שביידל: מאמין באמת | גאות ושפל

נכון, שיש כאלה שהלבטים סביב נטייתם המינית באים להם עקב טראומות ילדות או יחסים סבוכים עם ההורים – ועליהם לקבל טיפול יסודי ולא שיפוטי על מנת להבין זאת. אבל יש רבים אחרים, שנטייתם ההומולסבית נמצאת בגרעין אישיותם וזהותם העמוק ביותר ושום טיפול לא יצליח להוציא אותה משם" – זאב שביידל עונה לצביקה דנטלסקי, יו"ר ארגון עצת נפש

למר צביקה דנטלסקי, יו"ר הארגון "עצת נפש"
שלום וברכה

אני שמח שהחלטת להשיב לרשימה שלי, על אף שלא הייתה מיועדת לך ישירות. עבורי זו הזדמנות להבהיר מספר נקודות לגבי הארגון שאתה מנהל.

אבל לפני כן אני רוצה להביא בפניך תגובה של אחד מחשובי הרבנים של הציונות הדתית שנשאל על אודות היחס שלו לארגון "עצת נפש".

שאלה. מהו היחס של הרב לארגון "עצת נפש" שמטפל באנשים שהם בעלי נטיות הפוכות בדרך שנקראת "שיטה רפראטיבית" . שמעתי שיש להם הצלחות ושיש אנשים שממש מעידים שעברו שם טיפול והשתנו. וגם ראיתי באתר שלהם הרבה מכתבי תמיכה של רבנים חשובים וגם של כמה פסיכולוגים. עובדה שזה דבר שעובד על אנשים- אי אפשר להתווכח עם זה ! ובכלל, הרי פסיכולוגיה זה לא ממש מדע מוכח כי עובדה שהוא משתנה.

תשובה. ראשית, אין זו שאלה לרבנים, רבנים אינם פסיכולוגים. כמובן, יתכן רב שהוא פסיכולוג, כי הוא למד פסיכולוגיה באוניברסיטה, אך הוא לא למד פסיכולוגיה בישיבה, שם למד תורה . רבנים אינם רופאים, אלא עוסקים במלאכת קודש אחרת. לכן בענייני טיפול אנא פנה לפסיכולוגים. אף תלמידי חכמים גדולים כגון תנאים ואמוראים אינם מבינים בעניינים רפואיים, כלכליים וכדומה. ואם תשאל- ומה לעשות עם השיטה כמו השיטה הרפראטיבית, שיש אנשי מקצוע שתומכים בה ויש שמתנגדים לה ? התשובה היא שכפי שבמחלוקת של רבנים הולכים אחרי הרוב, כך במחלוקת בין פסיכולוגים. ובנידון שלנו אין זה רוב נגד מיעוט, אלא כמעט כל אנשי מקצוע הפסיכולוגיה בעולם שמתנגדים לשיטה הרפראטיבית, לעומת בודדים, ולא רק פסיכולוגים בישראל, אלא בארה"ב ובעולם כולו. ואף אם יש אנשים שטוענים כי הם השתנו, הרי שהולכים אחר הרוב ולא מנהלים את החיים על פי יוצא מן הכלל והחריג. ויש עוד אפשרות של השפעה פסיכולוגית המכונה פלצבו, כלומר אמונת החולה בטיפול שגורמת לו להרגשה שונה. כדי לבדוק אם טיפול מסוים באמת עובד, יש לערוך מחקר עם קבוצת ביקורת. ויש להוכיח שאותה שיטה פועלת יותר טוב בקבוצה שמקבלת טיפול. וכן יש להוכיח שאין הטיפול גורם נזק. והעובדה שיש שינויים, אדרבה, מראה שהפסיכולוגיה המדעית כל הזמן בודקת את עצמה, מבקרת את עצמה ומתקנת את עצמה. לא כן שלל של טיפולים דמיוניים המבוססות על הנחות שונות חסרות שחר. כתוצאה מכך, גם במסמך שעליו חתומים עשרות רבנים הארה"ב יש הסתייגות חריפה מטיפולים אלו.

