הרב לבנון: "הומוסקסואליות היא סטייה ומחלה". הרב הראל: "בנקודה הזו אני חולק על הרב לבנון" | בלעדי / פרסום ראשון

אז כל אחד יכול להימשך לנשים אם הוא רק ירצה או שהאמירה הזו רחוקה מהמציאות? האם נכון להגיע לטיפול פסיכולוגי גם בגיל צעיר או רק לאחר בשלות מסוימת? האם המשתתפים ביום העיון היו מסכימים לחתן את הבת שלהם עם הומו שעבר טיפול בהצלחה? האם הומוסקסואליות גנטית-תורשתית או סביבתית? ולמה כל איש מקצוע ומחנך צריך להכיר את הטלפון של כמוך? * סיכום יום העיון "שיח מיני – פתיחות וצניעות"

תוכניה - כנס
תוכניית הכינוס – לחצו על התמונה להגדלה

כינוס בקדושה בסימן "שיח מיני – פתיחות וצניעות" כלל חמישה מושבים, ואע"פ שרשמית רק מושב אחד עסק בנושא ההומוסקסואלי, הנושא עלה בכל אחד מהמושבים. מ-9:30 בבוקר ועד 8 בערב נערך יום העיון, ונאמרו בו דברים חשובים ומעניינים וגם דברים מקוממים ולא מדויקים.

יום העיון כלל בתוכו גם מחלוקות ודעות מנוגדות, כמו המחלוקת בין הרב אליקים לבנון ובין הרב ארלה הראל בנושא ההומוסקסואלי (ראו להלן), וכלל מרצים מגוונים (ראו בתוכנייה) וכן אורחים מעניינים שישבו בקהל כמו צביקה דנטלסקי – מנכ"ל עצת נפש.

סיכום הדברים להלן אינו מכיל ציטוטים מדויקים, ואם נפלו בהם אי-דיוקים או טעויות, אנו מתנצלים מראש ונשמח לתקן. בהמשך נעלה את קטעי הווידאו מיום העיון כך שכל אחד יוכל לשמוע ולראות את הדברים מכלי ראשון ובלי אמצעי תיווך שלנו.

להלן עיקרי הדברים מיום העיון.

מושב ראשון: שיח מיני פתוח

הרב וישליצקי
הרב וישליצקי

הרב אלישע וישליצקי, ראש בית המדרש 'מהות' ומראשי 'אל עמי'  – אין לתת לגיטימציה לחולשות, כמו נטייה חד-מינית.

[בשיחה בארבע עיניים עם הרב וישליצקי, בתום המושב, הוא אמר שהוא מבין את המצוקה ואת הכאב והקושי, והוא מבין שיש כאלה שאינם יכולים להשתנות וכי יש לתת להם מענה פרטני]

ד"ר אלחנן בר און, מטפל ומכשיר מטפלים – רבנים אומרים לגברים שנמשכים לגברים שאם הם לא היו פיזית עם נשים סימן שיש להם סתם מחשבות על גברים, וכשיהיו עם אישה יעבור להם. אבל במציאות זה לא קורה בדרך כלל.

מושב שני: שירות פסיכולוגי דתי

הרב אליקים לבנון, רב השומרון ור"י אלון מורה – לא נכון לצאת מהארון ואין לעודד זאת. הומוסקסואלית היא סטייה ומחלה, אבל יש תיקון. הכול תלוי ברצון. יש רצון חלש ולכן זה לא עוזר לאנשים שטוענים שלא הצליחו. חולי נותן לגיטימציה לדברים אסורים, כמו שלחולה מותר לאכול בצום. כשהתורה אוסרת דברים כמו משכב זכר אין דבר כזה חולה. יש חלש. חלש ברצון. גם אוננות כפייתית היא סטייה.

ד"ר טוביה בוכבינדר, פסיכיאטר ופסיכולוג חרדי שמתמחה באבחון נערים וטיפול זוגי – הומוסקסואלים צריכים להיות במעקב כי הם תמיד בסיכון. הכול עניין של רצון. כל מטופל שבא אליי השתנה, חוץ מאחד כי הוא לא רצה כל כך. כמו כן, יש שאלות מעניינות שעולות בטיפול כמו האם מותר לשבור סודיות של הומו שמתחתן עם אישה רק כדי לרצות את הוריו? רבנים אומרים שלא אע"פ שמישהו יינזק מזה.

מושב שלישי: סוגיות הלכתיות ואתיות בטיפול בתחום המיני

הרב רא"ם הכהן – סיכום קצר: הרב השוואה את הבעיות של ההומואים והלסביות לאיום של תקופת ההשכלה על היהדות "כמו שהיו תקופות שההשכלה איימה על היהדות, היום זה מאיים". כמו כן העלה על נס את חשיבות שיתוף הפעולה בין רבנים ואנשי מקצוע בנושא ההומוסקסואלי, קרא להקשבה ולמציאת פתרון מבלי לפגוע בתורה, הסביר מדוע נדמה שהיום יש יותר הומואים מבעבר, וגם תקף את עצת נפש על שיטת העבודה שלהם. להרחבה, כולל וידאו, לחצו כאן.

