האם גם בימינו "וְאִישׁ אֲשֶׁר יִשְׁכַּב אֶת זָכָר מִשְׁכְּבֵי אִשָּׁה… מוֹת יוּמָתוּ"? | שאל את הרב

בזמן הסנהדרין היו הורגים הומואים או רק מי שעבר בפועל על העברה? ומה צפוי בימות המשיח? הרב לוביץ משיב

בשעה שהיה בית דין וסנהדרין ומלך בישראל

השאלה:

רציתי לדעת – בשעה שהיה סנהדרין ובית דין פעיל ומשפט תורני, האם היו מוציאים להורג מי שהוא בעל נטייה לשכב עם גבר? או רק אדם שעבר את העבירה הזו.
שיבוא המשיח מי שעבר על חטא זה ימות?

הרב לוביץ
הרב לוביץ

התשובה:

סנהדרין לא הייתה הורגת אף אדם על נטייתו.

דין מיתה אמור להתבצע רק במקרה שהנדון עבר עבירה שיש עליה חיוב מיתה, והיו שנית עדים שהתרו בו והזהירוהו שאם הוא יעשה את המעשה שבדעתו לעשות, הוא יתחייב מיתה, והאדם ביצע בכל זאת את המעשה במזיד, בנוכחות שני עדים, ומתוך ידיעה שמעשהו יגרור את העמדתו למשפט בו קיים דין מוות.

באשר לימות המשיח, עליהם כתב הרמב"ם בהלכות מלכים שהדברים שיקרו באותה עת "אין אנו יודעים איך שיהיו עד שיהיו". אוסיף ואציין שהנביא ישעיה אמר: "כי תורה מאתי תצא". חכמינו דרשו על הפסוק, כי לעתיד לבוא, "תורה חדשה מאתי תצא" – חידוש תורה מאתי תצא, ובמקום אחר אמרו: "עתיד הקדוש ברוך הוא להיות יושב ודורש תורה חדשה שעתיד ליתן על ידי משיח". איננו יודעים מה ייאמר באותה תורה, ואנו מצפים למשיח שילמדנו אותה בקרוב.

בברכה נאמנה,

רונן לוביץ

תגובה אחת

תגובות בפייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. אבל הרמב"ם, כשהוא אומר "אין אנו יודעים איך שיהיו עד שיהיו" הוא מדבר על משמעות המדויקת של כתבי נביאים. לגבי התורה הוא כותב בהלכות מלכים יא "ועיקר הדברים ככה הן, שהתורה הזאת חוקיה ומשפטיה לעולם ולעולמי עולמים, ואין מוסיפין עליהן ולא גורעין מהן, וכל המוסיף או שגלה פנים בתורה והוציא הדברים של מצוות מפשוטן הרי זה בודאי רשע ואפיקורוס".

    למה כבודו הרב מסלף דברי הרמב"ם עליו השלום ?