מה דעתך על התשובה? האם היא מוכרת לך מאיזשהו מקום ?

למען האמת, שיניתי מעט את השאלה ואת נוסח התשובה- אם כי דאגתי להשאיר את כל התוכן המקורי. השאלה המקורית נשאלה על החיסון נגד שפעת החזירים ועל היחס לרפואה הומואיפטית. והמשיב הוא… מייסד הארגון "עצת נפש" הרב שלמה אבינר.

http://www.machonmeir.org.il/hebrew/main_id.asp?id=10156

http://www.machonmeir.org.il/hebrew/main_id.asp?id=10535

אתה מאשים אותי ביחס מבזה כלפי הרב אבינר. אז חוץ מהעובדה שאין אף ביטוי מבזה במכתב שלי, נראה כי אני מבין שנינו הוא זה שמקפיד לקיים את דבריו של הרב אבינר הלכה למעשה. אני לא חושב שיש תשובה טובה יותר לטענותך מהדברים שהבאתי לעיל.

יש עוד מספר טענות מטעות בדבריך. אתה קורא לארגון "עצת נפש" "ארגון ראשון ויחיד בישראל הנותן מענה למצוקות שונות של הנוער הדתי." האמת היא שקיימים עוד מספר ארגונים מקצועיים ביותר בציבור הדתי שעושים עבודה נהדרת ופועלים תחת פיקוח מקצועי של אנשי המקצוע הטובים בארץ- עמותת "שלום בנייך" העוסקת בנושאים שקשורים לפגיעה וניצול מיני ומכון "שילה" שאליו פונים אנשים עם מגוון עצום של בעיות, כולל לבטים סביב נטייה מינית, ומקבלים טיפול מקצועי ברמה הגבוהה ביותר מאנשי טיפול יראי שמים. הרוב המוחלט של אנשי מקצוע- בכלל זה דתיים- יודע ששיטת ה"טיפול הרפראטיבי" היא הבל ובלוף ללא כל הוכחה מחקרית. אין זה נכון שהנושא לא נחקר- לפני קצת פחות משנה פרסום האיגוד הפסיכולוגי של ארה"ב דו"ח מקיף שחיבור צוות מיוחד שמונה בכדי לחקור את היעילות של הטיפולים האלו- ודו"ח לא מצא כל ראיה ליעילותם. אף מחקר לא מצא אחוזי התאבדות גבוהים בקרב אנשים שגילו שאינם יכולים לשנות את נטייתם המינית- אלא בקרב אלו שחסרים תמיכה חברתית ומשפחתית.

דבר אחרון וחשוב יותר. נכון, שיש כאלה שהלבטים סביב נטייתם המינית באים להם עקב טראומות ילדות או יחסים סבוכים עם ההורים – ועליהם לקבל טיפול יסודי ולא שיפוטי על מנת להבין זאת. אבל יש רבים אחרים, שנטייתם ההומולסבית נמצאת בגרעין אישיותם וזהותם העמוק ביותר ושום טיפול לא יצליח להוציא אותה משם. לכן כדאי שכולנו נשלב כוחות ונחשוב יחד איך לאפשר למי שיכול להקים בית כדת משה וישראל אכן להקים אותו- ולמי שלא- להישאר בכל זאת חלק מהמשפחה ומהקהילה ו"לא טוב היות אדם לבדו".

אני כותב את הדברים בערב תשעה באב תש"ע. אנו הולכים להתאבל על שנאת חינם שגרמה לבני ישראל להילחם אלו באלו במקום באוייביהם. אני מציע לך , לרב אבינר ולכל הועד המנהל של "עצת נפש"- חדלו נא משנאת חינם כלפנו, הומואים ולסביות דתיים, תודו בקיומנו ובואו נשלב ידיים ונבנה ביחד את הבית השלישי, בו יש מקום לכל בניה ובנותיה של הציונות הדתית, אף לאלו החריגים בנטייתם.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.