סיכום השנה החמישית של כמוך | כל-מיני

שיא משתתפים בשבת, סוגי המפגשים (העשרה, חברתיים, מיוחדים), הצצה למפגשים הבאים, התרחבות לכל אזורי הארץ, שביעות הרצון שלכם והציון שלכם, הרבה תוכן מקורי באתר, חשיפות ופרסומים ראשוניים, נראות תקשורתית מצוינת, והדרך שלכם לסייע לכמוך כדי שתוכל להמשיך את העשייה הענפה לרגל יום הולדת של כמוך שחל השבוע – סיכמנו את שנת הפעילות החמישית

מדליה: Freepik רקע: Freepik

5 שנות עשייה!

עמותת כמוך מציינת 5 שנים של עשייה:

  • בפעילויות
  • במיזמים מיוחדים
  • במפגשים
  • באתר דינמי
  • בהרבה חברים
  • ועוד

לפניכם סיכום הפעילות השנתית שלנו.

לו"ז המפגשים והפעילויות תשע"ה

גם השנה עמותת כמוך העמותה היחידה להומואים דתיים אשר מפעילה בקביעות מפגשים חודשיים, וגם בשנה החולפת היה לנו מפגש מדי חודש בחודשו.

בשנה החולפת התחלנו לפרסם כבר בתחילת השנה העברית לו"ז מפגשים שנתי (ראו להלן).

יותר משתתפים במפגשים

גם השנה הגיעו משתתפים חדשים למפגשים ונוספו עוד אנשים לרשימת התפוצה שלנו.

שבת כמוך 8 שברה שיא משתתפים לשבת (פרטים בהמשך).

המפגשים שהיו

גם השנה הקפדנו לשמור על התמהיל בין מפגשים חברתיים נטו ופעילויות, ובין מפגשים שמשלבים הרצאה או דיון או רב-שיח. גם השנה היו לנו מפגשים שקשורים לנושא ההומוסקסואלי ומפגשים שלא קשורים לנושא. גם השנה יצאנו לטיול פעמיים בשנה – בחול המועד סוכות ובחול המועד פסח (ואף דאגנו לאוטובוס פרטי רק לנו!), וכמו כן פעמיים בילינו יחדיו שבת שלמה – שבת כמוך 7 ושבת כמוך 8.

כל המפגשים מלווים בסיכום אישי שכותבים כמה מבאי המפגש. לקריאת כל הסיכומים של כל המפגשים שהיו עד כה בכמוך – לחצו כאן.

להלן סוגי המפגשים שהיו בשנה הרביעית לכמוך:

מפגשי העשרה

מה הפירוש "המן" ו"אחשורוש", והאם סריס באמת חייב להיות מסורס? (אדר-פורים תשע"ה)

שיחה עם הרב אביה הכהן – מה עושים כשכועסים על אלוקים? (סיוון תשע"ה)

הרב ארלה הראל בהרצאה בנושא "חזון הצמחונות והשלום" – על צמחונות, טבעונות ויהדות (אב2 תשע"ה)

שיחה עם הרב שרלו: פונדקאות – הלכה, חוק ואתיקה (אלול תשע"ה)

עלייה בטהרה להר הבית (אב1 תשע"ה)
קורס בעזרה ראשונה (כסלו תשע"ו)

קורס בשפת הסימנים (מפגש טבת-חנוכה תשע"ו)

מפגשים חברתיים

טיול חוה"מ פסח: נחל יפהפה בהרי ירושלים (ניסן תשע"ה)

שבת כמוך 7  (אייר תשע"ה)

קומזיץ' מגבש בדרום (תמוז תשע"ה)

טיול חוה"מ סוכות (תשרי תשע"ו)

שבת כמוך 8 (מרחשוון תשע"ו)

מפגשים מיוחדים

יום ההולדת 4: שלושה הומואים דתיים נשואים סיפרו את סיפורם וגם טקס קבלת תעודות הוקרה (שבט תשע"ה)

יום הולדת 5 לכמוך: שיחה עם נשים שגילו שהבעל הומו וגם טקס קבלת תעודות הוקרה (שבט תשע"ו)

נדגיש כי גם השנה נמשיך את שקיבלנו על עצמנו במפגש יום הולדת 3 – לציין את מפגש יום ההולדת בדרך מיוחדת: להעניק תעודות הוקרה לאנשים שתרמו תרומה ניכרת להומואים הדתיים ושבזכותם הגענו עד הלום. השנה ניתן תעודת הוקרה לרועי שרון – מי שהקים את ערוץ nrg יהדות והיה עורכו הראשון, ובו שהציף בפומבי את נושא ההומואים הדתיים.

