סיכום מפגש אלול תשע"ה: שיחה עם הרב שרלו בנושא "פונדקאות – הלכה, חוק ואתיקה" | אירועים ומפגשים

לב, הגיע בפעם הראשונה לכמוך: "היו לי חששות, אבל היה מדהים לראות אנשים כמוני". ישראל, גם הגיע בפעם הראשונה: "אזרתי אומץ ובאתי למפגש, ואם אתם שואלים אותי שווה לכם לבוא לכמוך". ודניאל, משתתף ותיק בכמוך, מתלבט אם לאחר השיחה הוא רוצה להביא ילדים לעולם * במהלך השבוע נעלה את ההרצאה בווידאו

הרב יובל שרלוהסיכום של לב

טרום מפגש

אחד מחברי כמוך שאני מכיר המליץ לי לבוא למפגשים, ואני זרמתי. זו לא הפעם הראשונה שאני שמעתי על כמוך. דיברתי עם יו"ר הארגון, וביום המפגש הגעתי.

רגשות בפעם הראשונה

כמו כל מקום חדש היו לי חששות. יש אנשים שהכירו את השם שלי מהפייסבוק, אבל כעת הם ראו אותי בפעם הראשונה. היה מדהים לראות אנשים כמוני ולראות אנשים שלא האמנתי שיגיעו והם הגיעו.

החוויה

עצם זה שעוד לפני המפגש הכרתי כמה אנשים מהפייסבוק – זה עזר לי שבמפגש עצמו היה לי קל יותר להשתלב. בתור מי שהגיע בפעם הראשונה היה לי מאוד נחמד לראות שיש עוד אנשים כמוני חוזרים בתשובה. היו לי שאלות לאנשים מסוימים שהתביישתי לשאול, בעיקר אנשים שהיו מבוגרים ממני.

אהבתי את ה"ביחד".

תובנות

יצאתי עם כל מיני תובנות מהמפגש. עצם זה שאני הומו וחוזר בתשובה זה לא חריג.

למדתי הרבה על נושא הפונדקאות – נושא שמאוד מעניין אותי. יצאתי מהשיחה בסוג של תקווה. איזו? עליי עדיין לעכל.

נתראה במפגש הבא,

לב

הרב יובל שרלוהסיכום של ישראל

שמי ישראל מבני ברק, דתי והומו כמו רובנו 😉

כמו כולם בהתחלה אתה מרגיש לבד וחסר אונים. אין לך את מי לשתף ועם מי לדבר. עד ששמעתי על כמוך.

אזרתי אומץ ובאתי למפגש, ואם אתם שואלים אותי שווה לכם לבוא לכמוך. יש עם מי לדבר ולשתף כי כולם נמצאים באותו הסרט. בהתחלה היה לי חשש כמו כולם – מי אלו הבחורים, אם אני ארגיש בנוח איתם או לא, אבל גיליתי אנשים שיש להם לב ונשמה טובה. ישר כשאתה ניכנס אתה מרגיש כמו כולם. אתה מרגיש חלק. הכרתי חברים, הייתי בשיחות שמתפתחות מאוד מהר, ומה שטוב בזה שכך אפשר גם להכיר אנשים חדשים ולהכניסם לחיינו.

בהצלחה לכולם ויה"ר שאלוקים ישלח ישועה לכולנו אמן.

ישראל

IMG_7320-nהסיכום של דניאל

אין בי רצון עז לילדים.

לא אחת ניסיתי להעמיק עם עצמי מדוע. כיוונים רבים לדבר, וניחמתי את עצמי שגם ככה אין טעם להתעמק יתר על המידה כי איני מבוגר כל כך ועוד חזון למועד ולהתלבטות ולדיונים הפנימיים. עוד אמרתי לעצמי שגם אם אחליט להביא ילדים, ביום שאצטרך להידרש לסוגיה בפועל אלמד את הסוגיה לעומק כדי להבין את המצב האתי, ההלכתי והחוקי ואו אז אחליט מה מי מו.

