מה חשב אורי אורבך ז"ל על הנושא ההומוסקסואלי? | כל-מיני

הומוסקסואליות אינה מחלה, נגד מצעדי גאווה, בעד חינוך לסובלנות ולאיפוק, לא תומך באימוץ ילדים על ידי זוגות חד-מיניים, מתנגד לאפליית אדם על רקע מינו * מתוך ריאיון שראיינו את אורי אורבך ז"ל, שהלך לעולמו אתמול, כאן באתר כמוך

תצלום: אתר הכנסת
תצלום: אתר הכנסת

לרגל הבחירות המקדימות בבית היהודי, לפני קצת יותר משנתיים, ראיינו את אורי אורבך ז"ל (אז ח"כ ועד לא מכבר שר בישראל) בנושאים שונים הקשורים להומוסקסואליות.

הנה הדברים:

מה גישתך כלפי הומוסקסואליות (מחלה, בת שינוי בטיפול פסיכולוגי וכדומה)? כיצד תגיב אם אחד מחברי מפלגתך יצהיר על נטייתו המינית?

הומוסקסואליות היא נטייה מינית ולא מחלה. אינני בקיא בסוגיה לגבי "טיפול" בעניין. אם אחד מחברי מפלגתי יצהיר על נטייתו זה בעיקר יביך אותי, כי אני סבור שלא ראוי להצהיר על נטייה מינית ברבים. כל נטייה מינית. מעבר לכך, יש לי ביקורת על "מצעדי גאווה" ועל הפגנת מיניות. הפיכת ההומוסקסואליות לסמל ציבורי מפריעה לי הרבה יותר מנטייתו האישית של מישהו או מישהי. חייו הפרטיים אינם ענייני, אבל על דמותו של הרחוב אנחנו נאבקים.

האם וכיצד תפעל לחברה סובלנית יותר כלפי הומוסקסואלים ולחברה שבה אין גילויי שנאה (שלעתים מביאים עד כדי התאבדות של בני נוער, או עד כדי רצח כמו שקרה בבר נוער בת"א)? האם תפעל להעלאת המודעות לנושא בקרב הציבור הדתי, למשל: בחמ"ד, בישיבות התיכוניות, בישיבות ההסדר, הגבוהות ובמכינות?

חייבים להתייחס בכבוד ובסובלנות לכל אדם, בלי קשר לנטיותיו אשר איננו אחראי להם. ההתייחסות להומוסקסואלים במוסדות הציונות הדתית צריכה להיעשות בעיקר בדיסקרטיות וברגישות. בפומבי צריך לחנך לסובלנות ולאיפוק. ההומוסקסואל נמצא לצערנו לעתים קרובות במצוקה קשה בגלל יחס החברה, או בגלל החשש מהיחס שלה. צריך לחנך לקבל את השונה ולא להציק לאיש.

האם וכיצד תפעל לקדם את המוּדעות לנושא בחקיקה, למשל: מרכזי פעילויות, הטבות במשכנתא, אפשרות פונדקאות ואימוץ?

אנחנו פועלים לקידום נושא הסובלנות גם בתחום החקיקה, ובעיקר במערכת החינוך. אני עצמי פגשתי קבוצה של הומואים דתיים בכמה הזדמנויות. עם זאת, אינני סבור שאתמוך באימוץ ילדים על ידי זוגות חד-מיניים.

לא מכבר פורסם כי בעל אולם שמחות שסירב לאפשר חתונה של לסבית נקנס בידי בית המשפט בגין איסור אפליה במתן שירותים. מה דעתך?

דעתי שאסור להפלות אדם על רקע מינו ויש לאפשר לו לערוך שמחות באולם שמחות כמו כל אדם אחר. אם נתחיל לפסול אנשים על רקע כלשהו, חצי מדינה לא תוכל לערוך שמחות באולמות.

5 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

   1. בהחלט קראתי את הכתבה ואני מרגיש לגמרי בנוח לנכס הומופוביה לאדם שטוען שיש למנוע מאדם את הזכות לאמץ ילד בשל נטייתו המינית כאילו היתה זו מוגבלות שמסכנת את שלום הילד.
    זה לא אומר שלא הרכנתי ראש בצער למשמע מותו, אבל הניסיון שלכם כעת לעורר פרובוקציות על זכרו מרתיח ומזעזע אותי.

    1. טל אני רוצה לצדד בך, כהומוסקסואל מחוץ לארון אני מבין את הפגיעה של השר זכרונו לברכה. גם אני לא הסכמתי איתו, אך זה בהחלט לא הזמן לבוא לפתוח את הדברים. שינוח על משכבו בשלום.