היסטוריה של אלימות נגד הקהילה | הלכה

אחד המותקפים, הבנו שהם אוחזים במוטות כלשהם. התחלנו לרוץ והתחבאנו בחדר מדרגות ברחוב

בתל אביב: "הומואים נהרוג אתכם"

רק לפני קצת יותר מחודשיים, הותקפו שני גברים שהתנשקו ברחוב יעבץ שבמרכז תל אביב, על ידי בני 25 שהיו חמושים במוטות ברזל. "לא עשינו שום דבר מלבד לעמוד ולהתנשק", אמר אז נדב, אחד המותקפים, "הבנו שהם אוחזים במוטות כלשהם. התחלנו לרוץ והתחבאנו בחדר מדרגות ברחוב."

"הם ניסו לשבור את הזכוכית של הדלת תוך שהם צועקים 'הומואים, נהרוג אתכם!' אך למזלנו הם לא שמו לב שהדלת לא נעולה ולא הצליחו להיכנס". גם אז, הייתה תדהמה על כך שכך קורה בעיר המקבלת ביותר בישראל, ולו לכאורה. "הייתי ממש בהלם, לא האמנתי שדבר כזה יכול לקרות בתל אביב", אמר נדב.

בפברואר בשנה שעברה, הותקפו שלושה הומואים באכזריות כשיצאו ממועדון "האומן 17". השלושה הוכו ונהלמו באבנים ובמוט ברזל, ושניים מהם הובהלו לטיפול ב"איכילוב". "בן הזוג שלי חטף מכה", סיפר מעיין, אחד המותקפים, "לא בדיוק ראיתי מה קרה, אבל שמעתי אותו צועק לעברי. ניגשתי אליו וראיתי שכולו מדמם. לאחר מכן ראיתי את סטס, חבר שלנו, כשהוא נמצא על הרצפה והתוקפים בועטים בו ומכניסים לו מכות עם מוט הברזל. באותם רגעים גם חטפנו אבנים שהם זרקו עלינו".

כחצי שנה לאחר מכן, באוגוסט, דיווחו בני זוג הומואים כי נזרקו מפאב "סלומון" הירושלמי, לאחר שהתנשקו בו. "מנהל המשמרת, שהזדהה בשם 'קאיס', סובב אותי ואת בן זוגי, דחף אותנו בברוטאליות אל מחוץ לפאב ואמר לנו: 'אם אני אראה אתכם שוב נכנסים לפאב, אני שובר לכם את שתי הרגליים'", סיפר אחד מבני הזוג והוסיף כי הם זכו לתגובות הומופוביות גם מצד לקוחות אחרים של הפאב.

בירושלים: דקירת צועדים במצעד

ביולי 2005 הצליח צעיר חרדי לפרוץ לעבר למעלה מ-4,000 הצועדים במצעד הגאווה בירושלים ודקר שלושה משתתפים – שנפצעו באורח קל עד בינוני. הדוקר, ישי שליסל, נידון ל-12 שנות מאסר. הוא הורשע בניסיון לרצח, לפציעה וכן בחבלה בכוונה מחמירה.

לאחר המצעד האחרון שהתקיים בעיר, הותקפה קבוצת להט"בים שיצאה ממסיבה שנערכה לאחר המצעד. אחד התוקפים פנה אל טרנסג'נדרית שהייתה בקבוצה, הציע לה "ללכת מכות כמו גברים" ודחף אותה. יתר הנוכחים ניסו להרגיע את הרוחות, אולם הוא לא שעה להם, חנק את אחד מהמותקפים והטיח אותו בעמוד, וכן היכה בראשו של אחר.

ב-2006, בכניסה להתנחלות עלי נמצא מטען חבלה אמיתי ועליו הכתובת "סדומאים החוצה", שכוון על פי החשד לשמש איום לחברי הקהילה לקראת המצעד המתוכנן. כמו כן, מטען חבלה התפוצץ בכרם ליד בית-שמש, ולידו כרוזים נגד מצעד הגאווה בירושלים. המטען חובר לתיל ממעיד, התפוצץ ופצע את הפועל שנסע בטרקטור באורח קל; בסריקות במקום התגלו כרוזים המזכירים את מצעד הגאווה בירושלים ב-2006 ומוחים על קיומו של המצעד באותה השנה; אחת האפשרויות הנבדקות היא שתושבים מהשכונה החרדית רמת בית שמש קשורים למקרה.

בחיפה: "מה, אתם הומואים? אתם מזדיינים?"

שלושה ממקרי התקיפה שאירעו לאחרונה, על רקע הומופובי או טרנסופובי, קרו בחיפה. במרץ האחרון הותקפה ר', בזמן שצעדה עם הכלב שלה בשכונת "הדר הכרמל". היא נכנסה לגן ציבורי במקום, ונתקלה בקבוצת נערים. ר' סיפרה כי אחד מהם החל לתקוף אותה, לאחר שלא הבחין אם היא אישה או גבר. הם קראו לה "קוקסינל", היא השיבה להם, ואז, אחד מהם החל להכות אותה באבנים ובאגרופים.

