הרב רוזן: "אילו הייתי רב קהילה – הייתי בוחר להתעלם מעיסוק בנושא ההומוסקסואלי" | הלכה

ראש מכון צומת, הרב ישראל רוזן, הסביר את עמדתו בכך ש"גם התעלמות היא אמירה, והיא עדיפה בעיניי על פני דיונים. אני לא מקבל את ההשקפה שאומרת שיש להכיל את האחר, את החריג, את השונה, כי הכלה נותנת לגיטימציה. יש קבוצה ניכרת של אנשים שאם תינתן לגיטימציה להומוסקסואליות זה ישפיע עליהם והם ייכנסו לקטגוריה הזו גם כן"

הרב רוזן. תצלום: ויקיפדיה
הרב רוזן. תצלום: ויקיפדיה

הרב ישראל רוזן, ראש מכון צומת, התראיין למקור ראשון של השבת, והנה לפניכם הקטע שעוסק בנושא שלנו:

אך ישנם נושאים שהרב ישראל רוזן משתדל לא לדבר עליהם. כך, למשל, הנושא של הומוסקסואלים ולסביות. לפני כמה שנים, הוא מספר, השתתף בפאנל טלוויזיוני בנושא, ומאז החליט שבכל מה שקשור לחד־מיניים הוא גוזר על עצמו שתיקה – כאשר הרבנים שסביבו, גם בני דורו, כבר עוסקים בנושא ומתבטאים על אודותיו בפומבי.

"כל התבטאות היא מעין לגיטימציה", הוא אומר, "יש עוד נושאים, כמו להבדיל גילוי עריות במשפחה או התאבדויות, שככל שאתה מדבר עליהם יותר כך אתה מלבה אותם. ההתבטאויות סביב הנושא הזה בציבור הדתי נועדות לתת לגיטימציה חברתית. כל הדיבורים על כך בתקשורת נותנים לגיטימציה, או לפחות גורמים לכך שאדם אומר 'אני לא בודד, יש רבים כמוני'. אני לא רוצה להיות בעמדה הזו. מה שכן, כתבתי בעבר בקשר למצעד הגאווה שאם יש מועדון שנועד לחזק ולתת תמיכה זה משהו אחד, אבל מצעד גאווה זה משהו אחר לגמרי. כך, למשל, אנשים בעלי מום מתקבצים יחד למועדון וזה מחזק אותם, אבל הם לא עושים 'מצעד הנכים'. אני כמובן לא משווה".

אני מניח שאם היית מכהן כרב קהילה או כרב יישוב היית חייב להתייחס לנושא הזה.

"אבל אני לא מכהן כרב קהילה. אם הייתי מכהן, מן הסתם גם הייתי בוחר להתעלם. לא הייתי בוחר בהחרמה, אבל כן בהתעלמות חברתית. גם התעלמות היא אמירה, והיא עדיפה בעיניי על פני דיונים. אני לא מקבל את ההשקפה שאומרת שיש להכיל את האחר, את החריג, את השונה, כי הכלה נותנת לגיטימציה. יש קבוצה ניכרת של אנשים שאם תינתן לגיטימציה להומוסקסואליות זה ישפיע עליהם והם ייכנסו לקטגוריה הזו גם כן. לכן התעלמות מהעובדות הללו עדיפה על פני דישה בהן. יש לי עמדה ברורה בנושא. נכון שבתקופת ה'פוסט' קל מאוד להגיד שכל הערכים שווים, או לנפץ מוסכמות ומסורות, אבל בעיניי לא הכול עובר".

(השבת, מקור ראשון, כ"ה בטבת תשע"ה, 16 בינואר 2016)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.