להומו מותר ללכת לטבול בערב יוה"כ? | שאל את הרב

האם למי שנמשך לגברים מותר ללכת למקווה כדי להזדכך לפני יום הכיפורים ולטבול כמנהג ישראל? * הרבנים הראל, שרלו, אפרתי, פאוסט ולוביץ משיבים

השאלה

עוד מעט יום הכיפורים, ומנהג ישראל לטבול. זה מנהג ולא דין, אבל גם אני רוצה להזדכך לפני יום הדין.

אבל כשאני הולך למקווה אני רואה כל מיני מראות, ואני תוהה אם נכון שאלך לטבול.

האם נכון שכל ההומואים לא ילכו לטבול? האם זו מצווה הבאה בעברה או טובל ושרץ בידיו (בעיניו)?

יש לחץ חברתי ללכת, ואם לא אלך זה ייראה מוזר. לא שזו סיבה למה כן ללכת, אבל זו עוד התמודדות.

הרב ארלה הראל
הרב ארלה הראל

התשובה של הרב ארלה הראל

שלום וברכה!

טבילה בעיוכ"פ היא רק מנהג ולא חובה. אני אישית לא טובל בעיוכ"פ, על פי דרכי לא לחשוש למנהגים שאין להם מקור בחז"ל.

לעצם העניין – אם ראיית גברים בערום גורמת לאדם הרהור עבירה, הרי אסור לו להחשף לה, וזה פשוט. לכן במקרה כזה עדיף לא לטבול. אבל יש פתרונות טכניים – להגיע מוקדם בבוקר לפני כולם, ללכת לים לבד (בזהירות!!!) וכד'. לדעתי אף אחד לא צריך לדעת בדיוק מה אתה עושה – מה אתה צמוד לחבריך 24 שעות בעיו"כ?!

יהי רצון שנזכה לקיום הכתוב (ויקרא פרק טז ל) "כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם לִפְנֵי ה' תִּטְהָרוּ", ולטבול במקווה ישראל ומושיעם – אבינו שבשמים, שהוא מטהרנו מכל חטאינו וטומאותינו באהבתו אותנו, בתנאי שאנו טובלים בתוכו ומתבטלים אליו.

כל טוב,

שנה טובה ומתוקה,

באהבה,

ארלה

הרב יובל שרלוהתשובה של הרב יובל שרלו

שלום וברכה,

שני שלבים להתמודדות עם שאלה זו:

נקודת המוצא היא שגם אתה זכאי וחייב לטבול בערב יום הכיפורים. מזה שאנו מוצאים אפילו שיטות גאונים שמברכים על טבילה זו (אם כי זה לא נהוג הלכה למעשה) הדבר מלמד עד כמה טבילה זו משמעותית, ועד כמה רצוי מאוד שאדם יטבול ביום הכיפורים. זו נקודת מוצא הרלוונטית גם להומואים, והם כאמור זכאים וחייבים בטבילה זו.

לא הלחץ החברתי הוא המניע, ולא ההתמודדות הזו, אלא החשיבות של כניסה ליום הכיפורים בטהרה.

אם אתה חש שזה גדול עליך, והדבר גורם לך לנזק רוחני גדול – אז אתה "אנוס", ואל תלך לטבול. כמובן שכדאי קודם כל לנסות במישור הטכני (לבוא מוקדם מאוד; מגבות וכדו'), אבל לעולם לזכור כי הטומאה הרוחנית חמורה מחובת הטבילה הזו, ועל כן – אם זה בלתי אפשרי, אל תלך.

כל טוב ושנה טובה

הרב ברוך אפרתי
הרב ברוך אפרתי

התשובה של הרב ברוך אפרתי

שלום,

אני מבין את ההתלבטות שלך, ואת לבך הישר המבקש חיי טהרה וחיי חברה גם יחד.

הטבילה בערב יו"כ לדעת הרמ"א היא מטעם טהרת קרי, ולפיכך לא יתכן ללכת לטבילה כזו בעוד היא עצמה מעוררת את היצר של טומאה זו, הלא זהו טובל ושרץ בידו.

ואף בכל השנה, עליך להקפיד שלא להתקרב למראות לא צנועים של גברים המעוררים את היצר שלך, כגון מקוה, ולהקפיד בזה. וכפי שפסק הב"י שלא יתייחד גבר עם גבר, והסבירו נושאי כליו (הב"ח ואחרים) שזהו במקום ששכיחא משכב זכר. וכן אצלך ששכיחא היצר עליך לגדור גדירות מן החטא.

בעלי נטייה הפוכה לא יטבלו במקוה בו גברים מורידים בגדיהם, אלא ילכו כמה ימים לפני יו"כ למקוה או למעיין, ללא העומס אלא ביחידות כפי האפשר.

אין זה בולט אם לא תלך, יש רבים איסטנסים שאינם טובלים במקוה מפאת הלכלוך שיש לפעמים, וחבריך יחשבו שאתה אחד מהם וכדומה.

חזק ואמץ בדרכך לשמור צניעות ביצר הכפול שיש בקרבך, אשריך שכך תגיע ליום הדין והרחמים.

כל טוב

הרב לוביץ
הרב לוביץ

התשובה של הרב רונן לוביץ

אכן, טבילה בערב יום הכיפורים היא מנהג מקובל וחזק, וזהו היום היחיד בשנה שטבילת גברים בו מוזכרת בראשונים ובשולחן ערוך (תר"ו, ד).

השיקול שאתה מעלה אף הוא רב משקל ללא ספק. אולם נראה לי שאפשר לקיים את המנהג מבלי להיתקל בבעיה שציינת אם על ידי טבילה בים או במעיין, ואם על-ידי הגעה למקווה ממש עם פתיחתו, כך שתקדים את כל הטובלים.

אם גם אפשרויות אלה אינן ישימות עבורך, עליך לשקול על סמך ההיכרות שלך עם עצמך האם עדיף בכל זאת לטבול, או שתספק בהעראת ט' קבין מים, שהיא אפשרות לגיטימית המוזכרת ברמ"א.

אציין שטבילה בבריכת שחייה נחשבת כדרך מהודרת של העראת ט' קבין.

כך או כך בעניינים אלה של מנהגי טהרה חשובה ביותר היא הכוונה והגשמת המטרה, ולא הביצוע הטכני של הפעולה, ולאור זאת צריך כל אחד להכריע.

שנה טובה וכל טוב

הרב יחיאל פאוסטהתשובה של הרב יחיאל פאוסט

שלום רב.

ודאי שראוי לכולנו להזדכך.

כדי לא להיקלע לקשיים, אפשר ללכת מוקדם או בזמן אחר שאין אנשים רבים. אני מאמין שלזמן קצר לפחות ניתן להמנע מהבטה לא רצויה.

אם עצם ההמצאות במקווה מעלה הרהורים אל תיבהל ואל תמנע בגלל זה. יש מקוואות שבהן יש תאים פרטיים. אולי זה מעשי. ומקווה ישראל ה', ואליו אנו מקוים.

גמח"ט.

יחיאל פאוסט

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.