באוקטובר האחרון נתקלה קבוצת בני נוער שישבה על ספסל בעיר בבחור ששאל אותם: "מה, אתם הומואים? אתם מזדיינים?" הם לא ענו לו, אך הוא המשיך בשאלות ובגידופים. לאחר שכמה מהם בחרו לעזוב את המקום, התוקף זרק אבן גדולה לעבר אחד הנערים שנשאר. בסופו של דבר, גם הוא הספיק לברוח.

פעילים של הפורום החיפאי, שהגיעו ביוני שעבר למרכז הכרמל בחיפה על מנת לחלק פלאיירים לקראת מצעד הגאווה שנערך בבירת הכרמל, נתקלו בצעיר שעקב אחריהם ואיים כי הוא "יחסל אותם". כמו כן, על כרזות שנתלו לקראת המצעד, רוססו כתובות גרפיטי כמו "אתם חלאה".

באילת: "אין כניסה להומואים?"

בחודש מאי האחרון, תקפה קבוצת נערים גבר בן 34, המלמד נערים הנמצאים בסיכון על-רקע נטייתם המינית במהלך מצעד הגאווה באילת, וקראה לעברו בשמות גנאי. המדריך, תושב אילת, פונה לבית החולים יוספטל בעיר עם אף שבור. במהלך התהלוכה הותקפו הצועדים בביצים ובעת שעברו באחד הרחובות המרכזיים בעיר הם נתקלו בשלט גדול שהוצב על אחת המכולות ובו נכתב "אין כניסה להומואים".

 

בש"ס: "הייתי מציע שהכנסת תבדוק איך למנוע משכבי זכר"

בין אם נאהב זאת ובין אם לאו, חופש הביטוי הנהוג במדינות דמוקרטיות מכשיר חוקית את מרבית האמירות ההומופוביות (בניגוד למעשים כמובן). ואולם, כמה מהאמירות הללו חצו את הגבול הדק – מחופש הביטוי אל ההסתה. למשל, כשנסים זאב קורא לטפל בהומוסקסואליות כמו שמטפלים בשפעת העופות, המשמעות ברורה למדי – כמו שמבצעים טבח המוני בעופות, רובם בריאים לחלוטין, כך יש לבצע גם בהומואים – אך זו כבר הפרשנות שלי.

אנשי ש"ס גם לא בחלו בכינויים מבחילים נגד מצעד הגאווה – "מצעד הזוהמה" ו"מצעד התועבה", והרי את הזוהמה יש לטאטא, או לנקות, ודינה של תועבה ברור מאוד לציבור המאמינים: עונש מוות. אנשי ש"ס לא הסתפקו בתקיפת המצעד, ותקפו גם את ההומואים עצמם בביטויים הומופוביים. פטרונה של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, כינה את ההומואים "רשעים מתועבים" והוסיף כי התורה אינה מאפשרת "תועבת ארץ מצרים", קרי נישואין בין בני זוג מאותו המין. השר אלי ישי, יושב ראש המפלגה, טען שצה"ל אינו מקבל חיילים  הומואים לשורותיו משום שהומוסקסואליות היא מחלה. זו טענה שקרית כידוע, ואולי ישי יתכוון להטעות (מעניין, אגב, ששירות בצה"ל הפך פתאום פרמטר עבור ישי).

בפברואר 2008 – אותו חודש שבו אירעה המתקפה ב"אומן 17" כאמור – חבר כנסת אחר בשס, שלמה בניזרי, טען כי רעידות האדמה שפקדו אז את ישראל קרו בגלל ההומואים, ואמר: "הייתי מציע שהכנסת תבדוק איך למנוע משכבי זכר, ובכך לחסוך הרבה מאוד ברעידות האדמה".

איש ציבור נוסף שהתבטא בהומופוביות הוא ארקדי גאידמק, פעם איש עסקים פופולרי, וכיום נמלט שחווה בישראל כישלונות כלכליים בצרורות. מספר שנים אחרי שניסה לשכנע את חברי הבית הפתוח לקבל ממנו מימון למצעד הגאווה, ובלבד שהם לא יקיימו אותו בירושלים, הצהיר גאידמק, שהתמודד אז לראשות העיר: "אמות לפני שאאשר את מצעד הגאווה".

אחת האמירות ההומופוביות הבולטות של השנים האחרונות נאמרה על ידי פרופ' הלל וייס. אמנם הוא אינו נבחר ציבור, ואף לא פוליטיקאי, אך האמירה שאמר הביאה את היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, להחלטה להגיש נגדו כתב אישום על הסתה. וייס אמר בראיון לערוץ הראשון: "כל אמצעי קנאי כמו של פנחס כשר כדי לטאטא את הזוועה הזאת מירושלים" (פנחס היה דמות תנ"כית שרצחה את זמרי ללא משפט, לאחר שזה נחשד בבעילת גויה/ מעשה פנחס נחשב לאחד החמורים ביהדות).

(Ynet חדשות; ויונתן ליס הארץ י"ב באב התשס"ט, 2.8.09;
יניב הלפרין, gogay, ט"ו באב התשס"ט, 5.8.09)

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.