לקראת שנה"ל החדשה: הנושא ההומוסקסואלי בערכה החדשה של החמ"ד | בלעדי / פרסום ראשון

בעוד בהוצאה הקודמת של הערכה "בית ומשפחה – חינוך להתמודדות בעולם משתנה" לא הופיע כלל הנושא ההומוסקסואלי, במהדורה החדשה הנושא מופיע ומקבל ביטוי מקיף, רשמי וממוסד, ובכך זו הפעם הראשונה שהנושא ההומוסקסואלי הופך להיות חלק ממערך ההשתלמויות לכל מורי החמ"ד

הרב ליפשיץ
הרב ליפשיץ

"ערך המשפחה בעם ישראל הוא מרכזי ומשמעותי ביותר, שכן באמצעות המשפחה מועברת מסורת הדורות. המשפחה היא החיבור אל הזהות היהודית והלאומית. המשפחה היא המסגרת שמחברת את היחיד אל עם ישראל, והיא המסגרת שבה המסורת הרוחנית עוברת מדור לדור"

(ד"ר אברהם ליפשיץ, ראש מינהל החמ"ד, בדברי הפתיחה לערכה החדשה "בית ומשפחה – חינוך להתמודדות בעולם משתנה")

לרגל שנת הלימודים החדשה, מינהל החינוך הדתי והיחידה לחינוך לחיים במשפחה הוציא בימים אלו ערכה לימודית חדשה המלווה את ההשתלמויות לחינוך לחיים במשפחה: "בית ומשפחה – חינוך להתמודדות בעולם משתנה" (ירושלים תשע"ה). בהמשך לקודמתה, התכנית מיועדת לכיתות ז-יב משני המגדרים אך הפעם מתמקדת בעיקר בחומרי למידה חדשניים ומגוונים לתלמידים בישיבות ובבתי הספר לבנים. לצד נושאים שונים – כמו התמודדות חינוכית עם הוז"ל, על סודות והתבגרות, התפתחות גופנית ומיניות, שיח פתוח בין הורים, מורים ומתבגרים, תכניות ריאלטי, התמודדות עם פיתויים, שוטטות באתרי אינטרנט – הערכה כוללת בפעם הראשונה עיסוק בנושא ההומוסקסואלי ונותנת לו מענה מקיף. יצוין כי הערכה נכתבה לפני הרצח במצעד הגאווה לפני כחודש וכי אין קשר ישיר בין הדברים.

לפני עשר שנים, בתשס"ה, ראתה אור הערכה הקודמת שעסקה בחינוך לחיי משפחה, אבל הנושא ההומוסקסואלי נעדר ממנה. בערכה החדשה לא רק שהנושא ההומוסקסואלי מופיע אלא שהוא מקבל ביטוי מקיף, רשמי וממוסד זו הפעם הראשונה, ובכך הפך להיות חלק ממערך ההשתלמויות לכל המורים.

על פני 5 עמודים נפרס בערכה הנושא ההומוסקואלי תחת הכותרת "עמדות כלפי נטיות חד-מיניות" – החל מן השאלה האם יש להעלות את הנושא במוסדות החמ"ד ("אין עוד מקום לשתיקה בנושא!"), יתרונות הדיבור בעניין ("חלק מההתאבדויות של בני נוער הן על רקע של שאלות זהות ונטייה מינית כך שהטיפול בנושא יכול להיכלל בגדר פיקוח נפש"), דרך מטרות התכנית (העלאת המודעות של הצוות החינוכי, מתן כלים לעיבוד הנושא עם הנוער עצמו ועוד), וכלה בהצעה מקיפה לסדנה מיוחדת הן לצוות החינוכי והן לתלמידים.

חברי הצוות הכתיבה של הערכה כוללים אנשי חינוך, רבנים ור"מים, ביניהם: הרב אהוד נהיר, רמה גנזל, הרב שי יהודאי, צביה שוורץ, הרב זאב מנדלסון ועוד, והכול בניצוחה של דבורה רוזנברג – הממונה על חינוך לחיים במשפחה בחמ"ד.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [1.15 MB]

במהלך השנים החמ"ד לא טמן ידו בצלחת בנושא ההומוסקסואלי, אלא קדמו לכך ניסיונות שונים שאינם נותנים מענה מקיף לנושא אלא רק מאזכרים אותו. השנה ראתה אור החוברת "ונקדשתי" שמאגדת מאמרים בנושאים הקשורים לצניעות, ובחוברת הופיע מאמר של הרב אבי גיסר (יו"ר מועצת החמ"ד) בנושא "על היחס למשכב זכר". בשנת תשע"ב ראתה אור החוברת "מפגשבת: לימוד משפחתי סביב שולחן השבת" ושם יש קטע קטן שעוסק בהומוסקסואליות, וכמו כן כבר בשנת תשס"ב-2001, בעקבות הסרט "לפניך ברעדה", נכתבו יחידות בנושא ההומוסקסואלי והיו סדנאות בליווי הסרט. בשנת תשנ"ז, לאחר שהמאמר "יעוץ ראשוני לצעיר דתי בעל דחפים הומוסקסואליים" התפרסם, היה המאמר חלק ממערך החמ"ד.

עוד יצוין כי במרחשוון תשע"ד נפגשו שלוש נציגות החמ"ד עם עמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים: דבורה רוזנברג – כאמור, הממונה על חינוך לחיים במשפחה בחמ"ד; זהרה פלורסיים – מפקחת על הייעוץ החינוכי במחוז מנח"י, מרכזת תחום ייעוץ בחמ"ד; צביה שוורץ – מדריכה מחוזית בתחום לחינוך לחיים במשפחה. במפגש הן הציגו את השינוי שעובר החמ"ד, וסיפרו שנושא ההומוסקסואלי נידון בבתי הספר ובישיבות התיכוניות בפני התלמידים, שיתפו כיצד הר"מים והמורים מגיבים לנושא, וכיצד התלמידים עצמם מקבלים נושא זה, מה הם שואלים ומה מעניין אותם.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.