הרב מנחם בורשטיין סיכום קצר:הרב בורשטין ביקר את הקהילה החילונית ההומוסקסואלית על השתקת קולות שאינם עולים בקנה אחר עם עמדתה. עוד ציין הרב כי חוברת שכתב יו"ר עמותת כמוך היא שחוללה את המהפך בעולם הרבני כלפי הנושא ההומוסקסואלי.

להרחבה, כולל וידאו, לחצו כאן.

מושב רביעי: טיפול במשיכה תוך מגדרית – מחקרים ורב שיח

2015-07-16 16.30.18 n
מימין לשמאל: זנדמן, מוזס, הרב הראל

הרב ארלה הראל, ראש בית המדרש בעפרה; מרבני עמותת כמוך: אני מעריך מאוד את הרב לבנון, אבל אני חולק על הרב בנקודה שאמר שהומוסקסואלית היא סטייה ומחלה. הומוסקסואליות אינה סטייה או מחלה. גם על אחוזי ההצלחה הגדולים מאוד שדיברו קודמיי אני חולק, ואציג את הדברים בממצאי מחקר שערכתי.

[הרב הציג מחקר שהעוסק בנתוני הצלחה בטיפול בהומואים. בקרוב נעלה בנפרד את המצגת לאתר]

חגי מלר, איש מחקר – כתבתי עבודת תזה איכותנית ובה ראיינתי פסיכולוגים דתיים ושאינם דתיים, ועולה שרובם מאמינים שאפשר לטפל בהומואים רק שהם מפחדים לומר זאת בקול.

רב שיח מטפלים:

ד"ר צבי מוזס, פסיכולוג קליני ומנהל מכון שילה: אחת המסקנות של הרב הראל מהמחקר שלו הייתה  שחשוב ללכת לטיפול דווקא בגיל צעיר ושאז יש יותר אחוזי הצלחה. לא הייתי חותם על האמירה הזו כי זה דווקא גיל שלמטופל יש הרבה צרות אחרות. גם לא תמיד מתאים שבחור צעיר מדבר על דברים מיניים כשהוא עדיין לא במקום הזה באופן טבעי. אם במסגרת הטיפול מדברים על פרטים מיניים – לא תמיד זה מתאים. צריך שיקול דעת טיפולי מתי זה נכון ומתי לא.

דרור זנדמן, פסיכולוג קליני: למה מי שרוצה לעבור ניתוח לשינוי מין כן עוזרים לו וזה בסדר, אבל מי שרוצה להפסיק להימשך לגברים לא בסדר לעזור לו? איני מבין את האיפה והאיפה הזו.

2015-07-16 16.30.23 n
זנדמן וד"ר מוזס

שאלה מהמנחה: האם אחוז ההתאבדויות פחות בקרב מי שהולך לטיפול?

זנדמן ומוזס: כן.

שאלה מהקהל: הייתם מחתנים את הבת שלכם עם הומו שעבר שינוי?

הרב הראל: אם הוא באמת עבר תהליך – כן.

מוזס: שאלה טובה, וזו שאלה אם אנו כחברה מעודדים נשים להתחתן עם גברים כאלה.

זנדמן: השאלה הזו אינה הוגנת. איש לא היה רוצה שהבת שלו תתחתן עם מישהו שהייתה לו הפרעה כל שהיא, כמו מישהו דיכאוני.

אליהו אקרמן, פסיכולוג ויו"ר בקדושה: אסור להתחתן בלי לספר לפני כן. אסור שיהיה שקר. גם הרב בורשטין חושב כך.

שאלה מהקהל: מה דעתכם על טיפול הורמונלי או תרופתי או סירוס כדי להפסיק להימשך לגברים?

מוזס: נשמע לי רעיון נורא.

זנדמן: צריך להשקיע יותר בבדיקת טיפול הורמונלי דווקא להומואים. לא חקרו זאת מספיק.

שאלה מהקהל: יודעים אם זה גנטי, תורשתי או סביבתי?

זנדמן: אין ממצא גנטי. יש ממצאים הורמונליים שאם האימא נמצאת במתח, בסטרס בזמן ההיריון, יכול להיות שיהיה גורם הורמונלי שיגרום לעובר להיות נשי יותר בהמשך.

מושב חמישי: התמודדות מערכת החינוך הדתית עם נושא המיניות

הרב גיסר
הרב גיסר

הרב אבי גיסר, ראש מנהל החמ"ד ורב היישוב עפרה: כשם שיש מספרי חירום שכל אחד מכיר, 100 למשטרה, 101 מגן דוד, כך יש מספרי חירום שכל מורה ומחנך ואיש מקצוע צריך להכיר כמו הטלפון של עמותת כמוך. כמו כן, היום אנחנו במקום אחר וכבר לא שומעים אמירות כמו ״יש לך נטייה? תתחתן וזה יעבור״. היום בחמ"ד יש הוראה לדבר על נושא המינית בכיתות, כולל נטייה חד-מינית.

הרב רונן תמיר, ראש המדרשה לבנות שבות רחל:

הרב תמיר
הרב תמיר

הרבה פעמים יש בדידות גדולה אצל בני אדם, ובגללה חברוּת בין בנות יכולה להפוך לתלותית – פתאום יש מישהי שמוכנה לשמוע ולהפיג את הבדידות. ולעתים החברות התלותית מגיעה גם למגע מיני בין בנות. ואנו רואים בנושא הזה מדרון תלול בשנים האחרונות.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.