מעלעלון: סקירה מקיפה – עיתוני השבת המגזריים והרצח במצעד | כל-מיני

עלוני בית הכנסת (עולם קטן, מצב הרוח, שבת בשבתו, שביעי, יש"ע שלנו, שבתון) וגם העיתונים המגזריים (בשבע ומקור ראשון) כתבו על הרצח במצעד ודנו בו מזוויות שונות – הצביעות של השמאל, ההחמצה של הקהילה, שאלת מי אשם, ביקורת על התנהלות המשטרה ועוד. ליקטנו בשבילכם את עיקרי הדברים

עולם קטן

העלון ערך תחקיר הקשור לנושא ההומוסקסואלי וגם הקדיש את מאמר המערכת לנושא.

הנה מאמר המערכת:

ola

והנה התחקיר שערך עלון בית הכנסת:

ol

לנוחותכם הנה הטבלה בהגדלה:

ol3

(עדכון: בשבוע אחרי פרסום הדברים, עדכנו עולם קטן את הממצאים בטבלה. וכך כתבו:
olamn

שבת בשבתו

בעבר הצהיר הרב רוזן כי הוא ממעט לעסוק בנושא ההומוסקסואלי, אבל הפעם הוא שוב כותב עליו (וגם משבח את פעילות עמותת כמוך):
2015-08-09_170652

מצב הרוח

חגי הוברמן, עורך העלון, בטורו "חמוש במקלדת":

ma

אלישיב רייכנר בטורו "מצא ברוח"

image-0018-min

עמיעד טאוב בטורו "טאוב ישיר"

image-0036-min

 

יש"ע שלנו

מאמר המערכת הביא את הטור של הרב אליעזר מלמד שפורסם לפני כשבוע בערוץ 7:

2015-08-10_093925

שביעי

העלון ראיין בהרחבה את חה"כ בצלאל סמוטריץ'. לקריאת הריאיון לחצו כאן.

11800332_738087322991105_9108316647187488063_n

ועוד בעלון – במדור פרויקט השו"ת הפך "ישי לשיסל" לנושא, וכך נשאל שי אלון:

shv

שבתון

המדור הפותח הוקדש לנושא:

shab1 shab2

בשבע

מתקפה על הציבור הימני והדתי

זהות רוצחי התינוק בדומא עדין לא ידועה, ורוצח הנערה במצעד הגאווה הוא חרדי, אך היעד למתקפות השמאל היה ונותר הציבור הימני והדתי

הנה קטע מהכתבה:

ארדן תקף את נציגי השמאל על מה שהגדיר כצביעות שאינה נבלמת ביחס לימין הישראלי: "מי מכם השמיע ביקורת כלפי האוכלוסייה הערבית בעניין היחס שלהם לנשים או כלפי הקהילה הגאה? למה? כי הם השותפים הפוליטיים שלכם?". דבריו זכו לקולות מחאה וגינוי רמים מספסלי האופוזיציה, אשר להם השיב ארדן: "אני שמח לראות שזה מעצבן אתכם כי זה בדיוק מה שאתם עשיתם, לחפש הון פוליטי ולהכות אך ורק על החזה של הצד השני".

ועדה תבחן את ליקויי המשטרה

שליסל, שרצח את שירה בנקי ז"ל ופצע 5 משתתפים נוספים במצעד הגאווה, השתחרר רק שלושה שבועות קודם לכן ממאסר בעקבות מעשה דומה מאוד

הנה קטע מהידיעה:

שורה של נתונים נוספים מעצימה את התחושה שמדובר במחדל. אם מישהו במשטרה לא זכר ששליסל השתחרר מכלאו, הרי שבאתר ynet הזכירו את הדבר בידיעה מיוחדת לפני המצעד. ואם לא די בכך, ימים אחדים לפני המצעד הפיץ שליסל עצמו מכתב מטעמו

מאברך לרוצח | יאיר שפירא

על פי ניתוח העדויות במשפטו הקודם של ישי שליסל, הוא לא ניסה אז באמת לרצוח. הפעם, עשור אחרי, הדברים השתנו.