שקופית 11

בצנעה נוכל לומר שכל מפגש שונה מקודמו, ולא פשוט למצוא תוכן מקורי ומעניין כל פעם מחדש. אם יש לכם הצעה לאחד המפגשים הבאים – נשמח לשמוע: kamoha.or@gmail.com

גם שנת הפעילות השישית לכמוך תכלול 2 טיולים, אחד בכל חול המועד, 2 שבתות, וגם פיקניק, ועוד הרצאות מעניינות, דיונים, רבי-שיח והפעלות שונות.

טיולי כמוך

גם השנה יצאנו לטיול פעמיים בשנה – בחול המועד סוכות ובחול המועד פסח (ואף דאגנו לאוטובוס פרטי רק לנו!), אגב כל אחד בסגנון אחר – טיול חול המועד פסח היה טיול קצת אתגרי, ואילו טיול חול המועד סוכות היה טיול קליל.

אנו בכוונה מגוונים בסגנונות כדי לתת מענה גם לאלה שאוהבים טיולים קליליים, "תרבותיים" יותר, וגם לכאלה שאוהבים טיולים אתגריים יותר, טיולי "שטח".

תמונות משבת כמוך 7

נוסף על שני טיולים בשנה יש לנו גם שתי שבתות בשנה, והשנה ציינו את שבת כמוך 7 ואת שבת כמוך 8.

שבת כמוך 7 בסימן "מן הקל אל הכבד", ובה התחלנו ב"בדברים קלילים" והפעלות, והמשכנו ל"דבר כבד" – אלוקים ואני.

תמונות משבת כמוך 6

שבת כמוך 8 בסימן "אפשר חתימה?", ובה עסקנו בדברים שהשאירו בנו חותם, במגוון תחומים.

מתוך ויקיפדיה

שבת כמוך 8 שברה שיא משתתפים לשבת – נרשמו יותר מ-60, ובפועל הגיעו 60 בדיוק, וגם הגיעו כ-20 משתתפים שזו השבת הראשונה שלהם בכמוך!

מפה: ויקיפדיה ; סימוני מקום: pixabay.com

לאחר שמצאנו מקום נוח ודיסקרטי למפגשים בירושלים, השנה חזרנו למפגשים קבועים בירושלים, נוסף על אלה שבתל אביב.

השנה היה לנו מפגש בדרום (קומזיץ מגבש) וגם בצפון (שבת כמוך 8). לאחר שמצאנו מקום נוח ודיסקרטי למפגשים בירושלים, השנה חזרנו למפגשים קבועים בירושלים.

גרף שביעות רצון
גרף: אתר chartgo.com

ממצאי המשוב משתי השבתות הוכיחו שהשבתות היו מוצלחות. אמנם הציון הכללי לשבת כמוך 7 הוא 8.24, וזו הפעם הראשונה שירדנו מתחת לציון 9, אבל מיד עלינו שוב למעלה – הציון הכללי לשבת כמוך 8 הוא 9.03.

הציון הממוצע לכל השבתות שהיו עד כה הוא 9.12. מרשים בהחלט! תודה לכם שאתם מאמינים בכמוך.

אבל לא ניתן רק למספרים לדבר, אלא גם לכם…

איור: Freepik
איור: Freepik

 

איור: Freepik; גופן: Ktav Yad, קולמוס
איור: Freepik; גופן: Ktav Yad, קולמוס

ולאתר שסקרנו את המפגשים והפעילויות נעבור לאתר שלנו – אתר שמותאם גם לטלפונים חכמים וטאבלטים.

שקופית 12

זו השנה החמישית שאתר כמוך הוא האתר היחיד שפונה להומואים דתיים אורתודוקסים והמתעדכן לפחות פעם ביום.

באתר מובא רק תוכן מקורי – בלוגים, ידיעות בלעדיות ודברים מיוחדים ומסקרנים שתמצאו רק באתר כמוך.

שקופית 13

בלוגים 

באתר אנו ממשיכים עם הבלוגים המוכרים והאהובים:

מים רבים – שיראל. אישה. דתייה. נשואה. אימא. מגלה באמצע הדרך שבעלה נמשך לגברים. הבלוג מתעדכן פעמיים בחודש בימי שלישי.

בחרדת קודש – בלוג של בחור מבית חרדי.

על האובניים – רואי טמיר עוסק בשירה כתחביב ובתוך המילים מחפש ומנסה למצוא את עצמו. הבלוג מתעדכן שלוש פעמים בחודש בימי רביעי.

