סיכום האירוח הפייסבוקי עם יהונתן – הומו חירש דתל"ש | אירועים ומפגשים

אילו יתרונות יש בלהיות חירש? איזו שאלה הכי מעצבנת חירשים? האם הומואים מודעים לחירשים יותר מסטרייטים? איך המשפחה הדתית וההתנחלות שבה גדל קיבלו אותו כהומו מוצהר? ומה הרגיש כששמע צלילים ראשונים? * יהונתן שיוביץ הוא חירש, הומו מחוץ לארון, דתל"ש שגדל בהתנחלות קרנ"ש. יהונתן השיב על שאלות שהופנו אליו בזמן אמת בפייסבוק של כמוך

יהונתן שיוביץ
יהונתן שיוביץ

לפניכם חלק משאלות שנשאל יהונתן (לאירוח המלא לחצו כאן):

ש: מה השאלה הכי מעצבנת ששואלים אותך בתור חירש?

ת: וואו. כמות השאלות ששואלים אותי ואני מאבד את "זה" בגללן… אתה יודע לנהוג? חירשים הם גם אילמים? למדת בבית ספר "רגיל"? אתה גר בבית חולים? אתה גר לבד? ועוד ועוד… הכי מעצבן אותי זה שמשווים בין חרשים. זה כמו להשוות בין גייז מי יותר גברי ומי יותר נשי.

ש: האם הקהילה ההומוסקסואלית מודעת לחירשים יותר מאשר הקהילה הסטרייטית?

ת: לא הכי. יש לצערי הרב בחלק גדול בקהילה חיפוש ונהירה אחרי הגבר המושלם… וחירש הוא לא מושלם לפי התפיסה הזו. מה גם שיש כאלו שנרתעים מתקשורת "מסורבלת" לתפיסתם.

ש: אתה מוצא יתרונות בחירשות?

ת: 1. אין כמו שינה בלילה… לא קורה לי שאני מתעורר מרעש.
2. אני יכול להקים בית באמצע איילון 🙂
3. המצב שאני הכי נהנה ממנו זה בחתונות או במועדונים וכו' שאני מתקשר עם חרשים איננו מתאמצים ושואלים כל הזמן "מה? מה?" אלא מתקשרים בנחת ובורגע ובכיף.

4. אני חושב שאחד הדברים המיוחדים בעולם הזה הוא הגיוון האנושי שבו- והחירשים תורמים במידה רבה לגיוון האנושי הזה – בשפה הויזואלית, בתפיסת העולם הויזואלית, בפילוסופיה הויזואלית, יש לנו תרבות שלמה הכוללת סיפורת, שירה, אומנות, יופי, ספורט.

ש: כמה שאלות:
א. המשפחה (הדתית) שלך מקבלת אותך כהומו? גם ההורים, גם האחים והאחיות?

ב. איך סיפרת להם?
ג. וגם אנשי קרנ"ש (ביישוב, בקהילה, בבית הכנסת) יודעים עליך? מביטים בך מוזר או שמקבלים אותך?

ת: משפחתי יודעת שאני גיי מוצהר. ההורים מקבלים – לקח להם זמן רב אבל הם עברו תהליך של קבלה ופתיחות. הם היום במוד של – יש בן זוג? חושב על ילדים? אחותי די מקבלת כי היא עצמה גם "שונה" במשפחה כחב"דניקית. והיא מבינה את זה במובן של אורח חיים גם אם היא לא מסכימה איתו. עם האחים יש תקשורת ומדברים אבל לא על "זה". בקרנ"ש מי שיודע יודע ואני לא היחיד בקרני שהוא גיי אז פחות רואים עקימת גבות או פרצוף נבוך. יש תחושה של קבלה בך הכל. יותר קשה לי עם זה שהם אינם דוברי שפת סימנים 🙂


ש:
משפחתך כולה דתית? אתה מדבר עמם בשפת הסימנים? אם לא – כיצד?