הנה קטע מדברי יאיר שפירא בטורו "שופטים ושוטרים":

ככל הנראה ישי שליסל לא ביקש בזמנו לרצוח איש, אך נשלח לעשר שנות מאסר (אחרי שהעליון הפחית שנתיים מהעונש חסר התקדים של שתים עשרה שנות מאסר שהטילו עליו שופטי המחוזי). הוא יצא מהן אדם אחר. רוצח.

המסיתים לא ינצחו | עמנואל שילה

אסור לציונות הדתית ולהתיישבות ביו"ש לחזור על שגיאותיה בעקבות רצח רבין, לעסוק בהלקאה עצמית ולשחק לידי השמאל.

הנה קטע מדברי עמנואל שילה, עורך בשבע, בטורו "שולחן עורך": כבר שבוע הם מפמפמים לנו שכל מי שיצא בביקורת או במחאה נגד הקהילה הגאה (אפילו מי ששמע בדיחה על חשבונם ולא מחה, קבע אחד הרבנים בלהט נאומו בכיכר ציון) הוא שותף למעשה הרצח של אותו שליסל. שהרי גם הם – כמוהו – מסרבים להכיר בלגיטימיות של זוגיות חד-מינית.

הטיעון הזה כל כך חלול, שאתה לא יודע מאיפה להתחיל לתקוף אותו.

יחסינו לאן | אבי סגל

אבי סגל חושב שצריך לעשות כל מה שאפשר – ובמסגרת ההלכה אפשר לעשות הרבה, כדי לקיים כאן חברה תרבותית שוחרת שלום

הנה קטע מדבריו: "והנה נוצר מצב משונה: ככל שאנחנו הדתיים מתקרבים אל האג'נדה הלהט"בית, כן מתרבות התביעות כלפינו מהצד השני, וכך גם ההשמצות. אם בעבר לא היו לחד-מיניים שום ציפיות מהדתיים ומנהיגיהם, כיום דורשים הלהט"בים מהנהגתנו למלא את כל דרישותיהם עד האחרונה שבהן, כולל נישואים כדת משה וישראל, רק בלי ה"כדת". פוליטיקאי דתי שלא ימלא אחר הדרישות במלואן – יוקע כהומופוב, כאויב הקהילה וכמסית לרצח ולהתאבדויות של נערות ונערים, עד שיאמר רוצה אני".

שאלת השבוע

כיצד נכון להגיב לגל ההאשמות בעקבות הרציחות: לשתוק, להדוף את הביקורת, או לערוך חשבון נפש?

זו הייתה שאלת השבוע, ועליה השיבו אמנון שומרון, אליעז כהן ובועז העצני. העצני היה היחיד שהזכיר את הרצח במצעד הגאווה.

רביבים | הרב אליעזר מלמד

הרב אליעזר מלמד, בטורו "רביבים", פתח את טורו במילים:

בעקבות האירועים הקשים שאירעו ביום חמישי ושישי שעבר, חשבתי לכתוב אודות המתינות הנדרשת בניהול הוויכוח בסוגיות השנויות במחלוקת חריפה ונוקבת במדינת ישראל, ולהתייחס לכך הן מהצד ההלכתי והן מהצד הרעיוני. אולם בעקבות מבול המשטמה והשנאה הבוקע בימים האחרונים מכלי התקשורת הממסדיים, החלטתי לדחות את העיסוק בנושא לזמן רגוע ומאוזן יותר. כך לא יתווסף חלילה קולי למקהלה האנטישמית המחליאה, שמנצלת באופן בזוי את הטרגדיה האנושית והזעזוע הקשה מרצח הנערה מירושלים ורצח התינוק הערבי, כדי להתנכל לציבור הטוב והישר, הנאמן והצודק ביותר שיש במדינת ישראל – הציבור הדתי והמסורתי, נאמני התורה, העם והארץ.

לפיכך, נעסוק בקדושת הארץ ומצוותיה שתלויות במצבנו הלאומי, שכן הפתרון היסודי לכל התחלואים והבעיות שעמנו סובל מהן תלוי בקיבוץ הגלויות, תקומת ישראל וחזרה אל ערכי הנצח של תורתנו.

