'עצת נפש': מאמינים באדם – תגובה לזאב שביידל | הלכה

זאב שביידל פרסם באתר סרוגים ואצלנו באתר מאמר שעסק בארגון 'עצת נפש'. צביקה דנטלסקי יו"ר ארגון עצת נפש משיב לטענותיו של שביידל. "זה מצער לדעת כי ישנם אנשים המנסים לייאש את המתמודדים הרבים הרוצים בשינוי"

ראשית, אני רוצה לפתוח במחאה נגד ביזוי תלמיד חכם. לאחרונה התפרסם באתר סרוגים מכתב גלוי לרב אבינר, מכתב שהיה מלא בביטויים בוטים ומזלזלים כלפי הרב. אני סבור שיש מקום להבעת דעות שונות, אבל גם לדיון הציבורי יש גבולות, ואחד מהם הוא ביזיון ת"ח, וראוי לאדם הטוען כי הוא ירא שמים להימנע מצורת ביטוי זו.

את "עצת נפש" הקמנו לפני עשר שנים מתוך הבחנה בצורך גדול של אלפי בני נוער, מתבגרים ומבוגרים, המתמודדים עם נושאים לא פשוטים, והזקוקים לתמיכה בנושאים שאף אחד לא מוכן להתעסק בהם. בין הנושאים – שמירת הברית, אובססיות מיניות, פגיעה כתוצאה מתקיפה מינית, התמכרות לאינטרנט, ונטיות הפוכות (הומוסקסואליות). למעשה, זהו הארגון הראשון והיחיד בישראל הנותן מענה אמיתי למצוקות אלו באופן מקצועי ומעמיק.

ב"עצת נפש" אנו לא עוסקים בטיפול פסיכולוגי בנושאים אלו, אנו מטים אוזן קשבת, ומציעים תמיכה וסיוע למתמודדים, ומפנים בשעת הצורך לטיפול על ידי פסיכולוגים ואנשי מקצוע השותפים לדרכנו.

בשל רגישותם של נושאים אלו, ומתוך מודעות למצבם המורכב של הפונים אלינו, אנו שמים דגש רב על סטנדרטים גבוהים של מקצועיות; בוועד המנהל מכהנים, בין היתר, שלושה פסיכיאטרים בכירים, כמו כן, אנו תמיד נעזרים בניסיונם ובהכוונתם של פסיכולוגים ואנשי מקצוע נוספים. המתנדבים בקו הסיוע עוברים מיונים ומבדקים קפדניים, לאחר מכן הם עוברים הכשרה מקיפה של שישה חדשים ע"י מיטב המומחים בתחום, הכשרתם של מתנדבי "עצת נפש" אינה נופלת, ואף עולה לא פעם, על הכשרת הסייעים שבקווי הסיוע הגדולים והמוכרים בארץ.

"עצת נפש" מאחדת פסיכיאטרים, פסיכולוגיים, עובדים סוציאליים קליניים, מתנדבים ומתמודדים רבים אשר יודעים ומאמינים כי השינוי אפשרי. אנו מאמינים בחירותו של כל אדם לקבוע ולעצב את אישיותו ואת זהותו עפ"י רצונו, בנאמנות לטבעו האמיתי, מבלי להיכנע לכוחות הפנימיים והחיצוניים המנסים לדכא את אישיותו.

גם בנושא הנטיות ההפוכות, ניסיוננו מורה כי המשיכה לאותו המין נרכשת ומתעצבת במהלך הילדות, ולכן על ידי טיפול מעמיק ורציני כל מתמודד יכול לחזור אל טבעו המולד והאמיתי. כמו רבים אחרים, גם אנחנו מתנגדים ל"טיפולי המרה" המתיימרים לכפות באופן חיצוני את הנטייה ההטרוסקסואלית על המטופל. אנו ממליצים בעיקר על שיטת הטיפול "הרפראטיבי" ועל כל טיפול המתמקד בהתמודדות עם הגורמים השורשיים לנטייה ההפוכה.

השיטה ה"רפראטיבית" היא שיטה הפורצת דרך חדשה בתחום הבנת הנטייה הומוסקסואלית והטיפול בה, וכמו כל שיטה חדשה, היא נתקלת בחשדנות ואינה מתקבלת תוך יום אחד ע"י כל חברי קהילה המקצועית. גם המחקרים בנושא עדיין בחיתוליהם, למרות "החופש האקדמאי", באוניברסיטאות רבות בעולם אין אפשרות לחקור את האפשרות לשינוי, בשל הלחץ הכבד שמפעילים הארגונים ההומולסביים, אך קיימים מחקרים המראים על אחוזי הצלחה גבוהים.

לצערנו ישנם גורמים רבים אשר עינם צרה בהצלחת הארגון, והם עסוקים בהפצת דברי כזב, ביחס אליו, ושוללים את האפשרות לשינוי. זה מצער לדעת כי ישנם אנשים המנסים לייאש את המתמודדים הרבים הרוצים בשינוי. כמו כן, יש הקוראים למתמודדים להישאר עם הנטייה, זהו מתכון לשנאה עצמית ולדיכאון, ומחקרים רבים מראים על אחוזי התאבדות גבוהים בקרב אלו "הגאים" בנטייתם. לא הניסיון להשתנות גורם לאבדן, כי אם הייאוש מן השינוי, ותחושת חוסר המוצא הם הגורמים לו.

מניסיוננו, המתמודדים עם הנטיות ההפוכות הם בד"כ בעלי מוטיבציה גבוהה להצליח, ואחוזי הצלחתם גבוהים מאחוזי ההצלחה של המתמודדים עם נושאים אחרים. נתקלנו במקרים רבים של מתמודדים אשר עברו כמה מטפלים, והמשיכו לנסות במשך שלוש ארבע שנים ויותר, ולבסוף הצליחו להגשים את מטרתם. רק לפני שבוע התקשר אלינו מתמודד, סיפר לנו כי לאחרונה חבק את בנו הבכור והוסיף: "יש לכם חלק גדול בזה, בזכות האמונה שלכם בי לאורך כל הדרך".

צביקה דנטלסקי יו"ר ארגון עצת נפש

(פורסם באתר סרוגים, ג' באב תש"ע, 4 ביולי 2010)

2 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.