הקונטרס שגרם לרב אליהו זצ"ל לקרוא על הומואים דתיים | בלעדי / פרסום ראשון

כל הפרטים על הקונטרס שגרם לרב אליהו לצלצל לרב מנחם בורשטין ולשאול אותו מה לעשות עם המידע המופיע בו * על הקונטרס שנשלח למעל 250 רבנים ור"י גבוהות, הסדר, מכינות, תיכוניות * על הקונטרס שחולל מהפכה שקטה בעולם הרבני בדיוק לפני שש שנים * עמית, מחבר הקונטרס ויו"ר כמוך, בפרסום ראשון של הקונטרס לרגל ציון 6 שנים למשלוח ולרגל יום פטירת הרב אליהו שחל היום

שער הקונטרס

בתאריך כ"ג בסיוון תשס"ו, 19 ביוני 2006 זה קרה:

דבר הסמוי מן העין – קונטרס מקיף העוסק בנטיות הפוכות נשלח למעל 100 רבנים!

הקונטרס כולל שיח אישי-חוויתי – הסיפור אישי שלי, שיח הלכתי-תורני – דיון הלכתי בנושא, שיח מחקרי-מדעי – דיון בנושא מן הזווית המחקרית, רשימה מכובדת של נספחים שמרחיבים בנושאים שהוזכרו בקצרה יחסית בקונטרס עצמו, כגון התאבדויות בקרב הומואים, דיון בהוצאת שז"ל, פולמוס שאלת שינוי נטייה מינית ועוד.

זמן לא רב אחרי, נשלח הקונטרס לעוד ועוד רבנים, עד שכ-250 רבנים, ראשי ישיבות הסדר, גבוהות מכינות, ישיבות תיכוניות; אנשי חינוך; פסיכולוגים ומטפלים קיבלו אותו.

בין הרבנים שקיבלו את הקונטרס: הרב מרדכי אליהו, הרב עבדיה יוסף, הרב בקשי דורון, הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור, הרב אהרון ליכטנשטיין, הרב יהודה עמיטל, הרב מנחם בורשטין, הרב זלמן מלמד, הרב יעקב מדן, הרב צוקרמן אברהם, הרבנים שטרנברג, הרב חיים דרוקמן, הרב ד"ר מרדכי הלפרין, הרב אליעזר מלמד, הרב שלמה אבינר, הרב צפניה דרורי, הרב ראם הכהן, הרב יובל שרלו.

רקע

דבר הסמוי מן העין הוא הניסיון הראשון, וההצלחה הראשונה, להעלות למודעות של הרבנים את נושא ההומואים הדתיים.

בזמן משלוח הקונטרס, לפני כ-6 שנים, אמירות כגון "אצלנו בציבור הדתי לאומי אין הומואים", או "אצלנו בישיבה לומדים מיטב הבחורים ולא ייתכן שיש הומואים" היו אמירות נפוצות ומקובלות. נושא ההומואים הדתיים עדיין היה בחיתוליו, וכדי לנפץ את הבורות העצומה בנושא, כתבתי את הקונטרס.

כעיקרון אפשר לומר ששתי מטרות עיקריות היו לנגד עיניי בכתיבת הקונטרס:

1) רציתי להעלות את המודעות לנושא ולמגר את הבורות;

2) קיוויתי שהקונטרס יקדם שיג ושיח בעולם הרבני כדי לנסות למצוא פתרונות.

תגובות

הייתי מרוצה גם אם רק המטרה הראשונה תושג, והיא אכן הושגה – קיבלתי מן הרבנים תגובות רבות לקונטרס, ובידיי מעל 200 תגובות.

חלק מהתגובות נפרסם כאן, הכול בכפוף לשמירה על רצון הרבנים המגיבים.

