שני סיכומים למפגש טבת-חנוכה תשע"ו: קורס בשפת הסימנים | אירועים ומפגשים

משה ק': "קטע מסוים בהרצאה גרם לי לצמרמורות ממש" * אלקנה: "ההרצאה הזו הייתה חשובה בשל היותה שוברת מחיצות. שמחתי שלא החמצתי אותה" * בקורס מזורז מאת מורה מומחה לשפת הסימנים צללנו אל תוך עולם הדממה – הכרנו את עיקרי שפת הסימנים, תרגלנו ולמדנו סימון מילים הקשורות לעולם הדתי וגם לעולם ההומוסקסואלי

IMG_3405הסיכום של משה ק'

הכותרת שלי למפגש היא "כמוך בממלכת הצללים". איני יודע למה, המפגש הזה היה החשוב ביותר בעבורי משתי פנים: מהפן הרעיוני ומהפן החברתי.

מהפן הרעיוני – לא אכחיש כי בהתחלה הבנתי שמדובר בנושא שהקונספט שלו הוא דממה ורצינות, ולכן לא נפלתי מהרעיון ואף ייאוש קטן התגנב בי ועודדני לחמוק מזה ולהבריז. אך בסופו שלדבר התייצבתי שם במפגש. ישבתי על כיסא בחדר ההרצאה עדיין מלא בסקפטיות משוועת. ומרגע שהחל המרצה "לפתוח פיו" ואני כעין מכושף ונשאבתי לעולמו המרתק, כשבין לבין אני משתף פעולה בתנועות ידיים מדברות.

נדהמתי לגלות עולם שבו החירשים אינם מרימים ידיים, לא אומרים נואש. את שרווליהם מפשילים ואת מלוא רצינותם נותנים לפתרון בעייתם – מה שהצליח להם בגאון!

אני יודע שיצאתי מחוזק! אין עוד תירוצים לעצמי, אין "הבנות" שיצדיקו את הכאב שבי – השינוי בא מעצמי! אם אין אני לי, מי לי? אני מחויב ליצור שפה גלובלית עם העולם למרות כל הקשיים והכאבים שיש בי. אם החירש יכול – גם אני השומע יכול אף יכול!

מהפן החברתי – קטע מסוים מדבריו גרם לי לצמרמורות ממש. הוא הסביר שאצל החירשים כל שאלה מתבצעת גם בהבעות פנים נוסף על סימני הידיים, למשל: כששואלים: "מה שלומך?" חייבים לשאול זאת בגבות קמוצות. אני מאמין שגם בעולם השומעים, כאשר שואלים מישהו: "מה שלומך?" שכוללת הבעת פנים – זה מראה על רצינות השאלה שמגיעה ממקום אמתי של אכפתיות, ואולם כאשר שואלים זאת בפנים רפויות זה סימן מובהק לכך שהשאלה אינה נובעת ממקום אכפתיות.

שפת החירשים הוא עולם קסום, מלא בחוכמה ותבונה, ויסודו נעוץ בהגשמה האישית. מן הראוי ללמוד מגיבורי נפש אלו שלא אומרים נואש. כי בממלכת הצללים, האדם בעל כושר הביטוי – הוא השולט.

משה ק'

הסיכום של אלקנה

לפני חודשיים, ישבתי לתומי, שקוע בסלולר, כשלפתע התיישבו לידי זוג חרשים ותקשרו ברהיטות בשפת הסימנים (אחד מהם, יתברר בהמשך, דומה באופן מחשיד ליונתן).

מכיוון שמדובר בסיטואציה חברתית, נוצרה בינינו מעין התקשרות ביזארית במקצת כי היה ברור לי שתקשורת עם חרשים דורשת שליטה בשפת הסימנים. המפגש עם יונתן ערער זאת. בעיניי, ההרצאה הזו הייתה חשובה בשל היותה שוברת מחיצות בין השומעים לחירשים. מעל הכול, ההרצאה הראתה שכשיש נכונות וסבלנות, אפשר לתקשר בדרכים רבות. ונכונות מצד אחד בוודאי כבר קיימת.

מלבד זאת, ובאופן אישי יותר, ברור שסיפור החיים של יונתן הוא סיפור מרתק מפתיע ומרגש, וממש שמחתי שלא החמצתי את המפגש הזה. השילוב בין זהויות שונות – דתל"ש, הומו, חירש – ניהול של קונפליקטים ונקודת מבט מחכימה על חוויות היום-יום, נגעו בי.

היה ברור שההרצאה הזו הועברה מתוך חיבור אמיתי אלינו ספציפית, תוך שימת דגש גם על נושאים החשובים לנו כקבוצה (יהדות, תורה, אמונה וכדומה), בד בבד עם הרחבות מפתיעות הקשורות לעולם החירשים.

תודה, יונתן!

אלקנה

רוצים ללמוד את שפת הסימנים? להלן כל הפרטים:

פנו לעמותת שמע:

אתר | פייסבוק | דוא"ל signshema@gmail.com

רובנו יודעים לדבר באנגלית, ולו בסיסית, מקצתנו עברית או רוסית, אבל כמה אתנו יודעים "מילים" אחדות בשפת הסימנים? בדיוק לשם כך נפגשנו עם יהונתן, מורה ותיק ומומחה לשפת הסימנים, ולמדנו סימונים של מילים בסיסיות, כיצד מסמנים את השם הפרטי של כל אחד מבאי המפגש, הכרנו סימנים הקשורים לדת וליהדות (תורה, כיפה, בית המקדש, תפילין ועוד), וגם כמה מילים הקשורים לעולם ההומוסקסואלי (יציאה מהארון, הומו, לסבית, מצעד ועוד).

יהונתן, 31, נולד חירש וגדל בבית דתי בהתנחלות קרני שומרון. לפני כמה שנים יצא מהארון ועבר לתל אביב. יהונתן עובד בשמע – עמותה לחינוך ולשיקום כבדי שמיעה וחירשים, וכן בתערוכה "הזמנה לשקט" במוזאון הילדים הישראלי בחולון. לפני כמה שבועות התארח יהונתן בפייסבוק שלנו והשיב על שאלותיכם על החיים כחירש בכלל ועל החיים כהומו חירש בפרט. עוד השיב על שאלותיכם באשר ליחסו לאלוקים ולדת. לקריאת האירוח לחצו כאן.

המפגש היה ביום חמישי, כ"ח בכסלו תשע"ו, 10 בדצמבר 2015 למניינם, בתל אביב.

תרגום סימולטני לעברית: אביאל בן יוסף.

פרטים על המיקום המדויק נשלחו רק למי שחבר ברשימת התפוצה שלנו. רוצים להצטרף לרשימה ולהתעדכן באשר למפגשים הבאים? צרו עמנו קשר: kamoha.or@gmail.com

שימו לב: למען שמירה על צביון הקבוצה ולמען הנוהל התקין, אין להביא חבר חדש מבלי לעדכן אותנו מראש. ובמילים אחרות: הבאה של חבר חדש למפגש – רק באישור מפורש שלנו.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.