החצי השני – סיפור בהמשכים מאת אלנתן, בן 30+, נשוי אך לא באושר. בחיפושים. אלנתן כותב סיפור לא אמתי שיכול היה להתרחש באמת. הבלוג מתעדכן בכל יום שני.

ערב אור – אורי. 19. תלמיד ישיבת הסדר. נמשך לגברים. יוצא למסע שבסופו הוא רוצה להינשא לאישה ולהקים משפחה. סיפור אמתי! הבלוג מתעדכן אחת לשבועיים ביום חמישי.

ארונות נפתחים– סיפורים אישיים של גולשי האתר וחברי כמוך. הסיפורים מספקים הצצה אל חדר הארונות וחדר הלב של הומואים דתיים. הבלוג מתעדכן אחת לחודש.

מדורים

השנה השקנו מדור חדש: מעלעלון – העיתונות המגזרית והנושא ההומוסקסואלי – ליקוט ואיגוד של כל האזכורים של הנושא ההומוסקסואלי שהופיעו בעלוני בית הכנסת והעיתונות המודפסת של המגזר הדתי לאומי.

המדור החדש מתווסף למדורים המגוונים שלנו:

סוגיות: נושא משתנה שעליו יכתבו אנשים שונים ויביעו את דעתם. בין הנושאים: אלוקים, הומופוביה, יציאה מהארון, אמונה, משפחה, רבנים, דייט עם אישה, בדידות, גבריות ועוד.

המדורים הלכה, מחקר, תרבות, כל מיני, ומיוחדים (מדור לנשים, להורים, למחנכים, לחוקים ועוד), יש המדור המיוחד שלנו שאל את הרב – רבנים ופסיכולוגים עונים על שאלותיכם בשו"ת מקוון וממוקד להומואים דתיים. הרבנים המשיבים: הרב ארלה הראל, הרב יובל שרלו, הרב רונן לוביץ, הרב יחיאל פאוסט, הרב ברוך אפרתי. הפסיכולוגים המשיבים: פרופ' טוביה פרי וד"ר ברוך כהנא.

שקופית14

גם השנה המשכנו לחשוף ולפרסם דברים בלעדיים ופרסומים ראשוניים, וגם השנה הדברים שפרסמנו זכו לאזכורים בכלי התקשורת השונים(ראו להלן – נראות תקשורתית).

דוגמות אחדות:

שבועיים לפני הבחירות: למי מצביעים ההומואים הדתיים? – שאלנו הומואים דתיים וחרדים למי הם יצביעו, והממצאים מפתיעים: אמנם הרוב יצביעו למפלגות ימין, אבל יש מי שיצביע למפלגה הערבית המאוחדת או למרצ, יש שלא יצביעו כלל, יש מי שמתלבט בין המחנה הציוני ובין כחלון, ובסך הכול עדיין יש הרבה שטרם החליטו למי יצביעו. עוד שאלנו עד כמה המצע של המפלגות להומואים משפיע על שיקול דעתם לאיזו מפלגה להצביע

כינוס "בקדושה" שנערך בשיתוף כמוך ניפק כמה כותרות, והנה הן:

הרב לבנון: "הומוסקסואליות היא סטייה ומחלה". הרב הראל: "בנקודה הזו אני חולק על הרב לבנון" – אז כל אחד יכול להימשך לנשים אם הוא רק ירצה או שהאמירה הזו רחוקה מהמציאות? האם נכון להגיע לטיפול פסיכולוגי גם בגיל צעיר או רק לאחר בשלות מסוימת? האם המשתתפים ביום העיון היו מסכימים לחתן את הבת שלהם עם הומו שעבר טיפול בהצלחה? האם הומוסקסואליות גנטית-תורשתית או סביבתית? ולמה כל איש מקצוע ומחנך צריך להכיר את הטלפון של כמוך? * סיכום יום העיון "שיח מיני – פתיחות וצניעות".

הרב רא"ם הכהן: "הנושא ההומוסקסואלי – איום על היהדות – הרב רא"ם הכהן, ראש ישיבת עתניאל, השוואה את הבעיות של ההומואים והלסביות לאיום של תקופת ההשכלה על היהדות "כמו שהיו תקופות שההשכלה איימה על היהדות, היום זה מאיים". כמו כן העלה על נס את חשיבות שיתוף הפעולה בין רבנים ואנשי מקצוע בנושא ההומוסקסואלי, קרא להקשבה ולמציאת פתרון מבלי לפגוע בתורה, הסביר מדוע נדמה שהיום יש יותר הומואים מבעבר, תקף את עצת נפש על שיטת העבודה שלהם ושיבח את החוברת "דבר הסמוי מן העין, שכתב יו"ר כמוך.