לא רוצה גם לבוא לגנות? | ידידיה מאיר

על גינויים, הסתה, חשבון נפש, תקשורת, שב”כ ורבנים. סיכום שבוע בוער

הנה קטע מהדברים של ידידיה מאיר בטורו:

"מה, אתה לא רוצה גם לבוא לגנות?" שאלה אותי המפיקה שהזמינה אותי לתוכנית, ואני חשבתי לעצמי איזו מין מילה זו "לגנות". האם אני מגנה? בטח, אבל מי אמר שהמילה "גינוי" היא המילה המתאימה פה? יש הרי עוד כל כך הרבה תחושות. אני מגנה, אבל קודם כול אני עצוב, אני כואב.

מקור ראשון

ריבלין: "כולנו אשמים במצעד הגאווה ותג מחיר"

זו הכותרת שניתנה באינטרנט (לא בעיתון המודפס) ולריאיון עם נשיא המדינה, ואולם הכותרת אינה נכונה כי הדברים אינם מופיעים בכתבה עצמה. בכתבה מופיע רק כך:

(שאלת הכתב) לנפתלי בנט ולינון מגל לא הרשו להופיע בעצרת הלה"טבים בתל־אביב.
(הנשיא משיב) "אני חושב שמי שלא נתן להם לדבר עשה טעות חמורה".

חגי סגל

חגי סגל בטורו ביומן כתב כך:

23

הטפילים | רחל מלק-בודה

לקהילה הגאה הייתה השבוע הזדמנות לחבר אליה ציבורים חדשים, אבל אז הגיעו הטפילים הקיצוניים שלהם והרסו את הכול

הנה קטע מהטור האישי של רחל מלק-בודה:

הטפיל הוא הסיבה הכמעט עיקרית לכך שקבוצות אינטרס שהיו אמורות להיות במרכז הקונצנזוס מתקשות כל כך לשווק את עצמן. מה באמת מצפים מהדתי הליברל המצוי, שיבוא וייקח חלק במצעד הגאווה כאשר מעליו מונף שלטים ששוללים את כל האמונה שלו?

כל הדברים שהלוואי והיו קורים – אבל כנראה שלא | יותם זמרי

הלוואי שהיה פחות חם ואז אולי השבוע הזה היה נראה אחרת, אבל להגיד הלוואי זה הדרך הכי קלה. אז הנה עוד כמה כאלה

והנה קטע מהדברים שכתב יותם זמרי:

הלוואי שמישהו בשמאל יסביר לי איך הבית היהודי הצליח לפתח מנגנון הסתה ייחודי כל כך נגד הקהילה הגאה, כזה שמצליח להשפיע רק על ישי שליסל אחד, שאת ניסיון הרצח הראשון שלו הוציא לפועל עוד לפני שבכלל קראו להם הבית היהודי.

בתו הגאה של הח"כ החרדי: "החרדים מתנגדים לשליסל"

האב הוא נציגו של הרבי מוויז'ניץ בכנסת, הבת היא לסבית מוצהרת שעזבה את העולם החרדי אבל מסרבת להטיל בו רפש בעקבות מעשהו של יחיד. היידי מוזס השתתפה במצעד הגאווה בירושלים וראתה את מסע הדקירות, אבל גם את אנשי 'הצלה' שטיפלו בפצועים

הנה קטע מהריאיון:

(שאלת הכתב) בדיווחים באתרי האינטרנט החרדיים על מעשה הדקירה ציינו שהוא בוצע במהלך "מצעד התועבה". זה בסדר מבחינתך?

(היידי משיבה) "שיגידו מצעד התועבה, כל עוד זה נשאר בשיח זה בסדר. הם לא מעודדים לאלימות. אחד יגיד תועבה, אחד יגיד אהבה. מי שקרא לאלימות היה שליסל ולא הציבור החרדי. הוא לא מייצג".

11828640_1028412323866217_4041320552981670415_n

התקרבנות עצמית | יאיר שלג

במקום לעסוק במתקפות על הציבור הדתי או בגינוי החריף יותר לטרור יהודי מאשר לזה ערבי, על הציונות הדתית לשאול את עצמה היכן טעתה, ואיזו גישה נדרשת לה בעתיד

הנה קטע מהטור של יאיר שלג:

עוצמת העיסוק בדחיית ההתקפות משמאל – על אף שזו מוצדקת כאמור כשלעצמה – יצרה רושם כאילו הקורבנות העיקריים של השבוע הזה היו בכלל אנשי הציונות הדתית ורבניה, ולא שירה בנקי ומשפחת דוואבשה.

