טיפולית.

ש: אתה מכיר אישית הומואים שהצליחו לעבור תהליך והתחתנו עם נשים? האם הקשר הזה מחזיק מעמד?

ת: בהחלט ישנם הומוסקסואלים שהתחתנו ושהנישואים מחזיקים מעמד. אני חושב שאם שני הצדדים יודעים לקראת מה הם הולכים ובוחרים בכך ישנו סיכוי טוב שהנישואין יחזיקו מעמד. זה לא אומר שאין לכך מחירים ריגשיים לא פשוטים. הדבר תלוי בבחירתם של בני הזוג.

אני מכיר גם מקרים של זוגות שנישאו והנישואים התפרקו אחר כך תוך כדי סבל רב לכל המעורבים ובכללם הילדים. ברוב המקרים מדובר באנשים שלא שיתפו בכל התמונה לפני הנישואין. אבל גם שיתוף והסכמה אינם מבטיחים ודאות.. ההחלטה של זוג להינשא למרות הומוסקסואליות של הבחור או הבחורה היא החלטה קשה מאד שצריכה לבוא אחרי שיקול דעת ובהתאם לחוזקה של האמונה שמביאה אותם לכך ובהתאם ליכולות שלהם לשאת זאת. הומוסקסואלים רבים לא יכולים לשאת את התסכול והאובדן שבנישואים כאלה וגם נשים רבות לא יכולות לשאת את הסבל הכרוך בכך.

עוד שאלות שנשאל פרופ' פרי ואת התשובות תמצאו בפייסבוק שלנו, והרי מבחר מהשאלות:

איך אתה מגדיר "הצלחה" בטיפול בנושא ההומוסקסואלי?

מה ההמלצה שלך להומו שרוצה להתחתן – מתי לספר לאישה, אם בכלל?

אתה חושב שחשוב שהומו דתי ילך דווקא למטפל דתי?

האם הומואים פעילים מינית יותר מסטרייטים?

האם קשר בין צעיר למבוגר מאוד הוא טוב או רע? האם ישנם סיכונים ומהם? האם יכולה להיות תועלת מקשר זה?

עד כמה רבנים פונים אליך ומתעניינים מה אומר המחקר בנושא? רבנים מתעניינים מספיק בתחום לפני שהם מתבטאים בפומבי בעניין?

אם נכונה הטענה שהליכה לטיפול בנושא ההומוסקסואלי בגיל צעיר יכולה להיות אפקטיבית יותר מהליכה לטיפול בגיל מבוגר יותר?

בחור צעיר שרוצה ללכת לטיפול אבל אין לאל ידו לשלם והוא לא יכול לשתף את הוריו. מה היית ממליץ לו לעשות?

מה דעתך על מיזם "אנחנו" – שידוכים בין הומואים ללסביות?

מה דעתך על עצת נפש? על ארגון JONAHעל ארגון בקדושה?

האם פסיכולוגים דתיים נפגשים ודנים יחד בנושא ההומוסקסואלי? האם הם מחליפים רשמים בעניין?

מה דעתך על סדנאות מסוג "המסע אל הגבריות" או "הגבר שבי" וכדומה?

האם יש מציאות כזו שהומו שלא נמשך לנשים יימשך לנשים? אם לא, הדבר אפשרי רק לדו-מיניים?

תודה רבה רבה לפרופ' טוביה פרי.
פרופ' פרי ממשיך להיות זמין לשאלותיכם באתר כמוך במדור "שאל את הרב".

4 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. הוא לא מאמין בהצלחות, תראה מה שואלים אותו בשו"ת שמפורסם באתר.
   עוד לא הבנתי בשביל מה מביאים אותו. מה הוא יחדש? שאין מה לעשות? שאין תקווה? פשוט להשלים עם זה? ו..?? בערך כל העולם אומר את זה אז מה חידשתם?
   תביאו מישהו שיכול לצאת מהשיחה איתו משהו.

 1. תגובה לרונית:
  אין צורך לכתוב מאמר, התשובות לשאלותייך קצרות:
  1.הטרוסקסואליות היא גם גנטית וגם סביבתית. למרבה הפלא.
  2.אכן סטרייט יכול להימשך לגברים, צריך מאוד להשקיע כדי שזה יקרה. וגם בגיל הנכון.
  3. שיטת הטיפול פשוטה. הסטרייט צריך לעבור את החוויות הנכונות, בזמן הנכון, ע"י האנשים הנכונים, בכמות הנכונה, בתנאים הנכונים. יש ספר כזה באיביי, על איך למנוע מצב כזה. עשי הפוך מההוראות ותקבלי מה שרצית.
  4. איך מגדירים הצלחה בטיפול? השגת היעד. רק קודם צריך להגדיר הצלחה. הצלחה זה משהו טוב, חיובי, מועיל. מטרת המין היא רביית האנושות. תפקיד המשיכה המינית הוא לקדם את זה. להיות הומו – לא כ"כ מקדם את זה..
  5.אני לא חושב שפרופ' טוביה יכול לעזור לך. אחרים כן. לי הם עזרו.