מיתוסים ועובדות בשאלת טיפולים פסיכולוגיים להומואים | כל-מיני

עמית, הומו דתי, מנפץ מיתוסים רווחים בכל הקשור לסוגיית טיפולים פסיכולוגים להומואים – כן או לא, ובדרך יוצא להגנת השר בנט, הרב רונצקי, עיתון בשבע והבית היהודי

זכויות גירושים שבירה שבור זכוכיתבואו נדבר גלויות וניגע אחת ולתמיד בנושא שנמצא בליבת הנושא ההומוסקסואלי. הסיבה ששוב ותהום הארץ על דברי השר בנט שנשאל בנושא לדעתו בשאלת "טיפולי המרה", על דברי הרב אביחי רונצקי שאמר שלוּ היה לו בן הומו הוא היה מציע לו ללכת לטיפול, על כנס בשבע שבו יש מושב בעוסק בשאלת הטיפולים, ועל סרטון הבית היהודי שבגללו ה"קהילה הגאה" הכריזה כי מדובר במפלגה חשוכה והומופובית, הסיבה קשורה בעיקרה לשאלה מרכזית אחת – האם טיפולים פסיכולוגיים יש בכוחם לגרום להומו להימשך לנשים או לא?

כאן טמונה ליבת העניין. הרי אם יש דברים בגו, בטיפול, הדבר מאיים על הקבלה וההשלמה ש"הקהילה הגאה" מנסה לשוות לכל העניין. הרי אם בעזרת טיפול פסיכולוגי יכול הומו להימשך לנשים ולהיות נאמן לאשתו, קורסת אמיתת "השובה ונחת" ולפיה אם אתה הומו אין לך מה לעשות חוץ מלקבל את עצמך.

כיוון שכך, בואו נדבר על מיתוסים ועל עובדות, על שקרים ועל אמיתות.

המיתוס: משרד הבריאות אסר על טיפולי המרה ואף חוקק חוק בעניין.

העובדה: לא נכון. המשרד לא אסר על טיפולים ובוודאי לא חוקק חוק בעניין. כל שפרסם המשרד הוא אזהרה מפני הטיפולים הללו.

המיתוס: באזהרה משרד הבריאות נכתב כי המשרד מתנגד לכל הטיפולים הפסיכולוגים לשינוי נטייה מינית.

העובדה: לא נכון. אזהרת משרד הבריאות עסקה בטיפולי המרה ולא בכל סוגי הטיפולים. משרד הבריאות עצמו הבהיר – באמצעות ימימה גולדברג, הפסיכולוגית הארצית והממונה על רישוי פסיכולוגים במשרד הבריאות – כי באומרם "טיפולי המרה" הכוונה לשטיפת מוח או לכפיית רצון המטפל על המטופל (רדיו ללא הפסקה, י"ב בתשרי תשע"ה, 6 באוקטובר 2014, להאזנה לדברים ולהרחבה ראו כאן). ובמקרים כאלה, גם אני מצטרף למתנגדים לטיפולים בשיטה כזו, וכל בר-דעת יהיה שותף לכך.

המיתוס: טיפולים פסיכולוגיים בנושא אינם מועילים, אלא בדיוק להפך – הם יכולים להזיק למטופל.

העובדה: לא נכון. הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, שעליה נשען משרד הבריאות באזהרתו, הגיעה למסקנה מורכבת ועדינה. מצד אחד נכתב בנייר העמדה כי "הבסיס המקצועי והעדויות האמפיריות להצלחתם של טיפולי המרה הוא קלוש למדי", ומצד אחר נכתב מפורשות וגלויות כי "סיבות של 'תקינות פוליטית' מקשות על האפשרויות למימון ופרסום של מחקרים בדבר יעילותם האפשרית של טיפולי המרה". במילים אחרות: המחקר האמפירי עדיין לוט בערפל בנושא, וההנחה שטיפולי המרה אינם מועילים היא הנחה שאינה ודאית אלא מונעת משיקולים של תקינות פוליטית.

כך שכל ההתקפות מצד "הקהילה הגאה" אינן אלא סתימת פיות. הרי ברור שלא הרב רונצקי ולא השר בנט ולא מארגני כנס בשבע ולא איש מחברי הבית היהודי, לא ימליץ להומוסקסואל לפנות למטפל שאינו מקצועי. איש לא ישלח לטיפול "המרה" וטוב עשו מארגני כנס בשבע ששינו את כותרת הכינוס והמונח "טיפולי המרה" אינו מופיע עוד. גם הפונים החפצים בטיפול והפונים אלינו, אל עמותת  כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים, איננו מפנים אותם למטפלים שאינם מקצועיים אלא רק למטפלים מוסמכים ומקצועיים. אנו שולחים אותם לטיפול "בדיקה", דהיינו לטיפול שמטרתו אינה לכוף את רצון המטפל על המטופל אלא לבדוק יחד עם המטופל מה האפשרויות הניצבות לפניו – אם הוא יוכל להימשך לנשים ולהיות נאמן לאשתו אם לאו.

כשם שאין סיבה אחת מדוע לאדם כואב הראש – או כי לא שתה דיו, או כי שהה בשמש זמן רב, או כי לא ישן מספיק וכדומה – כך אין סיבה אחת מדוע אדם נמשך לבני מינו. או כי אצלו זה באמת עניין הורמונלי, או כי בילדותו "נגעו" בו במקומות צנועים, או כי אינו מרגיש גברי דיו, או בגלל היחסים בין ההורים שלו, או בשל סיבה אחרת. בדומה, נראה שגם אין סיבה אחת למתקפה על בשבע, השר בנט, הרב רונצקי ועל הבית היהודי – או באמת בשל אי-הכרה של העובדות, או משום שהקהילה סובלת מרגישות יתר ובהחלט כדאי לה ללכת לטיפול כדי לטפל בה, או בגלל קנאה ממספר המנדטים שמנבאים לבית היהודי.

הכותב יו"ר עמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים

3 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. ממש עצוב מה שנהיה מהאתר שלך.
  הפכת אותו לסניף קטנטן של עצת נפש, הסדנה של אריה, ההמלצות של הרבנים ,המכתב נגד שרת הבריאות ועכשיו הקטע התמוה הזה!
  לא מדובר בטפול פסיכולוגי רגיל אלא במקום מאד מסוכן, מדובר במקום שנכשל ב-99% מהמקרים. מקרי הכשלון צורמים מאוד. רוב הבוגרים מתאבדים או חוזרים בשאלה כי הם לא מסוגלים להכיל את עצמם יותר אחרי זה.
  אני לא מבין למה אתה עושה את זה. אתה עברת את הטפול שם ואתה יודע לאן אתה שולח אנשים , אתה יודע מה קורה להם ואתה יודע מה עובר עליהם כשהטפול נכשל.
  אין בוגר אחד של עצת נפש שמספר עליהם דברים טובים!!! החוויה שם היא טראומטית ומזעזעת.
  איך אתה מסוגל לעשות את זה לאחרים?
  אנשים מלאי כאב מגיעים אליך, ובמקום לעזור אתה מפנה אותם לגורמים שהורסים אותם. ששורטים את הנפש שלהם עוד יותר.
  איך היד לא רועדת מהמחשבה הזו?