סיכום מפגש אדר א' תשע"ו: סדנת משחק | אירועים ומפגשים

משה, הומו דתי אורתודוקסי, הגיע בפעם הראשונה לכמוך, והוא תוהה אם הוא "כמוך". וגם אם יש מישהו כמוהו. מישהו שמחפש את דבר ה' * סיכום שונה למפגש המיוחד – מפגש שבו המשתתפים קמו, זזו, גילמו דמויות וגם פתחו את הלב ודנו בנושא דת ונטייה

20160218_213158_resized_1
גיא דורון – מנחה הסדנה

הגעתי בפעם הראשונה למפגש "כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים" – אני הומו. אני דתי. אני אורתודקסי. אבל האם אני כמוך?

הרבי מקוצק – זצ"ל ותותח-על – אמר: אם אני אני ואתה אתה, אני אני ואתה אתה. אך אם אני אתה ואתה אני, אני לא אני ואתה לא אתה. כלומר אם אתה תהיה השני, אתה תצא מגבולות עצמך ותהיה אתה וגם השני. ממש. ואם תהיה גם השלישי, אתה תצא מגבולות עצמך ומגבולות השני ותהיה אתה וגם השני וגם השלישי. בקיצור, אין סוף לאהבה. כל אחד לובש אותה לפי מידותיו, והיא מגדירה אותו, את המהות שלו, כמו מה שהוא נותן לה. רק לתת לה! אותו רבי בדיוק שאל וענה: היכן נמצא אלוקים? בכל מקום שנותנים לו להיכנס בו.

אז האם אני "כמוך"? אני בוודאי כמוך. שום סדנת משחק מול מצלמה שבה המנחה מתנסה להתגבר על הקהל הקשה שלמולו לא תכבה אותי!

אז האם אני "כמוך"? אני בוודאי כמוך. כי סוף כל סוף הומואים דתיים פוגשים את הנשמה שלך, ולא את הגוף שלך. והם באמת יכולים להתחבר אליך פשוט בגלל שפוטנציאלית, אתה יכול להיות החבר הכי טוב שלהם.

רק דבר אחד היה חסר לי ב"כמוך". לא תאמינו מה זה. מי זה.

20160218_21395
חלק ממשתתפי המפגש

מישהו כמוני.

מישהו שהוא "הומו". "דתי". "אורתודוקסי". ומתקשה נורא, ממש כמוני, לחפש, שלא לומר למצוא את רצון ה'.

תקשיבו לי. אני אחד שיודע. כל דבר אחר פרט לאמת לאמיתה לא מחזיק אצלי מים. קראתם לי "אורתודוקסי"? בחייאת, זה מעליב. אני כבר חרדי. זרמים אחרים ביהדות פשוט לא קיימים בעולם שלנו. גם לא בעולם התוהו. למעשה, גם בציבור הדתי-חרדי (או "אורתודוקסי" אם תרצו), רבים וטובים נופלים, נכשלים אצלי בכל יום במבחן שבו אני בוחן אותם ביני לבין עצמי. בחיפוש מתמיד ועיקש אחר רצון ה', אני רואה אותם בכל מקום. "דתיים" , "חרדים" , "ליטאים" , "חסידיים" , וכל אחד מהם – ממש כמוני, אגב – בקטנות שלו, בחיסרון שלו, במבוכה שלו – חסר בעיקר. העיקר הוא "רצון ה' ". מה הוא "רצון ה' "? מסוג הדברים שלא ניתן לומר, רק כל אחד כפי מה שמשער בלבו. ודעו לכם כלל, שכל המחלוקות בעולם, משני תינוקות בגן שחולקים על סוכרייה ועד אומות ותרבויות שנלחמות זו בזו, בפנימיות כל המחלוקת היא רק על רצון ה'. מה הוא רצון ה'?

ברי לי שמי שמחפש את רצון ה', הוא באמת "כמוך". הוא צוחק ב"כמוך". בוכה ב"כמוך". אוהב ב"כמוך". שונא ב"כמוך". אבל מעל הכול הוא צומח ב"כמוך". גדל וצומח ומתנפח עד שהוא נהיה ממש "כמוך". כמו הרבי מקוצק. והוא מתחתן ב"כמוך". ומוליד ילדים ב"כמוך". נתמך ותומך בך על רקע הקשיים בחיבור לאשתך ב"כמוך". ובעיקר, הוא יהודי ב"כמוך".

יהודי הוא יצור כזה שלעולם לא עומד במקום. יש לו רק שתי אפשרויות : מטה מטה (או "עפר הארץ") ומעלה מעלה (או "כוכבי השמים").

יהודי ב"כמוך" הוא יהודי ששואף, בטירוף גמור וכנגד כל אמות המוסר המקובלות כיום בעולם המערבי, הנאור והמפותח, להשלים את חצי הנפש שלו. ו"כמוך" באמת, אם יזכה, יהיה הכּר הפורה הנרחב, המתגמל והעוזר ביותר להביא את חבריו החצויים לשלמות שלהם.

20160218_211715_resized_1
גיא דורון – מנחה הסדנה

יש לי חזון. יש לי בשורה. יש לי נבואה. אני מבקש להביא את "כמוך" ליעד האמתי של העמותה. אני רוצה להפוך את "כמוך" ממקום של קבוצה של אנשים שמסתובבים סביב הזנב שלהם -במקרה הטוב – וסביב הזנב של החבר שלהם  – במקרה הפחות טוב – למקום שמגרה אנשים ומאתגר אותם להגיע לשלמות שלהם ולהוציא מעצמם את הטוב ביותר בהתחשב במכסת כל התנאים הבלתי אפשריים שההשגחה האלוקית יצרה בעבורם. במיוחד בעבורם. כדי לזכות לתיקון שלהם דווקא כך.

אני משתוקק לראות את "כמוך" קוראת תיגר על דפוסי חשיבה והתנהגות מערביים ולא יהודיים שחלחלו לאבני לבם של מיטב בנינו. בסיוע ממשלתי, תקשורתי ולוגיסטי נרחב, כמובן.

וזאת רק ההתחלה, מבחינתי. יש לי עוד הרבה מה לומר. ולעשות. לתת. לקבל. לעזור. ולהתעזר.

אני רוצה להתחתן! הנה אמרתי את זה. אבל אני מפוחד לאללה. ומנותק לגמרי מהמין השני, כלומר הנשי. ויש סיכוי גדול שאבגוד באשתי. כמובן, רק עם גברים. אחרי שלעולם לא אגלה לה על הנטייה שלי. כל עוד זה תלוי בי, כמובן. ולמה לא? הרי אני הומו. דתי. אורתודוקסי. ולמרות הכול רוצה – רק רוצה – לחפש את רצון ה'. אולי למצוא אותו.

אני "כמוך". נשבע לכם. זקוק לעזרתכם. יש פה מישהו כמוני?

משה

במה

לרגל חג הפורים  נפגשנו לסדנת משחק מיוחדת בהדרכת השחקן והמרצה גיא דורון.

המפגש היה בתאריך ט' באדר א' תשע"ו, 18 בפברואר 2016 למניינים, בתל אביב.

פרטים על המיקום המדויק נשלחו רק למי שחבר ברשימת התפוצה שלנו. רוצים להצטרף לרשימה ולהתעדכן באשר למפגשים הבאים? צרו עמנו קשר: kamoha.or@gmail.com

שימו לב: למען שמירה על צביון הקבוצה ולמען הנוהל התקין, אין להביא חבר חדש מבלי לעדכן אותנו מראש. ובמילים אחרות: הבאה של חבר חדש למפגש – רק באישור מפורש שלנו.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.