הרב לבנון במכתב אישי לחברי כמוך – לאחר שהגדיר את ההומוסקסואליות "סטייה", מבקש הרב לבנון להבהיר את דבריו – זו סטייה כי כל מה שמוזכר בשבע מצוות בני נוח הוא מיסודו של עולם, ואולם אין זה אומר שיש לדחות הומואים – "אדרבא, יש להתייחס אליהם כאל מי שזקוק לעצה טובה וליד מושטת מתוך אהבה, כדי לסייע להם להתגבר על הקשיים בהם הם נתקלים".

גם הרצח במצעד לא נעדר:

הרבנים מדן, הראל ואפרתי מגנים את ניסיון הרצח – בטורים מיוחדים לאתר כמוך מגנים הרבנים את ניסיון הרצח. בדברי הגינוי של חלק מהם נשמעו שני קולות ברורים: גינוי חד-משמעי של הרצח לצד אמירה נחרצת נגד עצם המצעד.

וגם הזווית החינוכית קיבלה אצלנו במה בפרסום בלעדי:

לקראת שנה"ל החדשה: הנושא ההומוסקסואלי בערכה החדשה של החמ"ד – בעוד בהוצאה הקודמת של הערכה "בית ומשפחה – חינוך להתמודדות בעולם משתנה" לא הופיע כלל הנושא ההומוסקסואלי, במהדורה החדשה הנושא מופיע ומקבל ביטוי מקיף, רשמי וממוסד, ובכך זו הפעם הראשונה שהנושא ההומוסקסואלי הופך להיות חלק ממערך ההשתלמויות לכל מורי החמ"ד.

שקופית15

בשנה שעברה כמוך הגיעה לחדשות ערוץ 2, ולכאורה מכאן אפשר רק לרדת. ואולם השנה נוסף על הנוכחות בתקשורת הכללית (ynet, nrg, walla ועוד) הייתה לנו נוכחות מרשימה מאוד במגזר הדתי, קהל היעד העיקרי שלנו, וזאת בזכות כנס ירושלים.

כמוך הייתה חלק מכנס ירושלים של עיתון בשבע, ובכך זכתה לחשיפה רבה בעיתונות המגזרית, אבל גם בעיתונות הכללית (כזכור, הכינוס עורר את חמת "הקהילה" הכללית והיו איומים "לפוצץ" אותו).

את פירוט האזכורים התקשורתיים של כמוך תוכלו למצוא במדור כמוך בתקשורת שבו אנו מעלים את כל האזכורים התקשורתיים של כמוך ומיזמיה – אלה שפורסמו בארץ ובחו"ל בכלי התקשורת השונים כגון אתרי אינטרנט, ערוצי רדיו וטלוויזיה,  העיתונים השונים.

שקופית16

הפייסבוק שלנו מתעדכן כל יום בתוכן המקורי מן האתר, אבל אנו גם משלבים בו מאתרים אחרים ידיעות מעניינות וחשובות הקשורות לעולם ההומואים הדתיים. כך מי שלחץ "אהבתי" בדף שלנו נהנה גם מהתכנים המעניינים והמקוריים מהאתר וגם מתכנים מעניינים מבמות אחרות.

מי שעוד לא לחץ אהבתי – זה הזמן.

שקופית17

גם השנה המשכנו את סדרת אירוח של אישים שונים בפייסבוק שענו על שאלותיכם במקוון, בו-בזמן.

התמהיל הוא אירוח של אנשים שונים מסוגים שונים כדי לקבל תמונה רחבה על הנושא ההומוסקסואלי מזוויות שונות.

בשנה החולפת אירחנו את עו"ד אמיר אוחנה – יו"ר גאווה בליכוד, ואת יהונתן שיוביץ – הומו דתל"ש חירש.

הם מצטרפים לאירוחים קודמים – הרב בני לאו, משה פייגלין, הומו דתי נשוי, אדם שעבר טיפול פסיכולוגי ונישא לאישה שידעה עליו עוד בטרם החתונה, הפסיכולוג הדתי פרופ' טוביה פרי.

יש לכם הצעות את מי כדאי לארח בהמשך? ספרו לנו: kamoha.or@gmail.com

שקופית18

ניהול העמותה

אנו ממשיכים ברישום חברים לעמותה בלי עלות. גם השנה הצטרפו חברים חדשים, ואנו מצפים לעוד חברים שיצטרפו.

