מה חושבים המועמדים בבחירות המקדימות לבית היהודי באשר לזכויות להומואים? | כל-מיני

בעוד שבוע הבחירות המקדימות בבית היהודי. מה חושבים חלק מהמועמדים באשר לסוגיית ההומואים והלסביות כגון חוק הפונדקאות ועוד? כאן תמצאו מה חושב על כך השר אורי אורבך, העיתונאית סופיה רון-מוריה, פרופ' אשר כהן, עו"ד בתיה כהנא-דרור, ואשת החינוך שרה אליאש

10872816_505033136305830_6222649015210296464_o
תצלום: דף הפייסבוק "אמונת חכמים"

לפני כשבוע וחצי, ביום ו' בטבת תשע"ה (28 בדצמבר 2014) היה במכון לאסטרטגיה ציונית רב-שיח בנושא דת ומדינה, בהשתתפות מועמדים בבחירות המקדימות לבית היהודי: השר אורי אורבך, העיתונאית סופיה רון-מוריה, פרופ' אשר כהן, עו"ד בתיה כהנא-דרור, ואשת החינוך שרה אליאש.

המועמדים ביטאו את עמדותיהם על אודות התנהלות הסיעה בכנסת ה-19, ותקוותיהם אודות ההתנהלות והמדיניות בכנסת ה-20.

גם הנושא ההומו-לסבי עלה לדיון, לפניכם תקציר הדברים כמו שהובא באתר "על משמר הכנסת" (הדברים באחריות האתר):

חקיקה בעבר ובעתיד

המועמדים הביעו את אי-שביעות רצונם מהמגוון הבעייתי של חברי הסיעה, שבגללו, לטענתם, הסיעה לא יכלה להעביר חוקים משמעותיים בנושאי דת ומדינה.

עו"ד בתיה כהנא דרור הדגישה כי כל הצעות החוק שהיא רצתה להעלות לסדר היום, במסגרת תפקידה כמנכ"לית ארגון 'מבוי סתום' המסייע לנשים עגונות ומסורבות גט, נפסלו על הסף מכיוון שלא היתה אחדות סיעתית.

פרופ' אשר כהן, הביע את מורת רוחו מהפעילות המעטה של הסיעה בתחום ואמר כי רוב החוקים שהציע אלעזר שטרן היו צריכים להיות מוצעים על ידי הבית היהודי.

שרה אליאש הביעה ביקורת אודות העברתם של חוקים בנושא משפחה לשלבים מתקדמים, כגון חוק הפונדקאות, "מתחת לרדאר" של הסיעה, וקראה להתמודדות עמוקה יותר ותשומת לב רבה יותר לנושאים של דת ומדינה בכנסת הבאה, וקראה לחקיקת חוקים וגבולות שישמרו על הצביון היהודי של המדינה.

סופיה רון-מוריה קראה לקידום חקיקה בנושא הגיור (מבלי לפרט איזו חקיקה) מכיוון ש"זו אחת הבעיות הלאומיות הכי בוערות שלנו, ומתישהו זה יתפוצץ לנו בפרצוף". אשר כהן הצטרף לאמירה והדגיש כי הבעיות בתחום הגיור הן "מה שיגרום להפרדת דת ומדינה".

תצלום: דף הפייסבוק "אמונת חכמים"
תצלום: דף הפייסבוק "אמונת חכמים"

הומואים, לסביות ונישואין אזרחיים

עו"ד בתיה כהנא-דרור: רוב הישראליים חיים עם נישואין של להט"בים בשלום, הבעייה היא בהתבוללות. אני בעד חוק ברית הזוגיות ללהט"בים וללא-יהודים, אבל הערכאות המשפטיות יפסקו את זה. לא יכול להיות שחוק השבות מביא יהודים שההלכה לא מתייחסת אליהם כיהודיים ולכן הם לא יכולים להינשא כאן.

השר אורי אורבך:
הבית היהודי תומך במשפחה הקלאסית ככל שניתן. לא נוכל להצביע בעד חוקים שיעזרו ללהט"בים בזכויות ציבוריות כקהילה. ביטויים אחרים בזוגיות נשארים בתחום האינטימי של האדם. אנחנו מתנגדים לעניין הציבורי. יש מתקפה על המשפחה המסורתית. היא מגיעה מכל מיני כיוונים, להט"ב, דתות אחרות ועוד. ההתבוללות היא אלפי סיפורי אהבה. יש מחיר לשמירה על העם. אנחנו כמפלגה לא חושבים שכל אלה הם בסדר.

ח"כ סופיה רון-מוריה: אפשר להתייעץ עם רבנים, מתפקדים, עם עצמנו בבית. אבל כשהסיעה מחליטה את עמדותיה, אין מה לעשות, צריך משמעת סיעתית. זוהי פוליטיקה מעשית.

להאזנה לרב-השיח המלא – לחצו כאן

 

 בקרוב – מפגש שבט, יום הולדת 4 לכמוך:
שלושה הומואים דתיים נשואים יספרו את סיפורם

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.