ד"ת לחול המועד פסח | דבר תורה לפ"ש

אודי בד"ת העוסק בין מי שלא עובר עבירה כי אין לו יצר לעברה ובין מי שלא עובר את העבירה כי הוא מתגבר על יצרו

כדורעף כדור רשתהתהליך שבני ישראל עברו ביציאה ממצרים הוא גם תהליך של אימון ושל לימוד.

הסיבה שהעם לא הגיע ישר לארץ ישראל היא מפני שהוא לא היה מוכן. עם של עבדים לא יכול לקבל לידיו אחריות על ארץ חדשה ומשימות לאומיות- הוא צריך להתבגר ולהתגבר בדרך. לצורך כך הוא קיבל משימות קטנות שיעזרו לו במשימה. הם נצטוו לקחת את האל של המצרים, השה, ולקשור אותו למיטה שלהם בכדי להוציא את הבושה והפחד מהמצרים שהם חשו כעבדים שלהם. אחר כך הם היו צריכים לקחת את השה הזה ולדפוק על הדלת של השכן, שעד היום, כשהיו עבדים, לא היה אכפת להם ממנו ולהציע להם לחלוק בשה שלהם (שעכשיו בפעם הראשונה יש להם בכלל רכוש לחלוק בו). ככה לאט-לאט נבנתה אצלם ההרגשה הנכונה.

בהפטרת "שבת הגדול"  שקראנו לא מכבר מופיע הפסוק – "ושבתם וראיתם … בין עובד אלוקים לאשר לא עבדו". בעל התניא מסביר שמדובר בהבדל בין מי שלא עובר עבירה כי אין לו יצר אליה ובין מי שלא עובר את העבירה כי הוא עבד על עצמו והתגבר על היצר. רק מי שעבר תכנית אימונים וניצח- רק הוא נקרא "עובד אלוקים".

נאחל לכולם חג חירות שמח ושנפנים את המסר האמתי של חירות אמתית מהי ואיך מגיעים אליה אחרי עבודה קשה. הלוואי שכל אחד ידע להתמודד עם השדים האישיים שלו ויצליח לנצח אותם  ושיהיה באמת לכולם מועדים לשמחה!

אודי

אין תגובות

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.