ת: במשפחתי לצערי הרב כולם שומעים. כולם דתיים, הם אינם דוברי שפת סימנים בכלל. אני קורא את השפתיים שלהם. מכיוון שאני מכיר אותם אני מיומן בקריאת השפתיים שלהם מגיל צעיר. כאשר נולדתי – אנשי מקצוע שיש להם תפיסה רפואית פתולוגית על החרשות אמרו להורים שלא כדאי ללמוד את שפת הסימנים ושזה "יפגע" בסיכויים להשתלב בחברה, ולכן לא ידעתי אתשפת הסימנים עד גיל 19.
היום הם יודעים ששפת הסימנים זו שפתי העיקרית זו שפת האם שלי, אבל הם עדיין בוחרים להמשיך ולתקשר בשפה דבורה כי הם התרגלו לכך שאני קורא שפתיים.

ש: ספר קצת על הקשיים המיוחדים של חירשים בכלל ושל הומואים חירשים בפרט.

ת: נהוג לחשוב שחרשים "סובלים" מחרשות… אך האמת היא שאיננו סובלים מחירשות אלא מדעות קדומות על חרשות וחירשים. הרבה פעמים אנחנו נתקלים במחסומים שנובעים מדעות קדומות כגון – הוא לא יכול לתקשר כמו אדם שומע, הוא לא יכול לנהוג, הוא ימצא עבודה בתנאים מסויימים. הוא לא יכול. בארץ יש קהילה מאוד קטנה של חרשים שהם גם גייז. אפשר למנות אותם במהרה על קצות האצבעות. מכיוון שזו קהילה כל כך קטנה אז אפשרויות ההיכרות הם מאוד מועטות. בישראל תחום ההנגשה והנגישות לחרשים הוא עדיין "בחיתולים" ולכן הרבה אירועים של קהילת הלהט"ב לא מונגשים עבור אנשים חרשים גאים.

12027584_739740702804981_4318889837297130123_nוהנה דוגמות לעוד שאלות שנשאל יהונתן:

כיצד הרגיש שבפעם הראשונה שמע צלילים ראשוניים

האם כעס על הקב"ה שברא אותו חירש מלידה

מה דעתו על יחס ההלכה לחירשים

מדוע הפך דתל"ש ואם יש קשר בין זה ובין משיכתו לגברים

האם החוק מכיר בשפת הסימנים כשפה רשמית

אילו ח"כים מסייעים לחירשים בחקיקה

האם הוא חושב על ילדים

היכן אפשר ללמוד את שפת הסימנים

כמה חירשים יש בישראל וכמה מתוכם הומואים

אילו התאמות יש להומו שלומד באונ'

מה כל שומע יכול לעשות כדי לסייע לקידום זכויות החירשים בישראל

לקריאת כל השאלות והתשובות באירוח – לחצו כאן

בע"ה יתארח יהונתן במפגש כסלו שלנו – קורס בסיסי בשפת הסימנים.

יהונתן שיוביץ, 31, נולד חירש וגדל בבית דתי בהתנחלות קרני שומרון. לפני כמה שנים יצא מהארון ועבר לתל אביב. יהונתן עובד בשמע – עמותה לחינוך ולשיקום כבדי שמיעה וחירשים, וכן בתערוכה "הזמנה לשקט" במוזאון הילדים הישראלי בחולון.

יהונתן התארח בפייסבוק שלנו והשיב על שאלותיכם על החיים כחירש בכלל ועל החיים כהומו חירש בפרט. עוד השיב על שאלותיכם באשר ליחסו לאלוקים ולדת.

האירוח המקוון היה בתאריך כ"ח בתשרי תשע"ו, 11 באוקטובר 2015, בשעה 21:00.

היכנסו כעת לפייסבוק שלנו ולחצו אהבתי בפייסבוק שלנו כדי שתוכלו להשתתף באירוחים הבאים ולשאול שאלות.

אחת לכמה חודשים אנו מארחים אישים מיוחדים בפייסבוק שלנו. נוסף על יהונתן, עד כה אירחנו את הרב בני לאו, את חה״כ לשעבר משה פייגלין, את הפסיכולוג פרופ' טוביה פרי, את יהושע – הומו דתי נשוי, את אביב ואביבה – הומו לשעבר ואשתו, ואת עו"ד אמיר אוחנה מהליכוד.

תגובה אחת

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.