הצצה לפורום גייז דתיים בוואלה | כל-מיני

הצלחנו לשחזר חלקים מפיסת ההיסטוריה הקשורה לפורום הנודע – אז ככה הוא נראה (רק הפוך), הנה מה שכתבו בו (נסו להבין), והנה הידיעה על סגירתו

אם תצליחו להתגבר על העברית ההפוכה, כאן תקבלו הצצה לפורום גייז דתיים בוואלה משבט תשס"ג – דצמבר 2002. וכאן מחודש אייר תשס"ד – מאי 2003 וכאן כנראה לאחר הסגירה.

11
הפורום לאחר סגירתו (כנראה)
10
ימי הפורום העליזים

סגירת הפורום, וכן עוד פורומים הקשורים לקהילה, עוררה רעש תקשורתי, והנה ידיעה שפורסמה בעניין באתר נענע (אגב, לשם נדד הפורום עם סגירתו):

וואלה בועטת את הגייז החוצה

הפורטל סוגר במפתיע את קהילות הגאווה. הסיבה: הצפות וגולשים טורדניים. משתמשי הפורומים: זו הומופוביה

פורום 'נשים בלבד' הוא היחיד שלא ייסגר ויעבור כמות שהוא לאשכול פורומים אחר.

למה נסגרו הפורומים? לא ברור. חלק מהמשתתפים טוענים להומופוביה, אחרים טוענים לעצלנות וחוסר אכפתיות מצד החברה, שהעדיפה לסגור את הבאסטה על פני התמודדות עם בעיית ההצפות וההטרדות בפורומים. הדבר היחיד עליו מסכימים כולם הוא גודל הטרגדיה.

פורום 'גייז דתיים' הוא פורום ותיק, ראשון מסוגו בארץ, שמרכז פעילות רבה של מתן סיוע ותמיכה לגולשים רבים. "עד היום בבוקר לא ידענו שזה הולך לקרות", אמר לחיים ברשת מנהל שותף בפורום גייז דתיים, הידוע בכינוי 'זאביק', "מזה זמן רב הפורומים סובלים מתופעה של מריבות והצפות … שותפי לניהול ואנוכי עמלנו לילות כימים על מחיקה של עמודים שלמים בפורום במקום לישון. במקביל פנינו שוב ושוב להנהלת הקהילות בבקשה לטפל בעניין, אך זכינו להתעלמות מוחלטת".

דברים דומים שמענו גם ממשתמשי הצ'אט של וואלה (לשעבר – הצ'אט של IOL): "למרות נטישה מאסיבית של גולשים לאחר המיזוג, המון גייז המשיכו לעשות שימוש רב בצ'אט והוא היווה עבורם כלי עזר חשוב", מספר לנו אחד מהמשתמשים הוותיקים. "בשלב מסוים הגיע מישהו שהתחיל להציף את הצ'ט, עד שזה הגיע למצב שהוא שיתק אותו לגמרי. למרות שפנינו פעמים רבות לוואלה שתטפל בעניין, לא נעשה דבר, אף על פי שמדובר בפתרון טכני פשוט ביותר – רובוט שיחסום את ההצפות. הרבה אנשים ששוחחתי עימם רואים ביחס הזה של וואלה הומופוביה, פשוטו כמשמעו".

"בוואלה הלכו על הפיתרון הקל"

עם זאת, זאביק דווקא סבור שלא מדובר בהומופוביה, אלא בחוסר מקצועיות, חוסר עניין ומדיניות של בחירה בפתרון הקל ביותר. "דרור (דרור נחום, מנהל הקהילות בוואלה, ט.ל.) כנראה לא רוצה שיטרידו אותו עם תלונות על הצפות וזוטות אחרות שכאלה. יש שם חוסר רצון משווע להתמודד עם משברים או בעיות, ולכן דרור לא עשה שום ניסיון לדבר איתנו ולמצוא יחדיו פתרון יצירתי. הפתרון הכי קל מבחינתו הוא לחסל את הפורומים ובזה לסגור עניין".

לא הפעם הראשונה

זוהי אינה הפעם הראשונה בה מבצעים בוואלה פעולות גורפות וחד צדדיות, המשפיעות על כל קהילת הפורומים של הפורטל. בפעם הקודמת, הייתה זו ההתמזגות הטראומטית (לפורומים של IOL ז"ל) עם וואלה, אז נבלעו או התרסקו קהילות שלמות לתוך החלל הוירטואלי, מבלי שיוותר להן כל זכר. בצעד שהתפרש אז על ידי רבים כבריונות גרידא, פוטרו 30 מנהלי פורומים והועלמו תכנים מהתקופה שקדמה למיזוג. בינואר 2005, שוב בצעד שרירותי, נמחקו חלקים נרחבים מארכיון הפורומים, מבלי שבוואלה יטרחו להודיע על כך מראש למנהלי הקהילות – על מנת שאלו יוכלו להתכונן ולגבות חומרים חשובים. "סיפורת, עצות, מידע חשוב ועוד כמות עצומה של תכנים משמעותיים התאדו להם סתם כך, והגיוני שגם עכשיו, שהפורומים ייסגרו, זה יהיה כך. למה לא?".

"זה חוסר רגישות בלתי יתואר להעלים ככה סתם פורום חשוב כמו 'גייז דתיים'", מסביר זאביק, "יש הרבה מאד אנשים שתלויים בו, ואין להם תחליף הולם באף מקום אחר. האמת, שכבר מזה זמן מה הפכנו ברעיון לעבור למקום אחר בגלל חוסר היחס והזלזול. אבל אחרי הכול זה היה הבית שלנו, ובית קשה לעזוב. כעת, אנחנו פשוט נבעטים החוצה וחבל. לא ככה רצינו שזה ייגמר".

תגובת וואלה

מוואלה נמסר כי "קהילות הגייז הוקפאו לאחרונה בעקבות מספר מקרים חמורים של הפרת זכויות פרט של גולשים בקהילה. כמובילת חופש הפרט באינטרנט, וואלה! מייחסת חשיבות רבה לקיומם של פורומי גאווה וכמו גם לפרטיות הגולשים ובטחונם האישי. בכוונתנו להסדיר את הנושא ולהשיב את הפעילות בקרוב לאחר הגדרת כללי ההשתתפות לגלישה בטוחה בפורומים אלו. פורום "נשים בלבד" נותר פעיל מאחר שלא היו בו אירועים חריגים".

(נענע, ח' באייר תשס"ה, 17 במאי 2005)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.