ההצטרפות מקנה לחבר הנחה בעלויות של המפגשים והפעילויות וכן זכות הצבעה באספות ובהצבעות.

להרחבה מדוע הכרחי לבצע את המהלך הזה, על ההטבות שמהם נהנים לאחר ההרשמה, ועל הדיסקרטיות של ההרשמה – לחצו כאן.

כדי להצטרף כחברים לחצו כאן.

חברי ועד

לפני כמה חודשים צירפנו את ד' לחבר ועד בעמותה, ואנו מודים לו על נכונותו לתרום ולסייע, ואנו מאחלים לו בהצלחה.

זה המקום להודות לח', חבר ועד וגזבר העמותה, על פועלו ומרצו.

הוצאות העמותה
תמונה: קופה רושמת עתיקה

העשייה הענפה והמושקעת של כמוך אינה נופלת על אוזניים ערלות – המשובים מהשבתות, ההצבעה ברגליים למפגשים, סיכומי המפגשים שאתם כותבים, מכל אלה עולה מפורשות כי אתם מרגישים ויודעים שאתם מקבלים תמורה מלאה בעבור כספכם. נשמח שתעזרו לנו להמשיך את העשייה הזו.

כל חברי ועד כמוך עובדים בהתנדבות וכי לכמוך אין מקורות מימון חיצוניים. כמוך מתפעלת אתר ומפגשים חודשיים והם כרוכים בהוצאות שוטפות שונות, ואנו שומרים על כך שהמפגשים יציעו תוכן איכותי ומשובח. כמו כן, יש לעמותה עוד הוצאות כגון שכירות מקום המפגש, עלות הכיבוד, התשלום למרצים-אורחים, החזרי הנסיעה, תשלום עמלות הבנק ואגרות תשלום לרשם העמותות, הוצאות בעבור רואה החשבון, היועץ המשפטי של העמותה.

כיוון שאין לנו מקורות מימון חיצוניים, חשובה כל עזרה כספית מכם.

העזרה הכספית תסייע לנו במגוון דרכים: לחדש יותר במפגשים ולשלם את דמי השכירות של המקום, להביא מרצים מעניינים, לסבסד את העלויות בשבתות, להציע הנחה למתקשים לשלם, לממן את תחזוק אתר כמוך ועוד ועוד.

סיוע ותרומות
תמונה: freepik.com

סיוע שאינו כספי

אנו מחפשים כותבים לאתר, כך שאם אתה רוצים לכתוב בלוג משלכם באתר או אם אתם רוצים לכתוב טור למדור סוגיות או לספר את סיפורכם האישי למדור ארונות נפתחים דברו עמנו.

סיוע כספי

כמה דרכים לתרום לכמוך – בהעברה בנקאית לחשבון העמותה, בהמחאה או בכרטיס אשראי:

א. תשלום בכרטיס אשראי – אפשר לשלם לנו גם באמצעות כרטיס האשראי שלכם באמצעות השירות פלא פיי (שירות דומה ל-PayPal).

השירות אינו כרוך בהרשמה, והוא גם תומך בכרטיסי אשראי שאינם בין-לאומיים.

ב. תשלום באמצעות העברה בנקאית לחשבון העמותה:

כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים (עמותה רשומה מספר 580598676)

בנק הפועלים, 12

סניף 516

מספר חשבון 428519

נא לציין בפרטי ההעברה – "תרומה לכמוך"

ג. משלוח המחאה בדואר לכתובת העמותה – אנא שלחו את התשלום לכתובת:

ת"ד 62105 תל אביב 6162002, לידי "כמוך".

בעזרתכם, אנו מקווים, מייחלים ומתפללים לקב"ה שימשיך "לתרום" לנו כוח לעשות ושלא יֶארע דבר תקלה על ידינו ושלא ניכשל בדבר הלכה ושישמחו בנו חברינו – אתם, ונשמח בהם – בכם.

איורים: Freepik

סיכמנו כאן בקצרה את השנה החמישית מתוך 5 שנות עשייה. שנה הבאה נעלה לכיתה א, והמעמד מחייב עוד יותר.

נשתדל לעמוד בציפיות שלכם לצד קידוש שם שמים.

אנו מקווים, מייחלים ומתפללים לקב"ה שימשיך לתת לנו את הכוח לעשות ושלא יֶארע דבר תקלה על ידינו ושלא ניכשל בדבר הלכה ושישמחו בנו חברינו ונשמח בהם.

תודה שאתם ממשיכים להאמין בנו.

שלכם,

עמותת כמוך – הומואים דתיים אורתודוקסים

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.