רובּה אותנטית, לא אלימה | כל-מיני

ט' כואב את המצב שבו מצד אחד ברור שיש מפלגות שיש להן אינטרס לפוצץ כנסים של הבית היהודי ולהיות אלימים, ומצד שני כואב לו שבגלל האלימות הציבור הדתי מפספס את קול הזעקה ואף מקצין את דעותיו ומבטל את המחאה כולה באמירה כי מדובר ב"בריונות ותו לא"

arrow"אני הומו ואני גאה להצביע לבית היהודי". מכירים את האמרות האלה?

אני חושב את עצמי לבן אדם שמסוגל להכיל מורכבויות, ולכן אע"פ שאני הומו, איני מכיר בקדושה בזוגיות בין שני גברים (אין דבר כזה "חתונה"), אך אני כן מכיר בזה שלפעמים לשני בחורים הומואים (דתיים) אין ברירות אחרות מאשר לחיות זה עם זה, וזה הדבר הנכון והטוב ביותר בעבורם (לא פחות מורכב).

בתקופה האחרונה עם התופעה החוזרת של מחאה מול כנסי ה"בית היהודי" עלו לי לראש שתי מחשבות מנוגדות:

האחת, ברור שיש מפלגות שיש להן אינטרס במחאות כאלה, ואלימות שבה מפריעים לנציגים דתיים לקיים דו שיח לא תשיג אף מטרה.

השנייה, כואב לי שהציבור הדתי מפספס את קול הזעקה על הדברים שאיננו חלוקים בהם עם הקהילה ההומו-לסבית, ובמקום למסמס את ההפרעות לקיים דו-שיח (על ידי פעילי שמאל) הוא מקצין בביטול המחאה כולה באמירה כי מדובר ב"בריונות ותו לא".

כאחד שהיה עֵד לאלימות מהסוג הקשה ביותר כלפי ההומואים ולסביות, אני קורא לציבור הדתי להתייחס בכבוד לחלקים הלא אלימים של המחאה הזו – ורבים מהם אותנטיים – ולהבטיח כי יילחמו להפסיק את האפליה והאלימות כלפי ההומואים ולסביות.

נציגי הבית היהודי (למעט הצעירים במפלגה שעוד צריכים להכיר את הסוגיה, וטוב שיתקלו במחאות אותנטיות) שכנעו אותי שזו דרכם – בלי להתפשר על עקרונות דתיים הם אומרים כי ייתנו זכויות לחד-מינים אבל בלי הכרה. ולדעתי, עליהם להיות בראש הנלחמים כדי לייצר הסברה מונעת אלימות ואפליה (בבתי ספר, מקומות עבודה וכדומה).

אם תשאלו אותי מה שורש המחאה ההומו-לסבית כלפי הבית היהודי, השורש הוא שהומואים ולסביות הם קבוצת מיעוט וההתמודדות שלהם תישאר קשה גם אם תהיה הבנה וקבלה חברתית מלאה. אולי כשנלמד להכיל את הבעיות של האחר ולדאוג לזכויותיו גם כשאיננו מסכימים עם חלק מדעותיו, נוכל לזכות גם שקהילת ההומואים והלסביות תקבל את השקפתנו הדתית.

"איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק",

ט'

תגובה אחת

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אכן, חברי הכנסת מטעם הבית היהודי צריכים להיות בשורה הראשונה נגד אפלייה, אבל האמרות שלהם ריקות מתוכן. "שוויון זכויות כן נישואים לא"? תעיד אורית סטרוק שהיתה מבין המתנגדים היחידים לעדכון חוק זכויות התלמיד בדבר איסור הפליה מטעמי נטייה מינית וזהות מגדרית.