מובן שאני מרגיש מוזר משהו שאין בי דחף שיש אפילו לבחורים צעירים – הם רוצים להיות אבא, כבר מזמן – אבל דווקא לאחר ההרצאה אני מרגיש מוזר פחות, ורגוע יותר, במובן מסוים. כלומר עדיין מוזר לי שאין בי הדחף שיש לאחרים, אבל ההרצאה נתנה לי כוח מכיוון בלתי צפוי: פתאום קיבלתי "הכשר" לכך שאין לי מה להילחץ שאין בי רצון עז לילדים. הרי גם אילו היה לי רצון כזה – הנושא סבוך הלכתית, וכמו שאמר הרב שרלו בהרצאה כשנשאל מה הקב"ה רוצה שנעשה במצב הזה, האם נביא ילדים שלא במסגרת נישואים או נישאר בלי ילדים – ענה הרב כי 98% מהרבנים יגידו שלא להביא ילד מחוץ למסגרת הנישואים. כלומר אם אני רוצה להיות עבד ה' לכאורה עליי לא להביא ילדים אא"כ אתחתן עם אישה, דבר שלא צפוי לקרות.

גם את האפשרות להתחתן ולהביא ילדים, אפשרות שלא באמת נראית לי אישית, דחה הרב שרלו ואמר שאינו אוהב "טריקים הלכתיים".

כשאני קורא על עוד זוג הומואים שהביא ילדים אני מרגיש שמחה "טבעית" על עצם זה שירדה עוד נשמה לעולם, על זה שיש זוג שהגשים את משאלתו שעליה השקיע רבות. יש לי זוג חברים, סטרייטים, ששנים ניסו להביא ילד, טרחו רבות, עברו טיפולים פולשניים, היו למודי אכזבות, ובסוף לאחר שנים רבות הצליח הטיפול.

האושר בעיניהם. השמחה בחייהם. אין לתאר.

איך אפשר להישאר אדיש לנוכח כל אלה? איך אפשר לומר לזה לא?

מצד שני יש כאן נושאים אתיים שיש לתת עליהם את הדעת, וכמובן גם הנושאים ההלכתיים.

המצב מסובך ומורכב, ומתברר כי המציאות עצמה חזקה מכל דבר – יותר ויותר נשים רווקות בגיל מתקדם מביאות ילדים לעולם שלא בנישואים. הציבור מצביע ברגליים.

בגילי ובמצבי הזה, כרגע איני ניצב ממש לפני ההחלטה אם להביא ילדים אע"פ שאחי כבר הפתיע אותי כשאמר לי שעליי לעשות הכול כדי שיהיו לי ילדים. האם ביום מן הימים גם אני אצביע ברגליים ואעשה מעשה? דיה לצרה בשעה. וכן, אע"פ שיש כאן גם שמחה רבה, זו אכן גם צרה. לפחות לידידי.

דניאל

20150827_212131_HDR-nסוגיית הפונדקאות בכללה נעה מקצה עד קצה. יש השוללים אותה בכל תוקף בשל התנגדותם לשימוש בגוף של אישה אחת כדי להביא אושר לאחרים, בדומה (לא בזהות) לזנות; ויש הרואים בה מעשה הירואי של גמילות חסד בגופו.

מדינת ישראל הכריעה להסדיר את הפונדקאות בניסיון לסרטט אמצע מסוים, על היתרונות והחסרונות שבדרך זו. החוק הנוכחי, לדוגמה, מאפשר רק לגבר ואישה לחתום הסכם נשיאת עוברים עם נושאת היריון.

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת אורות שאול וחבר בוועדות אתיקה שונות, התארח אצלנו והרצה בנושא הפונדקאות: המפגש עסוק קודם כול בדילמה העקרונית, בהכרעה של מדינת ישראל, בעמדה ההלכתית ביחס לפונדקאות בכלל ולמעמד המיוחד של הומואים דתיים וחברי "כמוך" בפרט.

המפגש היה בתאריך י"ב באלול תשע"ה, 27 באוגוסט 2015, בתל אביב.

פרטים על המיקום נשלחו רק למי שחבר ברשימת התפוצה שלנו. רוצים להצטרף לרשימה ולהתעדכן באשר למפגשים הבאים? צרו עמנו קשר: kamoha.or@gmail.com

שימו לב: למען שמירה על צביון הקבוצה ולמען הנוהל התקין, אין להביא חבר חדש מבלי לעדכן אותנו מראש. ובמילים אחרות: הבאה של חבר חדש למפגש – רק באישור מפורש שלנו.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.