"דרשו באיומים שנצטרף לקמפיין למען הקהילה הגאה"

חברי כנסת במחנה הציוני טוענים כי נדרשו על ידי המפלגה להתגייס בכל כוחם לקמפיין למען הקהילה. "אמרו לנו להגיע לכל אירוע להט"ב ולשים את דגל הגאווה בפייסבוק שלנו", חשפו הח"כים את הדרישות שהגיעו לטענתם גם מלשכת הרצוג

הנה קטע מהידיעה:

חלק מחברי הכנסת אף סיפרו על איומים מצד פעילים במפלגה, שדיברו על נזק פוליטי שייגרם לחברי כנסת שיבחרו לא לשתף פעולה עם הקו שמובילה המפלגה בנושא.

בין הדוקר לקרבנותיו | הרב יששכר כץ

הנה הטור בגרסה האינטרנטית, ולפניכם הגרסה המודפסת:

shaba0

להתייצב למלחמת התרבות | יואב שורק

נוכח המסרים הליברליים המציפים אותנו, נושאי התורה מתחלקים בין אלה המתמסרים אליהם בהתמוססות מסוכנת ובין אלה המתבצרים כנגדם או מתנקים מגע. זה הזמן למאבק

הנה קטע מטורו של יואב שורק:

אנו נתונים מזה שנים אחדות תחת מתקפה של ערכים ותפיסות עולם שאכנה אותם כאן "ליברליים". ערכי המשפחה מומרים בתפיסות של לגייטימציה מלאה ואף טיפוח של "זהויות מיניות" שונות ומשונות

ישראל היום

אמנם העיתון אינו מגזרי, אבל כאן קיבצנו טורים שכתבו 3 מעיתונאי העיתון, כולם דתיים.

יש מקום לכולם | גונן גינת

‬הנה קטע מטורו של גינת:

מי שנמצא במחנה הלאומי צריך לשמוח שבקהילה הגאה נלחמים על נוכחותם בעיר, כי היא אינה עיר הבירה של הדתיים־לאומיים בלבד‬

ידינו לא שפכו את הדם | אמילי עמרוסי

הנה קטע מדבריה:

מותם המחריד של שירה ושל עלי, ה' ייקום את נשמותיהם הרכות, הוא לא מכונה להדפסת הון פוליטי. מי שסבור שאין לקיים את מצעד הגאווה בירושלים לא מסית לרצח הומואים. גם התנגדות להסכמי אוסלו לא היוותה תמיכה ברצח רבין. הרוקדים על הדם עושים פירואט: הפגנת נגד ההסכמים הרעים? רצחת ראש ממשלה! אתה מעז לדון בזכות הקהילה הגאה לנישואים? אתה חלק ממנגנון ההסתה של שליסל! ויכוח עם הפלשתינים, עם הלהט"בים או עם השמאל אינו הסתה לרצח ולא תסתמו לנו את הפה עם הטענה השחוקה הזאת. תתפלאו: בישראל חיים מיליונים שמתנגדים לקיום מצעדי גאווה, אבל לא מתנגדים לקיומם של האנשים הגאים. מיליונים שחולקים על זכות הפלשתינים למדינה עצמאית אבל סבורים שיש מקום על האדמה הזאת לכל נכדי אברהם: בני יצחק ובני ישמעאל. אלו לצד אלו.

ללמוד לכבד | הרב דוד סתיו

הנה קטע מדבריו:

אפשר לחלוק על האופן שבו משרד הביטחון ובית המשפט העליון מנהלים את מדיניות האכיפה הסלקטיבית והמפלה כלפי בנייה לא חוקית ביהודה ושומרון, ועדיין לא לקרוא לפירוקם. אפשר ומותר להתווכח על זכויות הקהילה הלהט"בית במדינת העם היהודי, ועדיין לא לפגוע בהם כבני אדם.

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.