קורס גיור צה"לי? לא לחיילים הומואים | הלכה

ח', חייל מילואים שעלה לארץ מארגנטינה, רצה להתגייר. אבל לפני שהשלים את הקורס גילו רבנים שהוא שגר עם בן זוגו ואילצו אותו לפרוש

חייל מילואים מהדרום שעבר קורס גיור צבאי במסגרת פרויקט "נתיב" סולק ממנו בבושת פנים לקראת סיומו. הסיבה, לדבריו: צוות הרבנים גילה כי הוא הומו ומתגורר עם בן זוגו.

ח' (24) עלה לארץ מארגנטינה כילד והתגייס לצבא. בזמן השירות פנו אליו אנשי נתיב – פרויקט הגיור שהוקם ע"י ראש אכ"א לשעבר, האלוף (במיל') אלעזר שטרן – ושכנעו אותו להצטרף לתוכנית הגיור.

החייל, שאביו יהודי אך אמו אינה יהודייה, סיים את קורס הגיור בן שלושת החודשים וכן את הסמינר המתקדם שבא אחריו. לאחר התלבטויות הוא החליט לא להמשיך בלימודי הסמינר השני והאחרון, ובינתיים השתחרר מהצבא. לאחר השחרור פנו אליו אנשי נתיב בשנית ושכנעו אותו להמשיך את קורס הגיור במסגרת פיילוט מיוחד שנפתח לחיילי מילואים. "הייתי נעול על זה. הבנתי שאני רוצה להשלים את הגיור ולהפוך ליהודי", סיפר החייל.

לאחר שחידש את לימודיו והצטרף לסמינר האחרון של קורס הגיור ניגש אליו אחד הרבנים בקורס ושאל אותו, לדבריו, בנוכחות חבריו לקורס: "עם מי אתה גר? עם ההורים? ". החייל , שלא הבין את משמעות השאלה, ענה: "עם שותפים". אבל הרב לא ויתר והמשיך לשאול: "הם חברים טובים? מה הם בשבילך" ? החייל ענה: "כן, חברים טובים מאוד".

כמה ימים לאחר מכן, במהלך אחד השיעורים, התבקש החייל להגיע לשיחה עם שניים מצוות המורים בקורס. לדבריו, הם הטיחו בפניו ששמעו מהרב שהוא הומו וגר עם שותף, ושמבחינתם "זה כמו חילול שבת ויש איסור מהתנ"ך על משכב זכר". החייל סיפר שהם לחצו עליו מאוד בסוגיה זו, ואז אמר להם: "אבל אני עדיין לא בטוח מי אני ובכל מקרה מדובר בענייניי האישיים".

לא לגיטימי

המורים לא הרפו, ואמרו לו שהם ממליצים לו לחתום על ויתור על הקורס ולהפסיק את לימודיו. "הם אמרו שהם משאירים לי אופציה פתוחה ושאם אגיע למסקנה סופית מי אני, אוכל לחזור לקורס", סיפר החייל. בסופו של דבר, בהיותו בסערת רגשות גדולה, חתם החייל על ויתור.

"רק אחר כך חלחלה בי ההכרה שעשו לי עוול, שהכריחו אותי לחתום על ויתור בגלל הנטיות המיניות שלי ובגלל חיי הפרטיים", סיפר החייל. לדבריו, "במהלך שירותי הצבאי לא נתקלתי בהומופוביה וידעתי שהצבא פתוח לגבי זה. מה שקרה תפס אותי בהפתעה, שבמהלך הקורס שמתנהל במסגרת צבאית התייחסו כך לנטיותיי. נראה לי לא לגיטימי לשאול אותי על נטיותיי וזה ממש לא נראה לי אותו דבר כמו לחלל שבת".

לדבריו, "כן, אני הומו וגר עם הבן זוג שלי, אבל למה הם חוקרים אותי ושואלים על החיים הפרטיים שלי? אני בטוח שיש בין המתגיירים כאלה שלא אוכלים כשר או שומרים שבת, אבל דווקא אותי החליטו להעיף". מ"נתיב" ודובר צה"ל לא נמסרה תגובה עד לסגירת הגליון.

(פורסם ב-nrg, כ"ב בטבת תשע"א, 29 בדצמבר 2010)

2 תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.