בעקבות קריאת הרבנים את הקונטרס שוחחתי שיחות ארוכות עם רבנים רבים מהם, דנו יחד בנושא, וב"ה הצלחתי לנפץ להם סטיגמות כמו אלו שציינתי לעיל. הצלחתי לגרום לרבנים לצלצל איש לרעהו כדי שיתעורר שיח והתייעצויות ביניהם. אפילו הרב מנחם בורשטין סיפר לי כי הרב מרדכי אליהו צלצל אליו כדי לשאול אותו אם כדאי לו לקרוא את הקונטרס ומה עליו לעשות עם המידע שמופיע בו. הרב בורשטין ענה לו שבהחלט כדאי לו, והרב אכן קרא חלקים מהקונטרס.

כמו כן, בשיחות שלי עם הרבנים השונים אפילו ניסינו למצוא פתרונות הלכתיים למצב הלא פשוט הזה, ולעתים הגענו לכל מיני כיוונים מעניינים שנראה שעדיין לא הבשילו התנאים לפרסמן, ועוד חזון למועד.

דיון בין הרבנים

כיוון שהיה לי חשוב מאוד לעורר ולעודד דיון רבני בנושא הטעון הזה, היה לי חשוב לשמור בסוד מוחלט בהחלט על כל עניין משלוח הקונטרס. הבנתי שרק אם העניין יהיה בצנעה ולא יזכה לפרסום תקשורתי – רק כך רבנים באמת יקרא את הקונטרס ואת התוכן שבו, ורק כך הם יקראו אותו ויעזו לקבל את הנושא בינם לבין עצמם בארבע אמותיהם, וכן יעזו לדבר על הנושא בינם לבין עצמם, קרי: בין הרבנים השונים.

זו הסיבה שבסוף הקונטרס צירפתי את רשימת הרבנים שאליהם נשלח הקונטרס. ולשמחתי, לא התבדיתי – רבנים אכן יצרו קשר זה עם זה ושוחחו על הנושא.

השיא היה מפגש רבנים שנערך במכון פוע"ה, בהשתתפות הרב יעקב אריאל. שם דנו בנושא בפעם הראשונה בפורום נרחב של רבנים. אם הדבר יתאפשר אולי בעתיד נפרסם חלק מהדברים שנאמרו שם, בכפוף לאישור המכון.

כשסיימתי לשלוח את כל העותקים מהקונטרס קיבלתי עוד ועוד בקשות מרבנים, מאנשי חינוך, מר"מים וממורים שאשלח להם גם את הקונטרס. השתדלתי להיענות לכולם, על אף ההוצאות הכבדות (וכאן תודתי שלוחה לרב מנחם בורשטין ולמכון פוע"ה על הנכונות והעזרה הרבה בהדפסה, השם ישלם שכרם), והכול כדי לחולל לשינוי פנימי בעולם הרבני והדתי.

הסרת הלוט

אמנם שם הקונטרס הוא דבר הסמוי מן העין, אבל כמדומני שהיום כבר הגיע הזמן להסיר את הלוט מעל מיזם הקונטרס, ולתת לכל מאן דבעי להתבשם מתוכנו. אמת, מאז כתבתי הקונטרס העולם התורני והעולם המחקרי התפתחו, וכמו כן החברה נפתחה קצת יותר לנושא ויחסה לעניין השתפר, אבל עדיין בחלקים רבים ממנו הקונטרס רלוונטי גם היום ובהחלט הוא יכול לשמש רבנים ומחנכים וכל מי שמתעניין בנושא ועושה את צעדיו הראשונים, ואף השניים, בהכרת העולם ההומואי הדתי.

בשבועות הקרובים נעלה לכאן חלקים מן הקונטרס, עד שבסוף יעלה כולו.

בברכת התורה,

עמית

מחבר קונטרס דבר הסמוי מן העין
יו"ר עמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים

תגובה אחת

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. יצא לי לקרוא את הקונטרס, והוא בהחלט אבן יסוד במהפכה המתחוללת (עם חבלי לידה קשים מאוד) בחברה הדתית-לאומית כיום. אין ספק שאתה מחלוצי המחנה ומוביליו.

    מקווה שהמאמץ ישא פירות, משמיים תתוגמל!